Az európai integráció a tét?

Németh Zsolt: a Nyugat-Balkán a megoldás és nem a probléma része

A Nyugat-Balkán a megoldás és nem a probléma része, ezért Magyarország határozottan kiáll amellett, hogy folytatódjon a térség államainak európai integrációja - mondta el az MTI-nek Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szombaton a montenegrói Budvában.

2010.10.09 15:56MTI

A külügyi államtitkár Milan Rocen montenegrói és Samuel Zbogar szlovén külügyminiszterrel tartott kötetlen találkozót az Adria-parti városban a nyugat-balkáni országok - Albánia, Boszna-Hercegovina, Macedónia, Montenegró, Horvátország és Szerbia - európai integrációjáról szóló konferencián.

A megbeszélés után az MTI-nek elmondta, Magyarország arra törekszik, hogy az EU a tagjelölti státus odaítélésével egyidejűleg vagy nem sokkal ezután tűzzön ki határidőt, amelyen belül Montenegrónak teljesítenie kell a csatlakozási tárgyalások megkezdésének előfeltételeit.

Németh Zsolt a kötetlen találkozón utalt rá, az efféle konkrétumok jelentősen növelik a jelölt országok motivációját. Montenegró a jövő hónapban várhatóan megkapja a hivatalos tagjelölti státust az EU-tól, de szeretné, ha egyúttal kitűznék a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját is. A legkisebb jugoszláv utódállam szeretné elkerülni, hogy úgy járjon, ahogy Macedónia, amely hiába kapott tagjelölti státust már 2005 decemberében, az ország hivatalos nevéről a szomszédos Görögországgal fennálló vita miatt még most, öt év elteltével sem tűzték ki a csatlakozási tárgyalások megkezdésének időpontját.

A külügyi államtitkár - utalva rá, hogy a jövő év első felében Magyarország, a második fél évben pedig Lengyelország tölti be az EU soros elnöki tisztét - úgy fogalmazott, a 2011-es év egyfajta "közép-európai elnökség" éve lesz az Európai Unióban, ami nagyon hasznos lehet abból a szempontból, hogy sikerüljön napirenden tartani a nyugat-balkáni bővítés ügyét.


Németh Zsolt a kötetlen találkozón az MTI információi szerint elmondta, hogy Magyarország nem helyeselné, ha a 27-ek mesterségesen, új kritériumok bevezetésével fékeznék a nyugat-balkáni országok EU-integrációjának folyamatát.

Kifejtette, nem ért egyet azokkal, akik szerint veszélyben van az EU további bővítése.

Mint mondta, a folyamat halad előre, "még ha az utóbbi időben némileg le is lassult, mert egyes tagállamok, úgy tűnik, bizonytalanabbak az új jövevényeket illetően, mint eddig". Milan Rocen montenegrói külügyminiszter hangsúlyozta, nagyon fontos, hogy az EU kapuja Horvátország csatlakozása után is nyitva maradjon az új nyugat-balkáni belépők előtt.

Montenegró 2008 decemberében nyújtotta be csatlakozási kérelmét az Európai Unióhoz, de egyelőre nem lehet tudni, mikor kezdheti meg a tárgyalásokat az integrációs szervezettel. A szomszédos Horvátország esetében majdnem másfél év telt el a hivatalos tagjelölti státus odaítélése és a csatlakozási tárgyalások hivatalos megkezdése között.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.