3179 négyzetkilométer van víz alatt az országban

Árvízhelyzet percről percre: közel kilenc méteres a Közép-Tisza vízszintje!

A vízgyűjtőkön elindult újabb jelentős árhullám miatt a harmadfokú készültségi szintet meghaladó tetőzésre számítanak a szakemberek a Közép-Tiszán - közölte a helyi környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság védelemvezető-helyettese pénteken az MTI-vel.

2010.12.10 13:35MTI

Mivel a folyó a teljes magyarországi szakaszán árad, pontosabb becslések a közép-tiszai tetőzés szintjéről csak néhány nap múlva várhatók. Annyi már bizonyosnak tűnik, hogy a harmadfokú készültségi szintet (Szolnoknál 800 centiméter) meghaladó, akár a kilenc métert is megközelítő árhullám vonul le a Tiszán - tájékoztatott Csibrán Zoltán.

Az igazgatóság pénteki közleménye szerint ennek oka, hogy az elmúlt négy napban a Felső-Tisza vízgyűjtőjén - elsősorban Kárpátalján - átlagosan 116 milliméternyi, azaz több mint kéthavi csapadékmennyiségnek megfelelő eső esett. Ez újabb jelentős árhullámot indított el a Tisza felső szakaszán, Tiszabecsnél több mint háromméteres, Vásárosnaménynál pedig két métert meghaladó vízszintemelkedést okozva egy nap alatt. Az árhullám pénteken reggel Husztnál tetőzött.

Tiszafürednél 621 centiméteres, áradó, Kisköre-alsónál 652 centiméteres, áradó (elsőfok 600 centiméter), Szolnoknál 647 centiméteres, áradó (elsőfok 650 centiméter) vízállást mértek. A hétvégén ebben a térségben napi 10-15 centiméteres vízszintemelkedés várható.


A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Védelmi Bizottság pénteki, nyíregyházi rendkívüli ülésén több óvintézkedést rendelt el, hogy a hatékony védekezés feltételrendszerét megteremtse - közölte Seszták Oszkár, a szervezet vezetője, a térségi önkormányzat fideszes elnöke sajtótájékoztatón a nyírségi nagyvárosban.

Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetőjének tájékoztatása szerint mivel árhullám vonul le a Szamoson, a Túron és a Krasznán is, a Tisza vízállása Vásárosnaménynál megközelítheti az eddig mért maximumot, a 934 centiméteres magasságot.

A vízügyi igazgató hozzátette: a jelenlegi számítások szerint a beregi kisvárosban - mínusz vagy plusz 20 centiméteres eltéréssel - 900 centiméteres vízállás várható. Az eddigi legnagyobb vízállást 2001 márciusában mérték Vásárosnaménynál, a szatmár-beregi árvíz idején, amikor a Tisza töltése Tarpánál, a Túré pedig Sonkádnál szakadt át.

A nyíregyházi vízügyi szervezet a Tisza mentén még csütörtökön elrendelte a harmadfokú árvízvédelmi készültséget, amelynél már csak a rendkívüli készenlét a nagyobb fokozat. Kiemelt figyelőszolgálatot tartanak, lezárták a zsilipeket, s intézkedtek a fő védvonal esetleges magasításáról, a töltések hullámverés elleni védelméről és vízügyi szakembereket rendeltek ki az érintett településekre az önkormányzatok munkájának segítésére.

Bara Sándor, a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője - a szabolcsi Tisza-szakasz Rakamaz alatti része a debreceni szervezethez tartozik - elmondta: a vásárosnaményi vízállástól teszik majd függővé, hogy milyen fokozatú árvízvédelmi készültséget rendelnek el Tokajtól lefelé a töltések mentén.

Csepely Zsigmond alezredes, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője azt közölte, hogy a helyi védelmi bizottságokat mindenütt felkészítették a várható feladatok ellátására. Intézkedtek arról is, hogy a katasztrófavédelmi főigazgatóságtól 12 nagyteljesítményi szivattyút szállítsanak az árhullám által veszélyeztetett térségbe, és szükség esetén további gépek is érkezhessenek a jövő héten. Emellett ezer védőfelszerelést is kértek és kaptak.

Tarcsa Csaba ezredes, a szabolcsi rendőr-főkapitányság helyettes vezetője kiemelte: a rendőrség felkészült az esetleges kitelepítésekre, vagyonvédelemre, védekezési forgalomirányításra, s a védművek állandó ellenőrzésére.

Domokos János ezredes, a megyei védelmi titkárság vezetője a további intézkedések közül megemlítette, hogy elrendelték az operatív törzs működését, a települési védelmi és kitelepítési tervek aktualizálását, a közerők, a polgárvédelmi egységek személyi állományának, eszközeinek készenlétbe helyezését.

Szabolcsban 16 komplex árvízvédelmi csoport működik minden eshetőségre készen, s az egységek 800 tagja szakaszosan, 6-12-24 órán belül bevethető a gátakon.

450 kilométeres szakaszon van készültség

Több mint 450 kilométernyi árvízvédelmi szakaszon van készültség Észak-Magyarországon - közölte a regionális környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság árvízvédelmi osztályvezetője pénteken az MTI-vel.

A Bodrog mentén az igazgatóság péntek déltől harmadfokúra növelte az árvízvédelmi fokozatot, tekintettel arra, hogy Felsőbereckinél 702 centiméteres áradó jellegű vízállást mértek - mondta Csont Csaba. Hozzátette: elsőfokú készültséget kellett elrendelni a Tisza mentén - a Bodrogközi-, a Taktaközi Tiszán és dél-borsodi szakaszán -, Zalkod és Tiszakeszi között. Az alsóbb Tisza szakaszokon is várható a készültségi fokozatok elrendelése - mondta a szakember.

