McCabe kontra fideszesek és vagyonkezelő
FTC-stadion: Perből vagy pénzből épül?
Sokan akarnak "valamit" kezdeni a Ferencváros labdarúgócsapatával, és az Üllői úti stadionnal is.
2011.03.07 11:55ma.huA Ferencvárosi Torna Club elnöke, Kubatov Gábor, az Fidesz országos pártigazgatója azt szeretné elérni, hogy a számos szakosztályt működtető klub ne csak 5 százalékos, hanem többségi tulajdonosa legyen a csapatot működtető zrt-nek. Tarlós István, Budapest főpolgármestere a pályán kívülről fejezi ki azt a szándékát, hogy magyar tulajdonba kerüljön a futballcsapat.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. – honlapjának legfrissebb híre szerint – az ügyet jogi útra terelve, abba az irányba kíván lépéseket tenni, amelynek eredményeként a tulajdonosi jogokat gyakorló skót Kevin McCabe cégének, az Esplanede Real Estate Ingatlanforgalmazó Kft-nek meg kell építenie az FTC-pályát.
Az egyetlen ember, aki jogosan tehet valamit a csapat érdekében, az Berki Krisztián, aki szintén befektetőt kíván hozni. Berki, illetve cége, azután vehette át a zrt ügyeinek intézését, hogy a tulajdonos, Kevin McCabe viszont szabadulni kíván a Ferencvárostól. Vagyis, aki eddig szakmai és pénzügyi befektető volt, az nem lát üzletet, mások igen. Egyfajta Fideszes hatalomátvétel már egy ideje körvonalazódik az Albert-stadion körül.
A klubelnökön kívül Fideszes a klub elnökségéven helyet foglaló Kocsis Máté, a VIII. kerület polgármestere, és érezhető, hogy Tarlós is Budapest egyik főtémájának tartja a Fradit. A vezető kormánypárthoz közeli Helyi Téma legfontosabb közlendőjének ezt tekinti, hogy a még februárban sajtótájékoztatót összehívó Berki Krisztiánt kinevették az újságírók. A korábban vezérigazgatóként a futballcsapat zrt-jét irányító Berkiről elterjedt, hogy feljelentették, mert egy körülbelül 25 millió forintos összeggel nem tud elszámolni.

Bár még azt sem lehet tudni, ki a feljelentő, ez is azok malmára hajtja a vizet, akik vele szemben akarják átvenni az irányítást. Kubatov például kételkedik abban, hogy Berki valóban fel van hatalmazva arra, hogy intézze a futballcsapat ügyeit. Pedig csak McCabe-ben kellene beszélnie…
McCabe-ről azt egyelőre nem tudni, hogyan viszonyul ahhoz, hogy az MNV Zrt - a vele való vitában - ide citálja a 2008. április 9-én létrejött szerződés egyik passzusát. Ennek értelmében az onnantól számított két éven belül, azaz azaz 2010. április 9-ig az ingatlanon található meglévő stadiont legalább 1,2 milliárd forint + áfa beruházási értéken felújítja úgy, hogy az megfeleljen a FIFA, illetve az UEFA minimális előírásainak”.
Az MNV Zrt. szándékai szerint keresetlevelével a Fővárosi Bírósághoz fordul, hogy így kényszeríthesse ki a szerződésben foglaltak teljesítését. Kérdés, hogy pusztán jogi úton el lehet-e érni olyan ingatlanfejlesztést, amit egy ingatlantulajdonos esetleg nem kíván megtenni.
A helyzet rendezést kíván, annál is inkább, mert majd mindegyik félnek van elvárása a másikkal szemben. McCabe például jelentős összeget követel vissza az adóhatóságtól; ezt nevezte meg távozása egyik okaként is. A labdarúgó zrt elvárja tőle, hogy finanszírozza a futballcsapatot. A közönség az első három tavaszi meccs eredményességének folytatását várja.