Kadhafi begorombult

Végjáték Líbiában? Békét remélnek az ENSZ-határozattól

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa csütörtökön New Yorkban megszavazta a Líbia feletti légtérzár megteremtéséről és minden, a támadás által fenyegetett civil lakosság védelmében szükséges intézkedés meghozataláról szóló határozatot.

2011.03.18 11:05MTI

A 15 tagú BT két állandó tagja, Oroszország és Kína nem élt a vétójogával, de tartózkodott a szavazásnál, s hasonlóképpen járt el India, Brazília és Németország is. A határozat egyúttal befagyasztja a Líbiai Nemzeti Olajkorporáció és az ország központi bankjának kintlévőségeit a két intézménynek Moammer Kadhafi ezredessel fennálló szoros kapcsolatai miatt. Röviddel a BT ülését megelőzően Líbia vezetője, Kadhafi azzal fenyegette meg az ellenzéki kézben lévő Bengázi védőit, hogy még az éjszaka folyamán elfoglalja a várost.

A BT szavazását megelőző percekben amerikai kongresszusi tisztségviselők Washingtonban bejelentették, hogy az Obama-kormány előzetesen, arab országok közreműködésével megkezdte a légtérzár megvalósításának előkészületeit.

Szavaik szerint a repüléstilalmi övezet létrehozására irányuló erőfeszítések "néhány napon belül" megkezdődhetnek.

Az amerikai kongresszusi források szerint arab részről - a BT-határozat régióbeli támogatottságát hangsúlyozandó - Jordánia, Katar és az Egyesült Arab Emírségek vehet részt a légtérzár megvalósításában. Amerikai diplomáciai vezetők csütörtökön azt hangoztatták, hogy a légtérzár létrehozása önmagában nem elegendő, a BT-határozatnak felhatalmazást kell adnia arra is, hogy légicsapásokat mérjenek Kadhafi tankjaira és nehéztüzérségére is.

A BT-határozat "minden további intézkedést" jóvá hagyó kitétele ezt az igény tűnik kielégíteni.


Amerikai katonai vezetők az elmúlt hetekben, kongresszusi meghallgatásokon hangsúlyozták, s hozzájuk hasonlóan csütörtökön a Tuniszban tárgyaló Hillary Clinton külügyminiszter is rámutatott, hogy a légtérzár megteremtése egyet jelent a líbiai légvédelem megsemmisítésével. Az Egyesült Államoknak több hadihajója állomásozik a Földközi-tenger és a Perzsa-öböl térségében.

BBC: "már pénteken" akcióba léphet a brit légierő

"Akár már pénteken" brit katonai akció indulhat Líbia légterében, bár valószínűbb, hogy a beavatkozás előkészítése még néhány napig eltart - értesült csütörtök este londoni magas rangú brit kormányilletékesektől a BBC.

A beszámoló szerint az akció a repüléstilalmi övezetről szóló ENSZ-határozat elfogadása után kezdődhet, jóllehet a BBC forrásai hangsúlyozták, hogy még folynak a tárgyalások, és a fegyveres fellépés katonai és diplomáciai előkészítése "eltarthat egy ideig".

A BBC úgy tudja, hogy a brit és a francia légierő közösen lépne akcióba, "arab szövetséges államok logisztikai támogatásával".

A brit közszolgálati médiatársaság hírtelevíziójának - BBC News - csütörtök esti értesülése szerint lehetséges, hogy a líbiai beavatkozásban a brit királyi légierő Cipruson állomásozó alakulatai vennének részt, emellett "szó van" az Egyesült Arab Emírségek részvételéről is.

A nyugati hatalmak vezetői közül David Cameron brit kormányfő az elsők között vetette fel a líbiai repüléstilalmi övezet kialakításának szükségességét, és brit sajtóértesülések szerint Cameront különösen "frusztrálja", hogy Barack Obama amerikai elnök nem bizonyult túl lelkesnek az ötlet iránt.

A The Times úgy tudja, hogy Cameron és Obama immár több mint egy hete nem beszélt egymással személyesen az intenzív nyugati diplomáciai egyeztetések ellenére sem.

Francia kormány: néhány órán belül csapásmérések

A Líbia elleni csapásmérések "gyorsan, néhány órán belül megkezdődnek" - közölte péntek reggel az RTL rádiónak Francois Baroin francia kormányszóvivő, hozzáfűzve, hogy Franciaország is részt vesz a műveletben.

