Menekülés célpont leszünk
Tízezrek érkezhetnek Európába - befogadjuk a líbiaiakat?
Hazánkat is érintheti annak a humanitárius válságnak a hatása, ami Líbiában alakult ki. Az észak-afrikai országból százezrek menekültek el. A legtöbben Egyiptom és Tunézia felé veszik az irányt, de Európa sem marad ki a menekülés célpontjai közül.
2011.03.03 13:44ma.huA Magyar Rádióban elhangzott becslések szerint akár 350 ezer ember is útra kelhet. Sokan célozzák meg Európa déli részét. Olaszország van a legközelebb Líbiához, ha a szigetországokat, Máltát vagy Ciprust leszámítjuk. Máltán egyébként sem tartózkodnak 24 óránál tovább a menekültek, akik az öreg kontinensre szeretnének eljutni. Görögország is kedvelt célpontja a menekülteknek, akik közül sokan jönnek Pakisztánból, Afganisztánból és a közel-kelet országaiból. Közülük sokan Szamosz szigetére akarnak eljutni – itt van a legtöbb dolga az EU határellenőrzési ügynökségének, a Frontexnek.
A szervezet emberei földön, vízen, levegőben ellenőrzik az unió határait, az elfogott illegális bevándorlókat általában visszaküldik Törökországba, vagy egy görög menekülttáborban találnak nekik helyet. Ezt a tevékenységet számos jogvédő szervezet támadja. Magyarországra eddig ugyan nem érkeztek líbiai menekültek, de megtörténhet, hogy néhány embert be kell fogadnunk. A debreceni és a bicskei menekülttáborba összesen háromezer embert tudnak befogadni.
Az MR-1 Kossuth Rádióban elhangzottak alapján hazánkat csak akkor érinti közvetlenül a menekültprobléma, ha egyszerre több tízezren indulnának meg Európába. Ebben az esetben is először csak abban kell segítséget nyújtani, hogy a bevándorlók minél előbb engedélyt kapjanak, és ha szükség van rá, akkor nemzetközi védelmet.

Kovács András, a Menedék - Migránsokat Segítő Egyesület igazgatója szerint nagyon kicsi az esélye annak, hogy Magyarországot elárasszák Líbiából és más konfliktusok sújtotta észak-afrikai országból menekülő emberek. Ördög István, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal menekültügyi igazgatója elmondta, Magyarországra eddig nem érkeztek menekültek a mostani észak-afrikai események miatt.
Az unió előtt álló probléma kezelésében azonban Magyarországnak, mint EU-elnöknek fontos szerepe van. Budapestnek napirenden kell tartania a kérdést, különböző szintű munkacsoportokban, illetve koordinálnia kell az elnökség által elindított polgári védelmi rendszert. Ennek megfelelően Magyarország aktívan részt vesz a Frontex munkájában is.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06