Fókuszban az új adórendszer
Lázár: akciócsoport védi meg a fizetéseket
A Fidesz akciócsoportot hoz létre annak érdekében, hogy az új adórendszer miatt ne csökkenjen senkinek a fizetése a versenyszférában.
2011.02.15 11:20MR1- KossuthLázár János a Fidesz frakcióvezetője az MR1-Kossuth Rádió reggeli műsorában hangsúlyozta: a parlamenti többség ragaszkodni fog a 16 százalékos személyi jövedelemadó-kulcs megmaradásához, de segíteni is akar a vállalkozásoknak. Ezért ha kell, újra egyeztetnek a kamarákkal és az Érdekegyeztető Tanáccsal.
Lázár János hozzátette: a miniszterelnök már tájékoztatta a Fidesz frakcióját a következő néhány hónapot érintő intézkedésekről, amelyeket legkésőbb március 15-ig terjeszt a kormány a parlament elé.
A magáncégek nem úszhatják meg, hogy emeljék dolgozóik bérét – mondta Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője. A politikus arra a kérdésre, hogyan lehet kikényszeríteni, hogy az adóváltozások után a magánszférában se csökkenjenek a bérek, azt válaszolta, ez lesz a következő néhány hónap legfontosabb kérdése.
A Fidesz-frakció az elmúlt hétvégén is tárgyalt arról, hogyan tudják megőrizni a 16 százalékos személyi jövedelemadó kulcs erényeit és a lehetőségeit, illetve hogyan tudják azt elérni, hogy a versenyszférában is érvényesüljön a személyi jövedelemadó csökkentése. Lázár emlékeztetett, hogy az állam garanciát adott minden állami foglalkoztatottnak, ezért közülük senkinek nem csökkenhetett a bére.
A politikus visszautasította azt a felvetést, hogy a magáncégek arra hivatkozhatnak, nincs fedezetük a béremelésre, illetve plusz kiadások esetén tönkremehetnek, így munkahelyek veszhetnek el.
Lázár János nem tart attól, hogy cégek mehetnek tönkre, mert a cégek adóterheit, az adminisztratív, bürokratikus kötelezettségeket ezzel párhuzamosan csökkentette a kormányzat.
Miközben a vállalkozások adóterhelése csökkent, és folyamatosan csökkeni fog a következő időszakban, akkor elvárható ezekből a lehetőségekből jutassanak az embereknek is – mondta a politikus. Hozzá kel azt is tenni, hogy a szuperbruttó megszűnésével 2013-tól sokkal jobb helyzetbe kerül mindenki. A kormány és a parlamenti többség ragaszkodni fog a béremelésekhez, ami valószínű, érdekütközésekhez vezet majd.

Lázár közölte, a minimálbérre garanciát vállat az érdekegyeztető tanács, illetve az állam, az elmúlt húsz év tapasztalatai pedig azt mutatják, annak emelése néhány hónap késéssel a magánszféra fizetéseire is hatást gyakorol majd, különben bérfeszültségek adódnának.
A Fidesz-frakció annyira fontosnak tartja ezt a kérdést, hogy kedden Rogán Antal vezetésével akciócsoport alakul a konkrét problémák feltárására. Újra egyeztetni kell akár a kamarákkal, akár az Országos Érdekegyeztető Tanács összehívásával. Vagy segíteni kell a vállalkozásoknak vagy pedig nyomást kell gyakorolni rájuk, de világossá kell tenni, hogy a béremelést nem tudják elkerülni. A kormány és a mögötte álló parlamenti többség ragaszkodik ahhoz, hogy a 16 százalékos személyi jövedelemadó eredményei érvényesüljenek, és érdemi bérnövekedés legyen Magyarországon – mondta a Fidesz frakcióvezetője.
Arra a felvetésre, hogy csúszik a reformcsomag február közepére ígért ismertetése, a Fidesz parlamenti képviselőcsoportjának vezetője azt mondta, Orbán Viktor világossá tette: a kormány február 15 és március 15-e között meghozza a döntéseket, és ezt a parlament elé fogja terjeszteni. Lázár szerint ez nem jelent csúszást. A politikus elmondta, a frakció múlt szerdán kapott tájékoztatást Orbán Viktortól a tervezett változtatásokról.
A kormányzat hozza meg a végső döntést, aztán terjeszti a parlament elé, ez nem fog hónapokat igénybe venni, a miniszterelnök a március 15-i végső dátummal egyértelműen fogalmazott.