Összefoglaló a tegnapi nap pusztításáról

Videókkal és képekkel! Tornádók taroltak két településen, tetemes az anyagi kár

Piros riasztás, szupercellák, 4-5 cm-es jégesők, és 2 tornádó. Ez a tegnapi nap röviden és tömören összefoglalva.

Pusztító tornádó csapott le két helyen is az országban képgaléria

2010.08.17 07:49idokep.hu; MTI

Az ország több területén nagy károkat okozó hétvégi heves viharok után hétfő délután újabb zivatarvonal érte el először a dunántúli megyéket, majd kelet felé haladva átvonulva az országon heves zivatarokat, felhőszakadásokat, jégesőt, kisebb tornádókat is okozott.

Több régióra kiadták a legmagasabb szintű, piros riasztást, amely az észak-alföldi területeken van még érvényben. Keddtől viszont egy jó darabig nem várhatóak heves zivatarok. Hétfő délután először narancssárga, majd később a piros riasztást is kiadta több régióra is az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ). A vihar vonulásával a kora esti órákban több helyen már citromsárgára mérsékelték a riasztási szintet, de az Észak-Alföldön még mindig piros riasztás van érvényben a heves zivatarokra miatt.

Töttős Györgyi, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője hétfőn este az MTI-nek elmondta, hogy este fél kilenc körüli adatok szerint mintegy négyszáz alkalommal vonultak ki a tűzoltók országos szinten. Hozzátette ugyanakkor: ez még nem végleges szám, mivel a keleti, észak-keleti országrészben jelenleg is viharok vannak.

Tornádó söpört végig a Nógrád megyei Diósjenőn hétfőn. A viharos forgószél háztetőket bontott meg, fákat csavart ki, a fák villanyvezetékre és autóra dőltek. Diósjenő polgármestere az MTI-nek azt mondta, a vihar az üdülőterületet sújtotta, a kárt több millió forintra becsülik.

Borsod-Abaúj-Zemplén megye térségeiből is folyamatosan érkeznek a bejelentések, a tűzoltók szinte valamennyi egysége a területeken dolgozik. Kora este tornádószerű vihar söpört végig Mezőkövesden is. Utcákon hömpölygött, pincéket, garázsokat öntött el a hétfői vihar során leesett nagymennyiségű eső Mezőkövesden és Mezőkeresztes környékén, Ózd Somsály nevű városrészében pedig tetőket bontott meg a viharos szél.

Füzesséry József, Szikszó polgármestere elmondta: a városon hatalmas felhőszakadással vonult végig a vihar, a településen átvezető Vadász-patak az óriási mennyiségű víztől ismét megáradt, ezért néhány helyen, főleg a malomnál és a kisállomásnál homokzsákkal erősítik a gátat. Pest megyében is még folyamatosan érkeznek a délutáni hatalmas esőzés és viharok okozta károkról a bejelentések - közölte Loch Erika, a Pest-megyei katasztrófavédelem sajtóreferense. Elsősorban fakidőlések és beázott pincék miatt érkezett be mostanáig mintegy harminc-negyven bejelentés, de úgy számítják, hogy ez a szám a nap végére akár a nyolcvanat is elérheti.

Az eső és a vihar a legnagyobb károkat Cegléd és Érd környékén okozta, de számos bejelentés érkezett Monorról és Nagybörzsönyből is. Terbálon a Szamárhegyi-patak vízszintje veszélyesen megemelkedett, a helyiek a katasztrófavédelemhez fordultak segítségért, mivel azonban a homokzsákokat korábban odaadták Borsod megyének, ezért ők a Közép-Dunavölgyi Vízügyi Igazgatósághoz fordultak, hogy a falunak biztosítsák a megfelelő számú homokzsákot.

A vasárnap esti vihar okozta károk és a hétfőre kiadott piros riasztás miatt elhalasztották a hagyományos Karneváli Hét összes hétfőre tervezett programját Debrecenben. A rendezvények pótlásáról később döntenek, a keddi programokat azonban rossz idő esetén is megtartják a Kölcsey Központban.

