Vállalja a temetési költségeket a MAL Zrt.
Iszapkatasztrófa: elérte Győr-Moson-Sopron megyét a szenyezés
Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozata szerint feltehetően emberi hiba okozta a katasztrófát. Mindeközben géppisztolyos rendőrök őrizték egész éjjel Kolontár és Devecser vörösiszappal elzárt településrészeit.
2010.10.06 12:26MTIA térségben elmúlt a vörösiszap-áradás miatti közvetlen veszély; az iszapömlésben négyen meghaltak, öt embert még mindig keresnek.
Orbán Viktor a Kormányzati Koordinációs Bizottság budapesti ülése után azt mondta, "a helyzet úgy áll, hogy nincs olyan információnk (...), amely szerint természeti okai lennének ennek a katasztrófának".
Hozzátette: ha egy katasztrófának nincs természeti oka, akkor az emberek által okozottnak tartható. Élünk a gyanúperrel, hogy itt erről van szó - hangsúlyozta, megjegyezve, hogy az erre irányuló vizsgálatok a kárelhárítással párhuzamosan zajlanak. A sajtótájékoztatón Orbán Viktor kormánya és a saját nevében őszinte részvétét fejezte ki a halálos áldozatok hozzátartozóinak, továbbá a kabinet együttérzését fejezte ki a sérülteknek is és mindazoknak, akik elvesztették otthonukat, vagy bármilyen más módon bajba kerültek. Kifejtette: a kormány a katasztrófa nyomán a szükséges döntéseket kellő időben meghozta, azokat azonnal foganatosította, a rendőrség, a katasztrófavédelem, a honvédség, a mentők és a tűzoltók pedig haladéktalanul megkezdték a mentést, a veszélyek elhárítását.
"A munkájukat a mai értékelésen odaadónak találtuk" - tette hozzá.
Közölte, a rendőrség a katasztrófa bekövetkezésétől mostanáig mintegy 340 embert mozgósított és vezényelt a helyszínre. Eddig 123 sérültet láttak el.
Megerősítette, semmilyen sugárzásveszély nincs a környéken.

Pintér Sándor belügyminiszter a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi Zrt. (MAL Zrt.) felelősségbiztosítása nem terjed ki a károsultakra, azaz "a biztosító senkinek nem fog fizetni a vállalat által kötött biztosítás alapján".
Kiemelte ugyanakkor, hogy a cég százezer forintos gyorssegélyt ad a károsultaknak, és kijelentette, hogy a kormány senkit sem fog magára hagyni. Télre mindenkinek fedél lesz a feje fölött, mindenki megfelelő ellátást kap, és mindenki bízhat benne, hogy a kára meg lesz térítve - mondta.
Az üzem esetleges zár alá vételére vonatkozó kérdésre Orbán Viktor úgy felelt: termelő üzemről van szó, ha nem termel, képtelen előállítani azt az értéket, amiből kártérítést tud fizetni.
Hozzátette, hogy a termelést átmenetileg felfüggesztették, a hétvégén dől el, hogy újraindítható-e.
Fontosnak nevezte, hogy a baleset nem a termelési folyamatból, hanem a melléktermék tárolási körülményeiből fakadt.
A vörösiszap egészségügyi kockázatairól szólva Pintér Sándor azt mondta: veszélyes anyagról van szó, amely égési sérülést, szembe kerülve akár vakságot okozhat. "Fürödjön meg benne, és akkor megtudja, hogy veszélyes-e" - reagált a belügyminiszter arra, hogy a MAL Zrt. vezetőjének közlése szerinte a vörösiszap nem veszélyes az emberekre.

Pintér Sándor arról is beszámolt, hogy a többi tározót környezetvédelmi szakemberek vizsgálják, ugyanakkor kiemelte, hogy a most átszakadt tározót is rendszeresen ellenőrizték. Hogy megfelelően-e, a rendőrség dolga kideríteni - fogalmazott.
A belügyminiszter arra is kitért, hogy a felszín alatti vízkészlet nem szennyeződött, a felszíni vizeket pedig folyamatosan vizsgálják. Mint mondta, minden erővel azért dolgoznak, hogy a Dunába ne jusson szennyeződés, és ennek elkerülésére jó esély van.
