"Foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés"

Meghalt a mindszenti beteg - pénzbüntetésre ítélnék a doktornőt

Pénzbüntetés kiszabását kérte az ügyész a Szegedi Városi Bíróságon csütörtökön a hódmezővásárhelyi kórház egy orvosával szemben, akit foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétségével vádolnak egy 67 éves mindszenti férfi ellátásával kapcsolatban.

2011.01.27 14:44MTI

Az országos visszhangot kiváltó eset 2007. április 6-án történt és szinte azonnal a politikai viták középpontjába került, miután néhány nappal korábban lépett életbe a kórházak új ellátási rendje.

A 67 éves mindszenti férfi háziorvosi beutalóval jelentkezett a szentesi kórház sürgősségi belgyógyászati ambulanciáján fokozódó fulladásos panasszal.

A beteg itt a felajánlott kórházi kezelést saját felelősségére elutasította és távozott az intézményből. Délután a férfi háziorvosa riasztotta a mentőket, akik ekkor a hódmezővásárhelyi kórház belgyógyászati osztályára vitték a beteget. Itt a férfit ügyeletes orvosként a későbbi vádlott fogadta. Lajkó Szilvia ügyész a perbeszédében hangsúlyozta, a doktornő ekkor nem vizsgálta meg kellő alapossággal a férfit, így nem alkothatott pontos képet a férfi pillanatnyi állapotáról, s arról, szállítható-e.

A pácienst egy orvos nélküli mentőben küldte tovább a szentesi kórházba, a férfi keringése azonban összeomlott és a beteg életét nem tudták megmenteni.

Kriveczky György ügyvéd (j3) beszél Vörös Erika bírónőhöz (k). Háttal ül a hódmezővásárhelyi kórház egyik orvosa. (fotó: MTI)


Kriveczky György ügyvéd a védence felmentését kérő perbeszédében kifejtette, bár a beteget aznap két orvos is látta, a vádlott volt az egyetlen, aki a pácienst nem "saját lábán" engedte el.

A férfi a vásárhelyi kórházban nem volt olyan állapotban, amely sürgősségi ellátást igényelt volna, s ezt a vádlott pontosan meg tudta állapítani a tizennyolc perces megfigyeléssel és az elvégzett vizsgálatokkal, valamint a néhány órával korábbi leletek áttekintésével.

A védő elmondta, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium új eljárást rendelt el annak kiderítésére, hogy az esetben terheli-e valamilyen felelősség a mentőszolgálatot, s miként kerülhetett nyilvánosságra az a telefonbeszélgetés, amely a férfi halálát követően a doktornő és a mentők között zajlott.

Az ügyben 2009 novemberében született elsőfokú ítélet, amelyben elmarasztalták az orvost, és 200 ezer forint pénzbírságot szabtak ki rá.

Ezt a döntést 2010 áprilisában az ítélet megalapozatlansága és eljárásjogi hibák miatt hatályon kívül helyezte a Csongrád Megyei Bíróság. Az ügyben február 4-én hirdet ítéletet Vörös Erika bíró.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.