Minden polgárának jó

Fidesz: a soros elnökségnek nem tehet keresztbe a belpolitika

A Fidesz szerint a magyar uniós elnökség sikere az ország minden polgárának sikere lehet; Magyarországnak ezt a feladatot a lehető legmagasabb szinten kell teljesítenie, nincs olyan belpolitikai érdek, amely ezt felülírná.

2010.10.20 17:16MTI

Hörcsik Richárd, a Fidesz vezérszónoka szerdán, a magyar EU-elnökség prioritásairól szóló, fideszes kezdeményezésre összehívott parlamenti vitanapon leszögezte: az elnökséggel Magyarország történelmi kihívás előtt áll.

Szerinte a kérdés az, hogy az ország tud-e élni ezzel a páratlan lehetőséggel, vagy ezt is elhibázza, mint sok mindent az elmúlt 50 év során. Úgy fogalmazott: az egész világ szeme rajtunk lesz 2011. január 1-jétől.

A parlament európai ügyek bizottságának elnöke az elnökséggel kapcsolatos elvárásról azt mondta: a cél legyen ambiciózus, a megközelítés pedig realista.

Úgy vélekedett, a cél mindenki számára egyértelmű: a magyar európai elnökség sikeres végrehajtása.

Az elnökség fél éve alatt - fűzte hozzá - Magyarország lesz felelős az Európai Unió irányításáért, az Európai Tanács soros elnökségét fél éven keresztül ellátó Magyarország ez idő alatt meghatározhatja az unió egészének arculatát, stílusát. Hörcsik Richárd szerint az elnökség intézménye komoly presztízs, de hatalmas felelősség is egyben.


Az elnökség realista megközelítéséről szólva arról beszélt, hogy Magyarország nem az egész unió, hanem a tanács irányítását veszi át, amelyben szem előtt kell tartania a tagállamok érdekeit, és törekedni kell a kompromisszumra.

A jó elnökség legfőbb jellemzői: az ügyes kompromisszumok és a váratlan események kezelése - mondta. Hangsúlyozta: a magyar elnökség programjának 75 százaléka a belga elnökségtől örökölt programokból áll, a fennmaradó 25 százalékot pedig az előre nem látható események töltik ki; ennek kell sajátos magyar ízt adni.

A Fidesz meggyőződése, hogy a kormány sikeresen teljesíti a rá váró feladatokat - húzta alá a kormánypárti politikus.

Hörcsik Richard úgy vélekedett, a jó elnökség célja kettős: hogy Magyarország az unióban visszaszerezze megtépázott tekintélyét, illetve, hogy a magyar polgárok előtt visszaszerezzék az unió megtépázott tekintélyét.

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a kormányprogram "összevág" az unió programjával; a magyar elnökség prioritásainak döntő többsége azonos az unió prioritásaival. Ezek közül kiemelte a gazdasági stratégiát, a közös agrár-, és a közös energiapolitika meghatározását.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.