Tudnak neveket

Balsai: Gyurcsány támogatta a rendőri jogsértéseket

Kellett a korábbi miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc tevékeny támogatása ahhoz, hogy megvalósuljanak a 2006 őszi rendőri jogsértések; ennek alátámasztására keresik a dokumentumokat - nyilatkozta a Balsai István miniszterelnöki megbízott, volt igazságügy-miniszter.

2010.10.21 12:08ma.hu/duna tv

A politikus szerint "elképesztő", hogy nem történt semmi azokkal a bírákkal, akik négy évvel ezelőtt hamis rendőri dokumentumok alapján vettek letartóztatásba közel másfél száz embert, akiknek túlnyomó többségét néhány nap után szabadon kellett engedni.

A politikus kijelentette: megvannak a jogsértéseket elkövető parancsnokok nevei.

„Szerintem az a tény, hogy Magyarország akkori miniszterelnöke nem tett semmit annak érdekében, hogy ez a helyzet felszámolódjon, megszűnjön, vagy hogy a felelősség megállapításra kerüljön...van a Btk-ban egy tényállás, bűnpártolásnak hívják, nem kell messzire menni.

De ha arra gondol a kérdésével, hogy az ő tevékeny magatartása és támogatása kellet-e ezeknek az eseményeknek a megvalósulásához, arra igennel válaszolok.

Természetesen keressük a dokumentumokat. Arra azonban nem kell számítani, hogy önvallomást és különböző feljegyzéseket találunk, ahol önmagát vádolja” - reagált Balsai István a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök esetleges büntetőjogi érintettségét firtató műsorvezetői kérdésre.

Hozzátette: az ő megbízotti tevékenysége olyan természetű, amely „kénytelen feltételezéseket és logikai sorrendet is figyelembe véve” megállapításokat tenni.

A miniszterelnöki megbízott a 2006 őszén történt rendőri jogsértéseket értette olyan helyzet alatt, amellyel kapcsolatosan állította a korábbi miniszterelnök, Gyurcsány Ferenc érintettségét – derült ki az interjúból.

A négy évvel ezelőtt történtekről pedig azt nyilatkozta a miniszterelnöki megbízott, hogy az eddig átvizsgált sok ezer adat és dokumentum alapján megállapítható: „a magyar igazságszolgáltatás bűnös közreműködésével” négy éven keresztül nem került sor felelősségre vonásra.


Vadásztöltényeket kilövő rendőrök, felelősségre nem vont bírák

„Hatezer lövedéket lőttek ki a rendőrök, ezek között vadásztöltények is voltak, nem tudom, hogy kerülhetett erre sor” – jegyezte meg a politikus.

A történtekért egyetlen egy embert sem vontak felelősségre, sem a rendőri felső vezetők, sem az ügyészség; ahol volt eljárás, ott pedig mosták kezeiket, hogy nem lehetett megállapítani az elkövető kilétét – érvelt Balsai István. Felemlítette, hogy száznegyvenhét főt „zsinóron, futószalagon”, nem egy esetben tizenöt-húsz személy egyidejű döntéshozatalával vett letartóztatásba a nyomozó bíró a Pesti és a Budai Központi Kerületi Bíróságon.

„Néhány nappal később közülük száznegyvennégyet szabadlábra kellett helyezni. Ezekkel a bírókkal szemben sem történt semmi, ez elképesztő” - szögezte le a volt igazságügy-miniszter, hozzátéve: sokat javítana a magyar igazságszolgáltatás és a bíróság tekintélyének helyreállításán, hogyha az arra illetékes bírói vezető legalább most, négy év múlva tenne valamit.

Hamis közokiratok, hamisan valló rendőrök

A letartóztatások egyébként hamis közokiratok alapján történtek. Ezeket rendőrök állították ki, ezekben egyik rendőr a másiknak azt tanúsította, hogy az előállított személy üveget dobott, követ dobott – ezeknek nincs alapja – tette hozzá a Balsai, megjegyezve: mind a 147 esetben megegyező „tényállásokat” rögzítettek az okiratok, amelyek mind hamisak.

„Emiatt egyetlenegy eljárás nem indult, holott a bíróság megállapította, hogy egymásnak falaznak a rendőrök, hamisan vallanak – egyetlenegy hamis vád ,vagy hamis tanúzás miatti eljárás nem indult” - sorolta Balsai István.


Balsai István a Hattól nyolcig stúdiójában kérdésre válaszolva megerősítette: katonai bűncselekmény gyanúja is felvetődött több, 2006-ban szolgálatot teljesítő rendőri vezetővel szemben. „Ezek legalább öt évvel fenyegetett katonai bűncselekmények” - szögezte le a miniszterelnöki megbízott.

Az egykori vezetők azonban csak a „jéghegy csúcsa” Balsai István szerint. Kijelentette: mindazok a helyszíni parancsnokok, akik az utcasarkokon látták el a parancsnoki feladatokat és megengedték, hogy az események így történjenek, például a földön fekvő, védekezésre képtelen embereket a rendőrök rugdossanak – mindazok a parancsnokok is büntetőjogi felelősséggel tartoznak.

„Hosszú lenne mindenkit felsorolni, de megvannak a nevek” - nyilatkozta Balsai István.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.