"Nem tartjuk partnernek"
A kormány lerázná magáról a jelenlegi OCÖ-t
A kormány nem tartja partnernek a jelenlegi Országos Cigány Önkormányzatot (OCÖ) a gazdálkodását elmarasztaló és büntetőeljárás megindítását kezdeményező számvevőszéki vizsgálat alapján
2010.09.17 14:31MTIEzt közölte a társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár pénteken az MTI-vel.
Balog Zoltán arra reagálva, hogy az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a roma érdek-képviseleti testület elmúlt másfél éves tevékenységének vizsgálata alapján hűtlen kezelés, a számvitel rendjének megsértése és adócsalás alapos gyanúja miatt feljelentést tett, közleményében úgy fogalmazott: a kormány és az általa vezetett államtitkárság - az OCÖ sorsától függetlenül - a jövőben csak olyan partnerekkel kíván együttműködni, akik a közpénzekkel és a közbizalommal el tudnak számolni.
A magyarországi cigányságnak arra van szüksége, hogy "ezekben a súlyos konfliktusokkal és szociális nyomorral terhelt időkben" a választók bizalmával felhatalmazott kisebbség és többség hiteles képviselői együtt tudjanak működni a problémák megoldásában és a mélyszegénységből való fölemelkedésben - fogalmazott az államtitkár, hozzátéve: az ÁSZ-jelentés azt mutatja, hogy a magyarországi cigányság vezetőinek egy része nem alkalmas és nem méltó erre a feladatra.
Balog Zoltán úgy véli, a súlyos bűncselekmények gyanúját fölvető tevékenységükkel nemcsak a magyarországi cigányságnak ártottak, hanem megkárosítottak minden adófizető állampolgárt. A hatóság honlapján közzétett jelentés szerint a törvényi mulasztások és a szabálytalan gazdálkodás miatt az önkormányzat elnökének és a hivatalvezetőnek a felelősségét állapították meg, ezért az ÁSZ büntetőeljárás megindítását kezdeményezte.
Vizsgálata alapján az ÁSZ a büntetőeljárások megindítása mellett jelentésében azt javasolta, hogy a közigazgatási és igazságügyi miniszter intézkedjen az OCÖ éves költségvetési támogatásai felhasználásának felülvizsgálatáról, a szabálytalanul elszámolt mintegy 10,5 millió forint támogatási összeg visszafizettetéséről, a nemzetgazdasági miniszter pedig rendelje el a kisebbségi önkormányzat gazdálkodásának átfogó adóellenőrzését.
Farkas Flórián romatámogatásokat felügyelő miniszteri biztos, fideszes országgyűlési képviselő, a Lungo Drom elnöke, aki maga is tagja az OCÖ-nek, pénteki budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: törvényen kívüli működésre rendezkedett be az OCÖ, semmilyen törvényi feltételnek nem felelt meg, s ezért nemcsak az elnök és a hivatalvezető, hanem a pénzügyi ellenőrzőbizottság és a 27 tagú elnökség is felelős.
Közölte: az OCÖ elmúlt nyolcéves tevékenységének vizsgálatát kezdeményezi. Kolompár Orbán, az OCÖ elnöke az MTI-nek csütörtökön azt mondta: az OCÖ az ÁSZ jelentését és munkaanyagait szakértőikkel közösen még értékeli

Kapcsolódó írások:
- Készül az ítélet Kolompár Orbán ügyében
- Kolompár Orbán: az MCF nem adott át ajánlószelvényt az MDF-nek
- Elvette, nem adta vissza: Novemberben áll bírák elé Kolompár Orbán
- A Lungo Drom bírósági úton kívánja eltávolítani Kolompár Orbánt
- Kolompár Orbán megbukott, még az OCÖ-t is feloszlathatják
- Vádat emeltek Kolompár Orbán és öt társa ellen