Ellenszélben a magyar takarékossági politika

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Európa legmagányosabb politikusa lehet

Jóllehet a magyar kormány mély benyomást keltő sikert tud felmutatni a magas államháztartási hiány lefaragásában, a népszerűtlen megszorítási politikával szembeni ellenállás egyre erősödik - írta a csütörtöki számában megjelent, Ellenszélben a magyar takarékossági politika című cikkében a Neue Zürcher Zeitung svájci világlap.

2008.03.20 10:43MTI

Az újság szerint Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnök talán Európa legmagányosabb politikusa lehet. Noha az elmúlt évek pénzügypolitikai túlhajszolásai után általa elrendelt takarékossági program szükségszerű gyógyír az államháztartás egészségessé tételére, a lakosság tűrőképessége szemlátomást határának szélére sodródott: nem csak a harcias ellenzék, hanem a szavazók tömege is egyre hangosabban követeli a pénzügyi kantárszár lazítását - jegyezte meg a lap bécsi tudósítójának tollából született cikk, és a növekvő csalódottság világos jelzéseként a közelmúltban megtartott népszavazás eredményét hozta fel.

A Neue Zürcher Zeitung úgy látja, hogy mind inkább szaporodnak a kétségek, vajon sikerülhet-e a kormánynak, hogy az erősödő ellennyomás ellenére is kitartson népszerűtlen szanálási politikája mellett. A lap a kétkedők közé sorolta a Standard and Poor's hitelminősítő intézetet, amely a közelmúltban stabilról negatívra rontotta Magyarország adósosztályzatának kilátását. Utalt arra is, hogy 2010-ben parlamenti választás lesz Magyarországon, és a magyar politikusok eléggé ismertek arról, hogy a szavazás előtt nagylelkűen dobálóznak közpénzekkel. Nyitott kérdés, hogy a mélyponton lévő népszerűségük fényében a kormányzó szocialisták ellen tudnak-e állni az expanzívabb pénzügyi politika kísértésének.

Mindenesetre az a bejelentés, miszerint 2009-től valamelyest csökkennek majd az adók, kétértelmű jelzésként fogható fel: egyfelől a magas adóterhekre való tekintettel a közlés éppenséggel örvendetes hírnek tekinthető, másfelől azonban a kilátásba helyezett adóleépítés máris megnyitotta a kapukat további pénzügypolitikai kívánságok előtt. Ráadásul egy olyan időpontban, amikor az olyan gazdasági problémaállamoknak, mint amilyen Magyarország, a kockázatokkal szembeni világszerte növekvő tartózkodás miatt amúgy is gyarapodó gondokkal kell megküzdeniük az államhitelek piacán.

Gyurcsány azonban a közelmúltban több vihart is átvészelt, és a hűvösebbé vált ellenszél és a referendumon elszenvedett vereség ellenére sem kíván lazítani takarékossági kurzusán - mutatott rá a lap, hozzátéve, hogy az eddigi sikermérleg a miniszterelnököt igazolja. Az újság szerint a kormány azonban kevés ügyességét tud felmutatni, amikor arról van szó, hogy meggyőzze a lakosságot a reformpolitika szükségességéről, és hogy a médiában hatékonyan kommunikálja a pénzügyi szanáláshoz vezető úton eddig elért eredményeket.

Az ellenzéknek ezzel szemben túlságosan is könnyű a dolga, amikor javarészt erősen populista támadásokat intéz a társadalomellenesnek beállított költségvetési szanálás ellen. A cikk úgy vélte, hogy a kormány nyomorúságos imázsán a konjunktúrahelyzet némi felderülése sem tudott javítani. ...Pedig úgy tűnik, hogy a magyar gazdaság tulajdonképpen már túljutott a nehezén - írta a Neue Zürcher Zeitung.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.