Csont Csaba arról is beszámolt, hogy továbbra is másodfok van a Sajó és a Takta mentén, valamint elsőfokú a riasztás a Heves megyei Tarna árvízvédelmi töltésein.

Az árvizeket kiváltó csapadékos időszak jellemzője, hogy Kárpátalján az elmúlt négy nap alatt területi átlagban csaknem 120 milliméter, míg Erdélyben és a hazai területeken átlagosan 20-30 milliméter eső, vagy hó hullott. Ettől lokálisan mértek jóval nagyobb értékeket is - ismertette az adatokat.

A folyók helyzetéről azt mondta: az eső és az olvadások hatására a Tisza felső szakasza továbbra is árad, csütörtökre Tiszabecsnél elérte a harmadfokú készültségi szintet. Az áradás a felsőbb szakaszon lelassult, azonban az alsó szakaszokon folyamatos áradás tapasztalható. Mint mondta, a folyó Tokajnál is elérte az elsőfokú készültségi vízszintet, itt pénteken délelőtt 670 centiméteres volt a vízállás.

Tokaj térségében egyébként a Tiszán a Bodrog árhullámával együttesen további intenzív áradás várható. Az előrejelzések szerint a jövő hét elején itt harmadfokú vízállások fölötti tetőzési vízszintekre lehet számítani - közölte.

Az árvízvédelmi osztályvezető szólt arról, hogy a Bodrog forrásfolyóin is újabb árhullámok indultak el, így péntek déltől a folyó mentén harmadfokúra növelték a készültséget. Számítások szerint a várható tetőzés Felsőberecki térségében hétvégre várható, 740 centiméteres - plusz/mínusz 20 centiméter - tartományban.

A Sajón a lehullott csapadék és a hóolvadás miatt az előre jelzettnél intenzívebb a vízszintemelkedés. Az éjszaka folyamán Sajópüspökinél a vízállás elérte a harmadfokú készültségi szintet. Az árhullám utánpótlása a hideg idő hatására lelassult, így további jelentős vízszintemelkedés nem valószínű - fűzte hozzá.

A Bódván szintén árhullám vonul le, amely csütörtökön délután 257 centiméterrel tetőzött Hidvégardónál, Szendrőnél jelenleg tetőzés közelében van az ár. A Hernádon is kialakult vízszintemelkedés, így a magyarországi folyószakaszon a készültségi szinteket megközelítő vízállások alakulhatnak ki. Itt egyelőre nincs árvízvédelmi riasztás.

A Tarna és mellékvízfolyásai teljes hosszon apadnak, újabb árhullámok nem indultak el a folyón - közölte az árvízvédelmi szakember.

3179 négyzetkilométer víz alatt

Országszerte már 3179 négyzetkilométernyi területű földet árasztott el a belvíz; Magyarország folyóinak fővédvonalain 1613 kilométer hosszon van árvízvédelmi készültség - közölte a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság csütörtökön az MTI-vel.

Az Alföld keleti részét 5-10 milliméter csapadék érte, így a belvízzel borított területek nagysága Magyarországon már meghaladta az öt Balatonnyi területet. A belvízzel borított területekből 1720 négyzetkilométer a vetés-szántó. A teljesen átitatott, mezőgazdasági művelésre alkalmatlan terület nagysága meghaladja a 4000 négyzetkilométert - olvasható az igazgatósághoz tartozó Országos Műszaki Irányító Törzs által az MTI-hez eljuttatott közleményben.

Tiszabecsnél már 647 centiméter a Tisza vízállása

Tiszabecsnél pénteken 16.00 órakor már 647 centiméter volt a Tisza vízállása; a folyón az eddigi legnagyobb vízálláshoz közelítő áradást várnak a szakemberek - tudta meg az MTI munkatársa a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság nyíregyházi védelmi központjában.

A Tisza egy nap alatt több mint két métert áradt a magyar-ukrán határnál fekvő Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településnél, csütörtökön 16.00 órakor még 423 centimétert mutatott a tiszabecsi vízmérce. A folyón a sok csapadék hatására kialakult árhullám várhatóan Vásárosnaménynál közelíti majd meg az eddig mért maximumot, a 934 centiméteres magasságot, miután a szintén áradó, a Tiszába torkolló Szamos, Kraszna és Túr vizét befogadja.

A Tisza Tiszabecs és Vásárosnaményi szakaszán csütörtöktől harmadfokú az árvízvédelmi készültség, Vásárosnamény és Zsurk, illetve Nagyhalász és Gávavencsellő között pedig elsőfokú. A Krasznán másodfokú, a Szamoson és a Túr mentén pedig elsőfokú jelenleg a készenlét. A belvíz miatt másodfokúra növelték viszont a készültséget a Lónyay-főcsatorna gátjainál pénteken.

A belvízhelyzet péntek délután tovább romlott Szabolcsban, harmadfokúra kellett növelni a védelmi készültséget Felső-Szabolcs két öblözetében, valamint a Tisza-Túr és a Túr-Szamos közben. További hét belvízvédelmi szakaszon változatlanul másodfokú készenlét keretében védekeznek, egyedül a Kraszna bal parti területen nincs szükség készültségre.

Péntek délután hidegre fordult az időjárás a térségben, s a megkezdődött fagyás estétől már lassítja az ár utánpótlását a szabolcsi folyóknál és a belvízzel elöntött földeken.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.