Mindenki elmondhatja a véleményét
Alkotmányozás: Szájer vezeti a nemzeti konzultációt
Nemzeti konzultációt indít a napokban a kormány az új alkotmány előkészítésével kapcsolatosan.
2011.02.03 09:25MTI, ma.huA nemzeti konzultációt Orbán Viktor kormányfő felkérésére Szájer József fideszes európai parlamenti (EP) képviselő vezeti majd - közölte a miniszterelnök szóvivője csütörtökön.
Szijjártó Péter budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a nemzeti konzultáció keretében mindenki számára megnyílik a lehetőség arra, hogy elmondja véleményét Magyarország "új és végleges" alkotmányáról.
Azt is elmondta, hogy a konzultáció vezetője, Szájer József egy testületet fog létrehozni, amelynek az lesz a feladata, hogy közel vigye az emberekhez az alkotmányozás folyamatát.
Szájer József korábban több alkotmányozási folyamatot is végigélt, ebből a szempontból "vitathatatlan tapasztalattal rendelkezik" - jegyezte meg a szóvivő.
A fideszes EP-képviselő pénteken ad részletes beszámolót arról, kik a tagjai az említett testületnek, hogyan zajlik majd a nemzeti konzultáció, milyen állomásai lesznek.
A konzultáció formáját firtató újságírói kérdésre Szijjártó Péter csütörtökön azt mondta, számítani lehet például személyes jellegű találkozókra, országjárásra, valamint internetes megjelenésre.
Az alkotmányozás menetrendje
Gulyás Gergely, a parlament alkotmány-előkészítő eseti bizottságának fideszes alelnöke az alkotmányozás menetrendjéről korábban az MTI-nek kifejtette: március elején fogadhatja el az Országgyűlés az új alkotmány szabályozási elveiről szóló határozati javaslatot, amely alapján a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium elkészíti az új alaptörvény normaszövegének tervezetét; ezt kezdi tárgyalni a parlament - alkotmányozó nemzetgyűlésként - március 15-e után, s dönt róla várhatóan április 25-én, húsvéthétfőn.
Kapcsolódó írások:
- Alkotmányozás: elszigetelhető "a rendszerváltásra képtelen" MSZP?
- "Kapkodó és elhamarkodott": Szili részt vesz az alkotmányozásban
- Abortusz az alkotmányban: a koncepcióban nincs teljes tilalom
- Az MSZP nem óhajt részt venni az alkotmányozásban
- A Jobbik inkább nem működne együtt Gyurcsánnyal
- Győri Enikő: az EU-elnökség alatt sem fog leállni az alkotmányozás