A vasúti forgalomban is számos helyen okozott fennakadásokat a vihar országszerte. Több helyen fakidőlések, oszlopkidőlések, néhol sárátfolyás miatt szünetelt a közlekedés. Emiatt több helyen vonatpótló autóbuszok járnak. Egyebek mellett a Budapest–Miskolc–Nyíregyháza és a Budapest-Szolnok-Debrecen-Mezőkövesd-Mezőkeresztes-Mezőnyárád állomások között várhatóan reggelig állni fog a vonatforgalom, mivel a kidőlt fák leszakították a felsővezetékeket, valamint több felsővezeték-tartóoszlopot is kidöntöttek.

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében még hétfő reggel is dolgoztak a tűzoltók a vasárnap esti viharkárok elhárításán. Főként utakra és vezetékekre dőlt fákat kellett eltávolítaniuk, továbbá a tetőszerkezetek fedésében segédkeztek. A vihar mintegy negyven települést érintett, tizenöt településen lakóingatlanokban is kisebb-nagyobb mértékű károk keletkeztek.

Korábban Szabolcs és Hajdú-bihar megyében több ezer szolgáltató volt áram nélkül. A problémán az áramszolgáltató jelenleg is dolgozik, így mostanra már csak három szabolcsi településen nincs áram, de tájékoztatásuk szerint hétfő éjjelre kijavítják a problmémát.

Veszprém megyében mintegy félmilliárd forintra tehető az a kár, amelyet a vihar a szombatra virradó éjszaka okozott. Debreczenyi János, a város fideszes polgármestere hétfőn sajtótájékoztatón jelentette be: 300 millió forintos támogatásra adnak be kérelmet - vis maior helyzet okozta károk miatt - a kormányhoz, az összesítő jelentést hétfőn továbbítják Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettesnek, Veszprém országgyűlési képviselőjének és Pintér Sándor belügyminiszternek.

Polyánszky Zoltán, az OMSZ meteorológusa elmondta: a hétfői időjárással kapcsolatban a korábbi előrejelzések beigazolódtak, mivel volt nagyobb méretű jég, voltak szupercellák - amely egy olyan speciális zivatarcella, amely forgó mozgást végez -, és előfordultak kisebb tornádók is. Keddre és a hét többi napjára viszont már nem várnak zivatart, változóan felhős lesz az ég, de emellett napsütéses idő várható, néhány helyen fordulhat elő záporeső.

Polyánszky Zoltán kiemelte: a korábbi évekkel ellentétben pénteken, augusztus 20-án nem valószínű csapadék, napos idő várható harminc fok körüli maximumhőmérséklettel, tehát semmilyen heves eseményre nem kell számítani. A hosszabb távú kilátásokkal kapcsolatban azt mondta: a zivatarrendszer elvonulásával egy jó darabig nem várhatóak heves zivatarok és az előrejelzések szerint jelentős mennyiségű csapadék sem.

Összesen 830 esetben kellett kivonulniuk a tűzoltóknak a hétfői vihar miatt - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főparancsnokság (OKF) kedden az MTI-vel.

A nagy vihar miatt 196 esetben vízeltávolítást, 507 esetben fakivágást, 147 esetben pedig épületkár-felszámolást hajtottak végre a tűzoltók - írták. A legtöbbször - 168 esetben - Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében kellett kivonulniuk a tűzoltóknak, de sok riasztás volt Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Pest megyében is.


És akkor a várható időjárásról:
Este tovább halad kelet felé a zivatarvonal, így kezdetben még többfelé - elsősorban a Tiszántúlon és északkeleten - várható további heves zivatar, majd kedd reggelre már csak a keleti határ közelében fordulhat elő zápor, néhol zivatar.

Az Alföldön ködfoltok képződhetnek. Napközben változóan, délutántól többfelé erősen felhős égboltra készülhetünk, helyenként záporok alakulhatnak ki. A gyenge nyugati irányú szelet északon élénkebb széllökések kísérhetik. A hőmérséklet a hajnali 13, 18 °C-ról 24, 28 °C közé emelkedik.

Szerdán délen több, másutt kevesebb napsütésben bízhatunk, számottevő csapadék sehol sem várható, legfeljebb egy-egy zápor fordulhat elő.

Csütörtöktől szárazabb léghullámok fogják alakítani időjárásunkat, anticiklon épül ki. Ennek köszönhetően csak helyenként lehet zápor, több órás napsütés valószínű. Augusztus 20-án is hasonló időben bízhatunk- írja az időkép.hu.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.