50 után jön a fekete leves
Hogyan lesz a játékgépezőből felelősségteljes iskolás?
Néhány helyen már utolérte a végzet az 50 tanóránál többet hiányzókat. A helyi gyámügyi hivataloknak hivatalos eljárást kell indítaniuk azon családok ellen, ahol a nebuló inkább az utcán sütkérezik a matekóra helyett. A családi pótlék megvonás már csak hab a tortán.
2010.09.29 12:08ma.huAz iskolának kell jeleznie a jegyzői gyámhatóság felé, ha egy diáknak 10 vagy annál is több igazolatlan órája halmozódik fel. Ha ez a szám eléri az ötvenet, akkor felfüggesztik az iskoláztatási támogatást és a családi pótlékot, legrosszabb esetben védelem alá helyezik a lógós diákot.
Ha nem reguláz a szülő...
Ebben a tanévben eddig csupán egy esetről tudnak a hivatalos szervek, egy nyírbátori, általános iskolás került látótérbe. Az iskolakerülőtől és családjától megvonják majd a családi pótlékot, a szülők ellen szabálysértési eljárás indul és gyámot is kirendelnek a gyermek mellé.
Felmerül itt a kérdés: ha a szülő látja, hogy porontya az iskolapad helyett a kerítést támasztja inkább, miért nem kergeti egyenesen az iskolapadba azon nyomban?
Sokan azzal magyarázzák a lógást, hogy dolgozniuk kell, el kell tartaniuk a népes családot. Mások meg a délelőtti szappanopera-maratont nem akarják lekésni. Többen úgy próbálnak kibújni a felelősség alól, hogy nincs cipője-ruhája-kabátja-tanszere a gyereknek. Akkor meg mire költik a családi pótlékot? Végletek- de egyik sem helyes. A gyereknek az iskolában a helye, hogy felelősségteljes tagja legyen majd a társadalomnak.
A törvény keze
2010. augusztus 30-a óta a 2010. évi LXVI. Törvény kimondja, hogy ha egy diáknak 50 igazolatlanja összegyűlik, akkor az iskola jelzései alapján a jegyzői gyámhatóság felfüggeszti az iskoláztatási támogatást, és a gyermeket védelem alá helyezi, akár nagykorúságáig élvezheti a gyámszülők gondoskodását.
Punktum. Nincs kibúvó, nincs magyarázkodás.
A szülő dolga az iskola felé terelni a gyereket, és ha ez nem történik meg, megteszi más helyettük. Persze a jegyzőnek három havonta felül kell vizsgálnia, hogy továbbra is naplopó maradt a gyerek. Ha egyetlen óra igazolatlanja sem volt, akkor visszakapják a juttatásokat.

Juj mi lesz itt...
Talán nem mondunk újat azzal, hogy sokan úgy várják a hónap elején a családi pótlékot, mint a Messiást. A juttatás sok családnak jelent fő bevételi forrást. Nagyon sok esetben, sőt az esetek túlnyomó részében a szülők nem a gyerekre költik az összeget. A családi pótlék felfüggesztése azt jelenti a fent említett esetben, hogy az Államkincstár a felfüggesztéstől kezdve az önkormányzat által nyitott családtámogatási folyószámlára utalja át az összeget. Miután ez megtörtént a jegyző veszi kezelésbe az adott család pénzügyeit, felhasználási tervet készít, és rendelkezik arról, hogy a gyermek ruházat, tanszer, élelmiszer, gyógyszer, tanulóbérlet formában kapja meg azt. A felfüggesztést követően egy eseti gondnokot rendel ki a jegyző, aki gyakorlatilag bevásárol a gyermeknek.
Mit ne mondjak: igen veszélyes feladatot vállal magára az, aki ezt bevállalja.
Az igazolatlan órák elkerülésének egy igen egyszerű és hatékony megoldása létezik: iskolába kell kergetni a gyereket. A törvény drasztikusnak tűnik, de minden bizonnyal hatással lesz az iskolakerülőkre és családjaikra.
És ki tudja? Idővel a legszegényebb és hátrányos helyzetűek között is megnövekedhet a diplomások száma.