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár kedden kora délután az iszap által elöntött Kolontár településen közölte, hogy azonnali hatállyal felfüggesztette a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt. termelői tevékenységét, egyúttal utasította a céget az ajkai térségben megsérült tározó helyreállítására.
Székely Tamás, a vegyipari szakszervezet (VDSZ) elnöke az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmazott, hogy "a dilettáns vélemények és elhamarkodott intézkedések felbecsülhetetlen kárt okoznak a MAL-nak, de elsősorban a dolgozóknak".
A VDSZ elnöke szerint meggondolatlan sajtónyilatkozatok miatt veszélybe kerülhet a termelés, s ezzel tízezer ember megélhetése is. Székely szerint is egyértelmű, hogy katasztrófa történt, de ha "a politikusok és újsütetű szakértők túlbuzgósága" miatt esetleg felfüggesztik a MAL Zrt. működését, akkor az alumínium-, a timföldgyártásban és a bauxitbányászatban is felbecsülhetetlen kárt tesznek.
A helyzeten semmit nem változtat a termelés esetleges leállítása, nem kell újabb katasztrófától tartani, hanem bízni kell az ágazat szakembereiben - állítja Székely. A Greenpeace szerint már a katasztrófa előtti napon készült műholdfelvételeken látszott, hogy megrepedt MAL Zrt. iszaptározójának gátja; a környezetvédelmi szervezet szerint a túl sok tárolt vörösiszap lehetett a katasztrófa elsődleges oka.
A Greenpeace az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében hangsúlyozta: felháborító a "MAL Zrt. vezetőinek cinizmusa, félretájékoztatása".
"A következő katasztrófák megelőzése miatt a cég vezetőit a büntetőjog eszközeivel is a legszigorúbban felelősségre kell vonni" - idézte a közlemény Szegfalvi Zsoltot, a Greenpeace helyszínen tájékozódó igazgatóját.
A MAL Zrt. Ajka melletti egyik tározójának a gátja hétfőn szakadt át, eddig egymillió köbméternyi vörösiszap ömlött ki. A térségben katasztrófahelyzet alakult ki. Az áradás három települést - Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely - öntött el. Hivatalosan megerősített információk szerint négyen haltak meg az iszapömlés kö
Megnyitották Kolontár elzárt részét
Megnyitották szerda reggel Kolontár azon részét, amelyet két nappal korábban a vörösiszap-áradás elzárt, elöntve több tucat házat.
A katasztrófavédelmi szakemberek és a katonák éjjel helyreállították a hidat a Torna-patakon, amelyet a zagytározóból kiömlött, két méter magasságban hömpölygő iszap sodort el, így - szervezett formában - a legszükségesebb dolgaikért hazatérhetnek az ott lakók.
A településen zúgnak a munkagépek, tisztítják az utakat, valamint az előző nap és az éjszaka folyamán ideszállított több teherautónyi gipsszel próbálják semlegesíteni a patakban még mindig magasan hömpölygő vörösiszap lúgos kémhatását - jelentette az MTI tudósítója a helyszínről.
Ukrán reagálások, orosz sajtó
Ukrajnát nem fenyegeti veszély az ajkai timföldgyárban bekövetkezett iszapömlés nyomán, mert az iszap nem juthat a Tiszába - idézte az Lenta.ru című orosz hírportál szerdán Grigorij Marcsenkót, az ukrán rendkívüli helyzetek minisztériumának osztályvezetőjét.
Oroszországban kedden csupán az interneten és a rádiók és tévék híradásaiban jelentek meg rövid tényhírek a történtekről, szerdán azonban a Novije Izvesztyija és a Trud című lapok, valamint több internetes hírportál közöltek terjedelmes írásokat a katasztrófa és a mentés részleteiről, és elemezték a környezeti katasztrófa okozta veszélyeket.
Illés Zoltán környezetvédelmi államtitkár BBC orosz honlapja által közölt interjúban kijelentette, hogy Magyarországnak az Európai Unió segítségére van szüksége a katasztrófa következményeinek a felszámolásához.
[1/2] | ![]() |
|
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor