"A saját zsebébe járta ki" - állítja a Fidesz
A családi cégbe "forgatott" milliókat Bajnaiék államtitkára?
A Duna TV-t felügyelő Hungária Televízió Közalapítvány Fidesz által delegált kurátora, Szabó László szerint Horváthné Fekszi Mártával szemben fölvetődik a befolyással üzérkedés gyanúja.
2010.09.16 14:34MTIAz ügy részleteiről Szabó László csütörtöki, a televízió székháza előtt tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a Külügyminisztérium és az Európai Unió magyarországi képviselete 2009 júniusában 84 millió forint értékben kötött szerződést a Duna Televízióval a Mi vagyunk az unió című heti műsorsorozat elkészítésére.
A szerződést 2009 novemberében meghosszabbították a következő évre, bruttó 153 millió forintért. Ugyanazon a napon a Duna TV 104 millió forintért megrendelte a produkciót a műsort addig is gyártó Horváth Televízió Bt.-től - közölte Szabó László.
Hozzátette, hogy a cég két tulajdonosa Horváth Miklós Arzen és Horváth Miklós, a Gyurcsány-kormány külügyi államtitkárának, Horváthné Fekszi Mártának a férje és a fia.
A szerződések megkötésekor Horváthné Fekszi Márta a külügyi tárca kabinetfőnöke volt.
Szabó László a rendelkezésére álló dokumentumok alapján azt állította: Horváthné Fekszi Márta közbenjárt a szerződések megkötéséért, így fölvethető vele szemben a befolyással üzérkedés gyanúja. Sőt, mint mondta, van olyan külügyminisztériumi feljegyzés, amelyben ő maga hagyta jóvá a szerződéseket. Mindezt Szabó László "disznóságnak" nevezte, megjegyezve, hogy a szerződések megkötése a jó erkölcsbe ütközik, valamint azt, hogy a Duna Televízió vezetőinek felelőssége is felmerül a közpénzek hanyag kezelése miatt.
A kurátor elmondta: tisztázatlan, hogy a Duna TV mit kezdett az egyazon napon megkötött két szerződés értékének mintegy ötvenmillió forintos különbözetével. Mivel a stáblista szerint a Mi vagyunk az unió című produkció elkészítésében a Duna TV számos munkatársa közreműködött, "két dolog történhetett, az egyik, hogy az ötvenmillió forintból a Duna TV kifizette a munkatársait, azaz valójában velük gyártatta le a műsorsorozatot", a másik, hogy a Horváth Televízió Bt. fizetett nekik - folytatta.
Szabó László kifejtette: az előbbi esetben az a kérdés, hogy a bt. mire kapott 104 millió forint közpénzt, az utóbbiban, hogy a Duna TV mire használta fel a nála maradó ötvenmilliót.
Utóbb kérdésre megerősítette, hogy gyanúja szerint a Horváth Televízió Bt. a kifizetett 104 millió forint jelentős részéért nem végzett érdemi munkát. Szabó László arra is kitért, hogy a műsorsorozatban több alkalommal sugároztak interjút - az akkor már Magyarország New York-i ENSZ-misszióját vezető - Horváthné Fekszi Mártával, és beszámoltak külföldi kitüntetéséről is.
A Hungária Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségének Fidesz által delegált tagja az ügyben az elnökség összehívását kezdeményezi, és reméli, hogy az megteszi a szükséges jogi lépéseket. Ellenkező esetben ő maga tesz feljelentést, noha - hangsúlyozta - jobban örülne a testületi döntésnek, mert nem szeretne "magányos bozótharcosként machetével vagdalkozni a Duna Televízió körüli zűrzavarban".
Hozzáfűzte azonban, hogy "sok illúziója nincsen", mivel a kuratóriumi elnökség szocialista, szabad demokrata és MDF-es tagjai a nyáron a Duna Televízió külső gyártású produkcióival kapcsolatosan napvilágra került, szerinte több száz millió forint érdemi munkavégzés nélküli kifizetését alátámasztó szerződésekkel sem kívánnak érdemben foglalkozni.
Szabó László ugyanakkor arról is beszélt, hogy a jelenlegi kuratóriumi elnökségnek a médiaszabályozás átalakítása miatt már csak néhány hete van hátra, az újonnan megalakuló Közszolgálati Közalapítványnak pedig az egyik első feladata lesz, hogy "végigszkenneli" a közmédiumok szerződéseit.
"A nagy halak már itt vannak a szemünk előtt (...), meg fogjuk keresni a kis halakat is" - összegzett.