Három év tíz hónap

Jogerős börtönbüntetést kapott a vesztegetéssel vádolt volt dögei polgármester

Jogerősen három év tíz hónap börtönbüntetést szabott ki a Debreceni Ítélőtábla kedden a vesztegetéssel vádolt Vincze Ferenc Tiborra, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Döge volt független polgármesterére.

2011.02.15 18:10MTI

A volt politikust vezető beosztású hivatalos személy által elkövetett vesztegetésben találták bűnösnek. Az ítélőtábla a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Bíróság börtönbüntetésre vonatkozó részét megtartotta, míg az első fokon eljáró testület által kiszabott egymillió forintos pénzbüntetést nyolcmillió forintos vagyonelkobzásra változtatta.

A 2006-ban kipattant dögei iskolaügyben a helyi általános iskola 233 millió forint értékű beruházásával összefüggésben a polgármester 20 millió forintot kért a Popovics és Társa Kft. - időközben elhunyt - ügyvezetőjétől a kivitelezés elnyeréséért, illetve hogy "rendben menjenek a dolgok" az építkezés során.

A cégvezető titokban rögzítette az erről szóló telefonbeszélgetést, amely döntő, s elsődleges bizonyítékként szolgált a bíróság számára. Ezen hallható, hogy a polgármester arra figyelmeztette a vállalkozót: az összegnek csak egy része, nyolcmillió forint van "letudva."

Vincze Ferenc Tibor a tárgyaláson orvosi ellátására hivatkozva nem jelent meg. Védői a hangfelvétel körül több dolog tisztázatlanságára hívták fel a bíróság figyelmét. Azt mondták, a hangfelvétel keletkezésétől a nyilvánosságra kerüléséig egy év telt el, s nem tudni, hogy ez idő alatt kinél volt a felvétel. Ehhez kapcsolódva a védőügyvédek a felvétel manipulálhatóságát sem zárták ki. Véleményük szerint a pénz, amelyről a hangfelvételen szó esik, az alvállalkozóknak járó összeg volt, így a vádlott felmentését kérték. Az ügyészség az elsőfokú döntés fenntartását kérte, kizárva a felvétel manipulálásának lehetőségét.


A beszélgetést rögzítő hangfelvétel alapján a bíróság nyolcmillió forint átvételét látta bizonyítottnak - mondta indoklásában Balla Lajos tanácsvezető bíró. Hozzátette: a büntetés kiszabásánál a bíróság kisebb súllyal enyhítő körülményként vette figyelembe a vádlott megromlott egészségi állapotát, büntetlen előéletét azonban nem, mivel a vádlott hivatalos személy.

Súlyosbító körülményként értékelte viszont a bíróság, hogy a hasonló jellegű bűncselekmények elszaporodtak, és a társadalmat érzékenyen érintik.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.