Demszky: nem kell új rendszerváltás
Fujolás, fütty és tojásdobálás Demszky beszéde alatt
Nem kell új rendszerváltás, aki ilyeneket mond az a szabadság ellensége - jelentette ki Demszky Gábor főpolgármester szombaton a Fővárosi Önkormányzat Petőfi-szobornál rendezett ünnepségen.
2008.03.15 14:21MTI"Különösen 2006 ősze óta hallom sokfelől, hogy le kellene váltani a rendszert, ezzel én egyáltalán nem értek egyet, éppen azért, mert régen is, most is szabadságpárti magyar vagyok" - mondta az SZDSZ-es politikus az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 160. évfordulója tiszteletére rendezett megemlékezésen, a belvárosi Petőfi-szobornál. Szerinte nem kell új rendszerváltás, hiszen ma Magyarországon a szabadság rendszere uralkodik. Ez a rendszer ugyan nem tökéletes, sokszor igazságtalan és fejlesztésre szorul, de legalább élni lehet a szabadságjogokkal, a többségnek tetsző kormányt és önkormányzatokat lehet választani - fogalmazott. Demszky Gábor, akinek szavait többször pfujolás és fütty követte, aki felé egy-két tojást is dobtak, hangsúlyozta: nincs szükség a Szent Korona alkotmányára, nincs szükség igazi rendszerváltásra, aki ma ilyeneket mond, az a szabadság ellensége. Hozzátette: aki ma az ősi magyar törvényekre, vagy az Aranybullára hivatkozik, az tűzhet magára akár "levesestányérnyi hatalmas kokárdát", mégsem értett meg semmit abból, amit 1848 tanított, aki a 1848-as nemzeti lobogót árpádsávos zászlóra cseréli, "az semmit sem tud a mi történelmünkről". Hívhatja magát bárki Kossuth térinek, de ettől még semmi köze nincs Kossuth Lajos örökségéhez, szervezhet Magyar Gárdát, attól még a magyar szabadság ellensége marad - folytatta a liberális politikus, aki szerint 1848-ban is voltak, akik kereplővel, tojással vagy petárdával érveltek, ők voltak, akik az első szabad választások során kifütyülték Petőfi Sándort; a mai utcai zavarkeltők az ő örököseik, nem a márciusi ifjaké."Ennek a nemzetnek 1848 óta nem adatott meg, hogy ilyen hosszú ideje szabad, demokratikus és független országban élhet, védjük meg most ezt a szabadságot" - kiáltotta a főpolgármester. Demszky Gábor arra emlékeztetett, hogy a Lánchídon Széchenyi javaslatára vezettek be hídpénzt, mások viszont az ingyenesen használható hajóhídhoz ragaszkodtak, Kossuth Lajos pedig a parlamentben az arányos közteherviselés mellett érvelt a konzervatívokkal szemben. A liberális politikus a Fideszre és a népszavazásra utalva vont párhozamot az akkor történtek és a mai politikai helyzet között, amikor azt mondta: ma is vannak konzervatívok, akik szerint magyarok önbecsülésének győzelmét jelenti, hogy továbbra is minden terhet négymillió adó és járulékfizetőre hárítunk rá.
Hozzátette: ezért látja riasztónak, hogy 1848 után 160 évvel "a nem adózunk, azaz, hogy nem fizetünk, hanem fütyülünk gondolatával és gyakorlatával még mindig sikert lehet elérni Magyarországon". Szerinte ma is vannak politikusok, akik az ingyenes, de használhatatlan hajóhidat ajánlják nekünk, a hídpénz és a Lánchíd helyett, vagy azt mondják, hogy hídpénz nélkül is lehet Lánchidakat építeni, mondjuk lottóbevételekből.
Demszky Gábor emlékeztetett arra, hogy 20-30 évvel ezelőtt március 15-e nem volt piros betűs ünnep, így akkor azért mentek Petőfi szoborhoz, mert meg akarták mutatni, hogy szabad magyarok akarnak lenni. "A mi kiállásunk akkor lázadásnak minősült" - fogalmazott Demszky Gábor, hozzátéve, hogy ő maga, a 80-as években, titkosrendőrök által felügyelt ünnepekből tanulta a legtöbbet a szabadságról és a nemzeti összetartozásról.
"Ezért nem félek, nem félünk senkitől ma sem a magyar szabadság ünnepén" - jelentette ki a politikus, akinek beszédét folyamatosan zavarták a tüntetők. Beszéde után a főpolgármester Hagyó Miklós, Ikvai-Szabó Imre és Horváth Csaba főpolgármester-helyettesekkel, valamint Mandur László, MSZP-s parlamenti alelnökkel együtt koszorút helyezett el a Petőfi-szobornál.