A józan ész medrében
Kettős állampolgárság: egy asztalhoz ül Magyarország és Szlovákia
Magyarország és Szlovákia gázvezeték-hálózatának összekötéséről írt alá megállapodást pénteken Pozsonyban Orbán Viktor és Iveta Radicová.
2011.01.28 18:33MTIA két miniszterelnök abban is megegyezett, hogy rövidesen tárgyalásokat kezdenek egy kormányközi egyezményről, amely a kettős állampolgársággal foglalkozna - jelentette Kokes János, az MTI tudósítója.
Radicová elmondta: a Pozsony és Budapest között feszültséget keltő problémát az egyezmény megkötésével lehetne feloldani. Szlovákiának több országgal van már ilyen megállapodása, ezért Pozsony vállalta, hogy kidolgozza a magyar-szlovák egyezmény szövegének tervezetét, amelyet február 17-én tárgyal majd meg az illetékes magyar-szlovák kormányközi bizottság.
"A kettős állampolgárságról szóló megállapodás kérdését nagyon fontosnak tekintjük" - szögezte le a szlovák miniszterelnök. Szerinte a szlovák javaslat összhangban lesz az elfogadott nemzetközi normákkal, s tartalmazni fogja a választójog kérdését is. "Üdvözlöm a Magyar Köztársaság, s külön Orbán úr hozzáállását, hogy nem fog kampányt folytatni (a kettős állampolgárság kérdésében) Szlovákia területén" - jelentette ki Radicová.
Orbán Viktor kijelentette, hogy mostani hivatalos látogatásával is erősíteni szeretné a jószomszédi és baráti kapcsolatokat Szlovákiával. "Magyarország és a magyarok azt szeretnék, ha a magyar-szlovák viszony visszatérne a józan ész medrébe" - szögezte le. Megismételte, hogy a magyar állampolgárságot egyéni alapon lehet megszerezni, s érdemes megpróbálkozni a kormányközi egyezség megkötésével.

Módosítják a szlovák médiatörvényt is
A médiatörvényt érintő kérdésre Orbán megismételte a hivatalos magyar álláspontot. Radicová azt mondta, hogy Szlovákia nagyon fontosnak tartja a sajtószabadságot, ez egyike a demokrácia pilléreinek. A szlovák médiatörvényt is módosítani fogják.
A megépítendő és összekötendő gázvezetékek az európai észak-déli gázvezeték részei lennének, s a rendszer létrehozásával jelentősen csökkenne mindkét ország függősége az orosz gázszállításoktól. "Ez olyan lépés, amely nagyobb energiabiztonságot jelent nemcsak Közép-Európa, hanem egész Európa számára" - jelentette ki Iveta Radicová az aláírás utáni sajtóértekezleten.
Orbán Viktor úgy fogalmazott, hogy a lépéssel "megnyitották az utat az elektromos vezetékhálózatok - a magyar és a szlovák - összekapcsolása előtt is".
A már korábban nyilvánosságra került elképzelések szerint a kelet-szlovákiai Nagykürtös (Velky Krtís) és a magyarországi Vecsés közti gázvezeték szlovák oldalon 20, a magyar oldalon pedig 95 kilométernyi lenne, a várható költségek 20, illetve 100 millió euró körül mozognak.
Iveta Radicová elmondta: magyar partnerével további szlovák-magyar projektek megvalósításában is megegyezett, amit Orbán Viktor is megerősített.
Az elhangzottak szerint a jövőben javulni fog a Kassa-Miskolc közúti kapcsolat, mert Szlovákia a határig megépíti az R4-es gyorsforgalmi utat, míg Magyarország a határig építi ki az autópályát. Orbán kifejtette: Magyarország szeretne megállapodni Szlovákiával egy új Duna-híd felépítéséről is Révkomárom-Komárom környékén. Hozzátette: a magyar fél szeretné, ha korszerűsítenék azt a 84 közutat, amely átszeli a közös határt. Ebbe a körbe sorolta az Ipoly-hidakat is.
Slota nem repes a gyakori látogatások miatt
Orbán Viktort Pozsonyban fogadta Ivan Gasparovic szlovák államfő, találkozott Richard Sulík parlamenti elnökkel, majd látogatása végén, Pozsonyból Magyarországra tartva megállt Dunaszerdahelyen, ahol a városházán találkozott a szlovákiai magyar civilszervezetek képviselőivel.
A Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke szerint téves Iveta Radicová kormányának az az elképzelése, hogy Szlovákia energiabiztonságát a Magyarországgal való együttműködéssel erősítse meg. "Ha valaki egyszer Ukrajnában elzárta a csapot, akkor ezt a magyarok bármikor megteszik, és még nagyobb örömmel" - jelentette ki Ján Slota a TASR hírügynökségnek pénteken a magyar-szlovák gázvezeték-megállapodásra célozva.
Slota nem ért egyet Radicovával, aki szerinte "ott ad teret Orbánnak, ahol egész Európa becsukja előtte az ajtót". Leszögezte: a vezető magyar politikusok ilyen gyakori látogatásai Szlovákiában, amikor "drámai" a két ország közti viszony, "provokáció".