Legalább négy ember vesztette életét
Többen meghaltak a líbiai tüntetések során
Legalább négy ember vesztette életét a tüntetők és a rendfenntartó erők összecsapásaiban szerdán Líbiában, az ország keleti részén található Al-Baida városában.
2011.02.18 08:27MTIEgészségügyi források pedig arról számoltak be, hogy csütörtökön Bengáziban hét ember halt meg az ellenzéki tüntetők és a biztonsági erők összetűzésében.
Az arab világot elöntö demonstrációs hullám a héten terjedt át Líbiára is, s először a keleti Bengáziban voltak szerdán hajnalban tüntetések, amelyet a rendőrség akkor is erővel oszlatott szét. A tiltakozó megmozdulások csütörtökön, a "Harag napján" is folytatódtak a kelet-líbiai városban. "A belföldi biztonsági erők és a kormánypárti forradalmi bizottságok fegyveres alakulatai éles lőszerrel oszlatták fel a fiatalok békés tüntetését Al-Baidában, aminek következtében négy ember meghalt és többen megsebesültek" - olvasható a Libya Watch nevű, londoni központú civil szervezet által kiadott közleményben. Egy szintén londoni székhelyű ellenzéki csoport, a Libya Al-Youm is négy halottról tett említést, de a genfi központú Human Right Solidarity nevű szervezet, szemtanúkra hivatkozva azt írta, hogy a tetőkről tüzelő mesterlövészek tizenhárom embert öltek meg.
Névtelen aktivisták egyiptomi és tunéziai mintára csütörtökre "Harag napja" megmozdulást szerveztek a Facebook és a Twitter internetes közösségi oldalakon.
A jogvédő csoportok arra figyelmeztettek, hogy a tüntetésre durva módszerekkel reagálhat a rendőrség. Az észak-afrikai országot több mint negyven éve irányító, a kontinensen a legrégebb óta hatalmon lévő Moammer el-Kadhafi az egyiptomi és a tunéziai változásokkal kapcsolatban szerdán úgy nyilatkozott, hogy a "forradalmárok" felül fognak kerekedni. A líbiai tüntetéseket ugyanakkor nem említette.
"Le az ellenséggel, le velük mindenütt; le a bábokkal mindenütt, a báboknak befellegzett, az őszi levelek lehullanak" - idézte a BBC a líbiai vezetőt.
"Az Egyesült Államok és a cionizmus bábjai megbuknak" - hangoztatta. Kadhafi szerint Líbiának nincs szüksége arra, hogy nyugati demokráciakoncepciókat importáljon, hiszen van egy saját modellje, a "Harmadik Egyetemes Elmélet", amely szerint az emberek a "népi bizottságnak" nevezett, alulról szerveződő intézményeken keresztül saját magukat irányítják.
Szakértők szerint nem valószínű, hogy Líbiában egyiptomi típusú felkelés fog kialakulni, mivel a jelentős kőolajexportból származó bevételekkel a kormány könnyen enyhítheti a társadalmi problémákat.