Tibeti vérengzések ellen tiltakozó tüntetés Pesten

Kövekkel és festékbombával dobálták meg a kínai nagykövetséget

Kövekkel és vörös színű festékbombával dobálták meg a Kínai Nagykövetséget csütörtökön a Tibetet Segítő Társaság által szervezett, a tibeti vérengzések ellen tiltakozó tüntetésen Budapesten.

2008.03.20 19:51MTI

A megmozduláson mintegy 200 ember vett részt. A rendőrség két embert emelt ki a tüntetők közül, miután a nagykövetség egyik ablakát betörték. A kiemeltek egyike egy ázsiai - a főszervező szerint tibeti - fiatalember volt, a másik pedig egy magyar férfi. Őket igazoltatták, átvizsgálták, majd elvitték. A demonstrációt, amely az akciót követően békésen folytatódott tovább, a rendőrség nem oszlatta fel, csapaterőt nem alkalmaztak, csupán felszólították Hendrey Tibor főszervezőt, a Tibetet Segítő Társaság elnökét, hogy jelentse be a rendezvény végét, mivel szabálysértés történt.

A tüntetők tibeti zászlókkal és a himalájai ország függetlenségét követelő transzparensekkel érkeztek a demonstrációra. A nagykövetség megdobálását követően a tömeg azt skandálta, hogy "Szabadságot Tibetnek, Dalai Lámát Tibetbe, Fujin Tao gyilkos." A Kínai Nagykövetségen több ember is tartózkodott, amikor megdobálták az épületet. Hendrey Tibor az MTI-nek hangsúlyozta: nem tervezték, hogy dobálni fogják a nagykövetség épületét, de - tette hozzá - "ilyenkor bármi előfordulhat."

"Ez nem az erőszak kezdete, és ez nem erőszak, hogy egy nagykövetség előtt több száz ember tüntet, és esetleg megdobálja azt vörös festékkel, vagy netán bedobja annak ablakát, ez jobbára szimbolikus cselekmény, ami kifejezi ennek a népnek az elkeseredését" - mondta a Tibetet Segítő Társaság elnöke. A tüntetés oka, hogy a múlt hét elején buddhista szerzetesek tüntetéssorozatot kezdtek Tibetben, megemlékezve arról a 49 éve levert felkelésről, amely a dalai láma száműzetésbe vonulásához vezetett.

A Tibeti Autonóm Területen kezdődött zavargások átterjedtek néhány szomszédos kínai tartomány tibetiek lakta körzetére is. E körzetek részei voltak a történelmi Tibet területének, a kínai hatóságok a huszadik század folyamán választották le róla azokat, és csatolták más kínai tartományokhoz, köztük Szecsuánhoz.

A tüntetők egyúttal tiltakoztak az ellen, hogy Peking nyerte el a 2008-as olimpiai játékok megrendezésének jogát. A megmozdulások zavargásokba torkollottak pénteken a fővárosban, Lhászában; a rendfenntartó erők erőszakot alkalmaztak a tiltakozókkal szemben. A hatósági fellépésnek halálos áldozatai is voltak, hivatalos pekingi közlés szerint tíz, a tibeti emigráns kormány szerint viszont nyolcvan.

Több embert őrizetbe vettek, köztük szerzeteseket is. A tibeti tüntetők által követelt olimpiai bojkott ellen foglalt állást a pekingi játékok kapcsán Jacques Rogge, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke is. "A bojkott semmit sem oldana meg, épp ellenkezőleg. Csak ártatlan sportolók bűnhődnének általa" - jelentette ki a NOB belga vezetője.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.