Nem csatlakozunk a katonai akcióhoz
Orbán nem száll ringbe Kadhafi ellen
Magyarország továbbra sem kíván csatlakozni a Moammer Kadhafi líbiai vezető rezsimje elleni katonai akcióhoz - közölte Orbán Viktor.
2011.03.22 17:22MTIElmondta, Martonyi János külügyminiszter kedden az egyiptomi-líbiai határon tájékozódik arról, hogy milyen további európai uniós lépésekre lehet szükség a humanitárius helyzet javítása érdekében.
"Líbiában, Tripoliban a nagykövetségünk továbbra is működik, lassacskán az egyetlen kommunikációs pont a Kadhafi-féle adminisztráció és az Európai Unió között" - tette hozzá.
Arra a felvetésre, miszerint Magyarország korábban egyértelmű álláspontot képviselt abban a kérdésben, hogy nem támogatja a katonai beavatkozást, és nem vesz részt benne, Orbán Viktor úgy reagált: az uniós miniszterelnökök csúcstalálkozóján alakulhat ki olyan tényállás, amely arra késztetheti Magyarországot, hogy valamilyen szerepet vállaljon. "Amíg ilyen helyzet nem áll elő, addig én az óvatos álláspont híve vagyok továbbra is" - közölte.
Hangsúlyozta továbbá: elfogadhatatlan, hogy a civil lakosságot fenyegetésben tartsák, és az is, hogy háborús cselekményekben részt nem vevők élete essen áldozatul nem demokratikus rezsimek belső ellenállást letörni akaró katonai akcióinak. Minden lépésnek kizárólag a humanitárius segítségnyújtásra, feladatvállalásra és a várható menekültkérdés megoldására kell szorítkoznia - emelte ki a miniszterelnök.
Arra a kérdésre, hogyan értékeli, hogy a Líbiával kapcsolatos szombati párizsi válságértekezletre "a nagy sietségre való hivatkozással" nem hívták meg őt mint az EU soros elnökségét adó ország kormányfőjét, Orbán Viktor azt mondta: semmi keresnivalója nem lett volna ott Magyarországnak, hiszen az elnökségi teendők nem terjednek ki kül- és biztonságpolitikai feladatokra. "Akkor lettünk volna ott Párizsban, hogy ha egyébként hajlandóak lennénk részt venni katonai akcióban" - fűzte hozzá, megjegyezve, "nagyon meglepődtem volna, ha egyszer csak ott vagyunk".
Orbán Viktor szólt a japán katasztrófáról is - amely szintén téma lesz a hét második felében esedékes Európai Tanács-ülésen -, és emlékeztetett: hétfőn Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter vezetésével üléseztek az energetikáért felelős tárcavezetők, és azt a döntést hozták, hogy az atomerőműveket stressztesztnek kell alávetni.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06