LMP: a magyar médiatörvény nem európai

Továbbra sem tetszik az EU-nak a médiatörvény

Az LMP szerint az Európai Parlament (EP) csütörtökön elfogadott határozati javaslata újra egyértelművé tette, "amit a kormánypárti politikusokon kívül mindenkit tud".

2011.03.10 18:16MTI

Az Európai Parlament (EP) a magyar médiatörvényt kifogásoló határozatot szavazott meg csütörtökön Strasbourgban. A szocialista, a liberális, a zöldpárti és a radikális baloldali frakció közös indítványára 316-an voksoltak igennel, 264-en nemmel, 33-an pedig tartózkodtak.

A szavazás előtt a Fidesz pártcsaládja, a néppárti frakció visszavonta alternatív határozattervezetét, amely elítélte a magyar kormány elleni támadásokat a médiatörvény kapcsán. Joseph Daul néppárti frakcióvezető felszólította a másik négy frakciót, hogy ők is vonják vissza indítványukat, hiszen időközben Magyarország módosította a médiatörvényt. A négypárti tervezetet azonban nem vonták vissza. Hannes Swoboda szocialista frakcióvezető-helyettes indoklása szerint a törvénymódosítás nem kielégítő.

Az elfogadott határozatban az EP a magyar médiatörvény további felülvizsgálatát sürgeti, az Országgyűlés által hétfőn elfogadott törvénymódosítások ellenére is. Arra kéri az Európai Bizottságot - az EU legfőbb végrehajtó testületét -, hogy tegyen javaslatot a sajtószabadságot és médiapluralizmust védő uniós irányelvre.

Az állásfoglalás arra szólítja fel a magyar kormányt, hogy a médiatörvényt a különböző európai szervezetek - Európai Parlament, EBESZ, Európa Tanács - által megfogalmazott kritikákat figyelembe véve vizsgálja felül, és ne alkalmazza azokat a passzusokat, amelyek európai jogszabályok vagy egyezmények "betűjével vagy szellemével" összeegyeztethetetlenek.

Az állásfoglalás felszólítja a magyar hatóságokat "a médiairányítás függetlenségének visszaállítására", és sürgeti, hogy vessenek véget a véleménynyilvánítás szabadságát, illetve a kiegyensúlyozott tájékoztatást érintő "állami beavatkozásnak"."


"A kormánypárti politikusokon kívül mindenkit tudja"

Az LMP szerint az Európai Parlament (EP) csütörtökön elfogadott határozati javaslata újra egyértelművé tette, "amit a kormánypárti politikusokon kívül mindenkit tud": a magyar médiatörvény messze nem európai - jelentette ki az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében Karácsony Gergely.

A frakcióvezető-helyettes úgy fogalmaz, hogy az Európai Bizottság által "kikényszerített" és a kormánypárti képviselők által a héten megszavazott változtatások ezen a tényen érdemben nem változtattak.

Hozzáteszi, hogy az EP kritikái teljesen megegyeznek a hazai szakmai szervezetek és LMP korábban megfogalmazott kritikájával. Kijelenti, hogy az LMP számára azonban továbbra is elfogadhatatlan, hogy a "csak Fidesz delegáltakból álló Médiatanács élet és halál ura legyen a magyar médiában".

Úgy fogalmaz, hogy történelme során Magyarország többször is az élen járt Európában a sajtószabadságért folytatott küzdelemben, például 1989 után is, amikor az alkotmány külön rendelkezett a médiamonopóliumok elleni fellépésről, az Alkotmánybíróság határozatai pedig világos sorvezetőként szolgáltak a szabad véleménynyilvánítás érvényesüléséhez.

A politikus szerint a Fidesz ezzel a nemzeti és egyszersmind európai hagyománnyal ment szembe, amikor "fenekestül felforgatta a média szabályozását". Karácsony Gergely kijelenti, hogy ezért jogos minden hazai és európai tiltakozás a magyar médiatörvénnyel szemben.

Az Európai Parlament (EP) plenáris ülésén a magyar médiatörvényről szavaznak a képviselők. (fotó: MTI)


Az MSZP parlamenti bizottságban orvosolná a jogszabályt

Az MSZP egy olyan országgyűlési bizottság felállítását javasolja, amely a parlamenti pártok mellett a média szakmai- és érdekképviseleti szerveinek képviselőit is bevonná a médiatörvény számos oldalról felvetett hibáinak orvoslásába. Mandur László szocialista országgyűlési képviselő csütörtökön Budapesten tartott sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: az Orbán-kormány újabb pofont kapott a médiatörvény ügyében azzal, hogy az Európai Parlament (EP) csütörtökön egy a magyar médiaszabályozást elítélő határozatot szavazott meg Strasbourgban.

Az ellenzéki politikus szerint bebizonyosodott, hogy az EBESZ médiaügyi ombudsmanja és az Európa Tanács emberjogi biztosa után az Európai Parlament sem tudja elfogadni, hogy egy uniós tagország kormánya "totálisan irányítása alá vonja" a közmédiumokat, továbbá a független orgánumokat is kezében tartsa a "túlzott büntetési lehetőségekkel".

Kiemelte: az EP határozata egyértelmű üzenet Magyarország számára, hogy nem viselkedhet úgy, mintha nem vállalta volna a szervezet által elvárt demokratikus normák és értékek teljesítését; az MSZP ezért felszólítja a kormányt, hogy a médiatörvényben is tegyen eleget ennek a kötelezettségének.

Mandur László szerint az igazi megoldást az jelentené, ha a kormánytöbbség - az MSZP parlamentnek benyújtott határozati javaslatának megfelelően - már a jövő héten létrehozna egy országgyűlési bizottságot, amely az ellenzék, a szakma és az Európai Unió számára is elfogadható változtatásokat indítványozna a médiaszabályozásban.

Az ellenzéki képviselő aláhúzta: az MSZP nem szeretné, hogy Magyarország folyamatosan negatív színben tűnjön fel a "művelt világ szemében", ezért céljuk, hogy az ország minél hamarabb lekerüljön arról a "szégyenpadról", amelyre szerintük az Orbán-kormány által alkotott törvény miatt került.

A szocialista politikus megjegyezte továbbá, hogy reményeik szerint hamarosan az Alkotmánybíróság is helyt ad pártja médiatörvényt bíráló beadványának.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.