Pikáns részlet a Lázár János-féle módosításból
Hétfőtől az állami fizetéseket is lenyúlhatja a kormány?
Hétfőn minden eldől: amennyiben a kormánypárti képviselők igent mondanak és megszavazzák az alkotmány Lázár János-féle módosítását, akkor a családi pótlékot, gyedet, nyugdíjat, tanárok, orvosok, mozdonyvezetők bérét öt évre visszamenőleg visszaszedhetné a mindenkori kormány.
2010.11.11 17:06ma.huA végkielégítésekre célozva túl tágan értelmezhető és értelmezendő szövegjavaslatot terjesztettek a parlament elé - ekképpen vélekedik az Index hírportál megkérdezett szakértők véleményére hivatkozva.
Az alkotmány új passzusa mögött az az elgondolás húzódik meg, hogy fülön csípjék az előző garnitúra embereit, 98 százalékos adóval sújtva a végkielégítésüket. A módosítás azonban ennél sokkal szélesebb felhatalmazást ad.
A kérdéses rész így szól: „a közterhek viselésére szóló forrásokból, valamint az állami vagyonnal gazdálkodó, illetve az állam többségi tulajdonában vagy irányítása alatt álló szervezetek részéről juttatott jövedelemre, az adott adóévet megelőző ötödik adóévtől kezdődően, törvény a jövedelem mértékét el nem érő kötelezettséget állapíthat meg.” - írja az Index.
A cikk írói szerint mindez azt jelenti, hogy "aki az adókból, járulékokból gazdálkodó államtól jövedelmet kap, azt a mindenkori kormány akár öt évre visszamenőleg különadóval sújthatja, de ez az a különadó nem érheti el a jövedelem 100 százalékát."
Olvass el a teljes cikket Itt!
MSZP: a jövő héten is "nem" a különadóra
Az MSZP a jövő héten sem szavazza meg a 98 százalékos különadót érintő javaslatokat a parlamentben, és azok ellen minden lehetséges jogi eszközzel fellép - közölte az MSZP elnöke.
Mesterházy Attila közölte: a szakszervezetekkel egyetértve az a véleményük, hogy nem szabad büntetőadóval sújtani a törvény alapján járó végkielégítéseket, valamint elfogadhatatlan a különadó visszamenőleges hatálya.
A szocialista politikus hangsúlyozta, az MSZP vizsgálja a jogi lehetőségeket, és a törvények parlamenti elfogadása után akár próbapereket is indít.