Doktortalan lehet a régió

Menekülnek az orvosok hazánkból

Már több doktor kíván távozni Magyarországról, mint ahány végez egy évben. Nem csak az alacsony fizetés jelent gondot számukra.

2011.01.28 07:57ma.hu

Ahol nincs jövőkép, ahol nem becsülik meg az elvégzett munkát, ahol rosszak a munkakörülmények, s mindennek tetejébe megalázóan alacsonyak a fizetések, nem kell csodálkozni az orvosok külföldre távozásán – foglalja össze a 2011-es esztendő magyar egészségügyében gyógyító doktorok gondját a Világgazdaság cikkében Gál János, a Semmelweis Egyetem Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Klinikájának igazgató professzora, a Magyar Aneszteziológiai és Intenzív Terápiás Társaság elnöke.

Nem véletlenül tette utolsó helyre a fizetéseket, hiszen a legsúlyosabb betegek életének megmentéséért küzdő intenzíves doktorok legnagyobb és csaknem mindennapi terhe a gyógyszerhiány, nem beszélve az ugyancsak gyakori dilemmáról: 15 súlyos beteg közül kiket helyezzenek el a meglévő tíz ágyon. Nem csoda, hogy a külföldön is hiányszakmának tartott aneszteziológusok-intenzívesek hátat fordítanak az országnak. A professzor valószínűleg annak a szakorvosjelöltnek az esetét ismerve sem változtatott volna a gondok sorrendjén, akinek az új adójogszabályok miatt február elején 83 800 forintnyi bér jelenik meg a folyószámláján. A megoldáshoz sürgősen hozzá kell látni, mert a helyzet kritikus – szögezi le Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke.

Tavaly ugyanis az előző évhez képest közel 25 százalékkal több orvos kérte ki tőlük a külföldi munkavállaláshoz szükséges úgynevezett „jó hírnév” igazolást, a 35 ezer orvos közül 1100-an szándékoztak elhagyni a hazai gyógyítómunkát. Eközben alig haladja meg az évente végzős medikusok száma a nyolcszázat, s az orvosi kar harmada túl van a nyugdíjkorhatáron.


Havi összesítés híján nem tudni, mikor ugrott meg a migrációs igény: az idei költségvetés ismeretében vagy azóta – bizonytalankodik az elnök. Azt azonban tudja, hogy elsősorban a fiatalok mennének, sokan már jelenleg is segédorvosként az angolszász területeken dolgoznak.

Az itthoni keresetek öt-tízszereséért szegődnek el még akkor is, ha odakint remény sincs a szakvizsga megszerzésére.

Az elvándorlást a magyarországinál jobb fizetésnél a jobb munkafeltételek is erősítik. Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke tud olyan kollégájáról, aki havonta tizenöt ügyeletet visz, de olyan kisebb kórházat is említ, ahol éjszaka csupán két fiatal szakorvosjelölt ügyel.

A távozó szakképzettek többsége aneszteziológus, háziorvos vagy patológus, de a külföldi munkavállalás már szinte mindenféle szakmát érint – sorolja Éger István, aki szerint az orvosokat a költséget nem igénylő kérdések felvetésével kellene megpróbálni itthon tartani.

Hasznos lehetne például a pedagógusokéhoz hasonló, dátumokkal ütemezett életpályamodell mielőbbi meghirdetése, amelyen már jó ideje dolgozik az egészségügyért felelős államtitkárság.

A teljes cikket a vilaggazdasag.hu-n olvashatja - kattintson!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.