Szili ismertette az OVB elnökének levelét
Az Országgyűlésnek április 14-ig kell dönteni arról, hogy elrendelik-e a népszavazást
Az Országos Választási Bizottság (OVB) már pénteken tájékoztatta az Országgyűlés elnökét arról, hogy az Alkotmánybíróság hat népszavazási kezdeményezést hagyott jóvá jogerősen - közölte a távirati iroda érdeklődésére hétfőn Szigeti Péter, az OVB elnöke.
2008.03.17 16:42MTISzili Katalin, az Országgyűlés elnöke hétfőn, a napirend megszavazása előtt ismertette az OVB elnökének levelét. Közölte, hogy az ügyet kiadja az alkotmányügyi bizottságnak, hogy tárgyalja meg és készítse elő, majd ismertette, hogy az Országgyűlésnek április 14-ig kell dönteni arról, hogy elrendelik-e a népszavazást ezekben a kérdésekben. A népszavazásról és népi kezdeményezésről szóló 1998. évi III. törvény szerint fakultatív, (mérlegelés alapján elrendelt) népszavazás elrendelésére irányuló kezdeményezést a köztársasági elnök, a kormány, illetve az országgyűlési képviselők egyharmada nyújthat be az OVB elnökéhez.
Az OVB dönt a konkrét kérdés hitelesítéséről, a hitelesítés eredményéről pedig az OVB haladéktalanul tájékoztatja az Országgyűlés elnökét. Az Országgyűlés elnöke a feltételeknek megfelelő kezdeményezést a tájékoztatás kézhezvételét követő legközelebbi ülésnapon bejelenti, az Országgyűlés pedig köteles a kezdeményezést napirendre tűzni és megtárgyalni.
A házelnök bejelentését követő 30 napon belül pedig a képviselők egyszerű többsége dönt a népszavazás elrendeléséről. Az Országgyűlés elnöke a népszavazás elrendeléséről három napon belül tájékoztatja a köztársasági elnököt. Az Alkotmánybíróság múlt héten döntött Lendvai Ildikó frakcióvezető és 147 képviselőtársa, valamint Semjén Zsolt, a KDNP és Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetőinek 151 ellenzéki képviselőtársukkal benyújtott népszavazási kezdeményezései ügyében.
A szocialisták kezdeményezései közül ötnek adott zöld utat a testület. Ezek között szerepel, hogy a pártok a központi költségvetésen kívül csak természetes személyektől fogadhassanak el támogatást; szűnjön meg az országgyűlési képviselők elszámolási kötelezettséggel nem terhelt költségtérítése; az országgyűlési képviselői és a polgármesteri tisztség ne legyen összeférhető; az állami vezetőknél rendszeresen vagyongyarapodási vizsgálatot folytassanak le; a jogszabályban meghatározott munkakört betöltő köztisztviselőknél ugyancsak rendszeresen vagyongyarapodási vizsgálatot folytasson le az adóhatóság.
Az ellenzéki képviselők kezdeményezési közül annak adott zöld utat a testület, amely arra vonatkozik, hogy törvény tegye kötelezővé a miniszterelnök, a miniszterek, az államtitkárok és az országgyűlési képviselők vagyongyarapodásának évenkénti vizsgálatát.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06