A szóvivő azonban arra nem tért ki, hogy pontosan mikor, hogyan, milyen célpontok ellen és milyen formában kezdődik meg a támadás. Leszögezte azt is: a katonai intervenció nem Líbia megszállását célozza, hanem a líbiai nép védelmét szolgálja, és lehetővé teszi neki, hogy utolsó leheletéig harcoljon szabadságáért és a Kadhafi-rezsim megdöntéséért.

Az ENSZ-határozat stabilizáló tényező lehet a Közel-Keleten

Londoni stratégiai elemzők pénteki helyzetértékelése szerint a líbiai repüléstilalmi övezet létrehozását és a fegyveres beavatkozást lehetővé tévő ENSZ-határozat az egész közel-keleti válság fontos fordulópontja, és elrettentő jellegénél fogva stabilizáció felé irányíthatja a további fejleményeket a térségben, Líbiában azonban így is hosszú időbe telhet az ország újbóli egyesítése.

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni részlegének stratégiai kockázatelemzője, Ahmet Akarli pénteki kommentárjában kiemelte, hogy a nemzetközi közösség a nyugati hatalmak vezetésével mindeddig politikai és diplomáciai támogatást nyújtott az ellenzéki erőknek Líbiában és szerte a közel-keleti térségben.

A Biztonsági Tanács a líbiai döntéssel azonban most "határozottan meghúzta a vonalat", világossá téve, hogy az ellenzékkel szembeni aránytalan erő alkalmazását a nemzetközi közösség nem fogja eltűrni, és szükség esetén katonai opcióhoz folyamodik.

A Goldman Sachs londoni szakértője szerint az Arab Liga egyértelmű támogatása a Líbián kívüli térségben is erősíti BT-határozat "elrettentési hatékonyságát" a lakossági tiltakozások elleni állami erőszak alkalmazásával szemben. Ebben az értelemben a határozat "erőteljes, bátorító jelzés" a zsarnoki rendszerek ellen fellépők számára az egész közel-keleti régióban, és stabilizáló erőként hathat különösen a politikai átmenet kényes szakaszában járó országokban - Egyiptomban és Tunéziában -, de azokban az államokban is - köztük Bahreinben és Jemenben -, amelyekre még mindig az "akut feszültség" jellemző. Akarli szerint ugyanakkor a BT-határozat újabb kockázatokat is teremthet, erősítheti például a térségi "járványveszélyt", és belesodorhatja a nyugati hatalmakat egy igen összetett, végső soron megjósolhatatlan kimenetelű regionális válságba.

A legfontosabb tényezőnek a Goldman Sachs elemzője Irán növekvő térségi befolyását, és ezzel összefüggésben a Bahreinben zajló fejleményeket nevezi, különös tekintettel arra, hogy Bahreinben már külső beavatkozás történt a jelentős helyi síita többség tiltakozó megmozdulásainak féken tartására.

Moammer el-Kadhafi líbiai vezető hívei egy esetleges NATO-beavatkozás esélyét látva Amerika-ellenes jelszavakat skandálnak egy tripoli szállodában (fotó: MTI)


A szakelemző szerint a líbiai "végjáték" kimenetelét nehéz megjósolni. Az egyértelmű, hogy a nemzetközi közösség aktív támogatása erősíteni fogja a líbiai ellenzéket, mindazonáltal hosszú időbe telhet, mire bármelyik oldal kiterjesztheti fennhatóságát az ország egészére.

A kockázat valójában az, hogy Líbia a belátható jövőben megosztott marad - vélekedett pénteki helyzetelemzésében a Goldman Sachs vezető londoni szakértője.

A pénteki brit sajtóban idézett katonai szakértők szerint Kadhafi líbiai vezető meglehetősen ritkán veti be légierejét, ezért a repüléstilalmi határozat érvényesítésének, amely csak a harci repülőgépek alkalmazását akadályozza, önmagában korlátozott hatása lenne.

Elizabeth Quintana, a Royal United Services Institute (RUSI) nevű független brit védelmi és biztonsági elemző központ légierő-kutatási igazgatója a The Timesnak elmondta: Kadhafi elsősorban páncélos erőket és tüzérséget vet be a konfliktusban, így a pilóta nélküli repülőgépek lehetnének "nagyon-nagyon hatékony" eszközei a szárazföldi csapatmozgások korlátozásának.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.