Nem lesz összeomlás?

Vitára bocsátották az Új Széchenyi Tervet

Vitára bocsátja és gazdasági konzultációsorozatot indít a kormány az új Széchenyi Tervről, amelynek vitairatát Orbán Viktor miniszterelnök, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter és Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter mutatta be szerdán Budapesten, a Marriott szállodában.

2010.07.28 17:28MTI

Az ország pénzügyi helyzete ma stabil és kiszámítható, jó reményekre ad alapot ahhoz, hogy a kormány folytassa a szerkezeti átalakításokat és egyúttal beindulhasson a gazdaság növekedése - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök az Új Széchenyi Terv vitairatának bemutatóján.

A vállalkozóknak tartott rendezvényen a miniszterelnök azt mondta: "a költségvetés összeomlásának veszélyét sikerült elhárítani az akciótervvel". Mint mondta, aránylag stabil helyzetben van az ország, ezért van lehetőség a gazdaság újjáépítésére.

Először a romokat kell eltakarítani, ezt szolgálta a 29 pontos gazdasági akcióterv; a politikai-jogi felelősség megállapítása folyamatban van, most következhet az újjáépítés, amely az Új Széchenyi Tervvel el is kezdődik - jelentette ki a miniszterelnök. A miniszterelnök úgy vélekedett, hogy Magyarország a tudás földje lehet, a kormánynak élen kell járnia olyan megoldások kidolgozásában, amelynek előnyét a gazdasági élet azonnal érezheti. A kormányfő a Széchenyi Tervet e kormányzati teljesítmény egyik legfontosabb elemének látja.

A Széchenyi Terv hivatása, hogy beteljesülhessenek a magyarok reményei itt, Magyarországon - hangoztatta Orbán Viktort. Matolcsy György leszögezte: a tervek szerint Magyarországnak 2030-ra kell elérnie az uniós átlag feletti gazdasági fejlettségi szintet, életszínvonalat. "Ez példátlan történelmi siker lehet és véleményem szerint lesz is, hiszen Magyarország az elmúlt 150 évben soha nem volt az európai átlag fölött".

A miniszter közölte: ennek a 2030-ig terjedő időhorizontnak van egy első tíz éves, 2020-ig terjedő gazdaságfejlesztési koncepciója, ez az Új Széchenyi Terv. Fő célkitűzése a munkahelyek teremtése, egymillió új munkahely létrehozása. Ismertetése szerint az Új Széchenyi Terv hét kiemelt programja: gyógyító Magyarország – egészségipar, megújuló Magyarország – zöld gazdaságfejlesztés, otthonteremtés – lakásprogram, vállalkozásfejlesztés – üzleti környezet fejlesztés, tudomány – innováció – növekedés, foglalkoztatás, közlekedés – tranzitgazdaság. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kiemelte: a 2020-ig terjedő gazdaságfejlesztési koncepció, az Új Széchenyi Terv célkitűzése egymillió új munkahely létrehozása.

Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter szerint a kormány célja az Új Széchenyi Tervvel, hogy gyorsan, hatékonyan, összehangoltan juttassák el a hazai és uniós összevont forrásokat a kis- és közepes vállalkozásokhoz (kkv). A szándék, hogy a ciklus végéig összesen 1.000 milliárd forintot biztosítsanak erre a célra az összevont forrásokból.

Drasztikusan szeretnének változtatni azon a rendszeren, hogy az említett forrásokból a kkv-k részesedése mindössze 10 százalék, miközben a nagyvállalatoké 21 százalék, a nagyobb rész pedig az államigazgatási szervezeteké.

Közlése szerint a 2007-2013 közötti időszakban Magyarország számára elérhető uniós források értéke összesen 7.870,17 milliárd forint. Ebből jelenleg 1.828,8 milliárd forint szabad forrás áll rendelkezésre, 1.480,2 milliárd futó projekt, és 4.126,5 milliárd forint kötelezettségvállalással elindított projekt mellett.

A kkv-k számára azonnal mobilizálható források értéke 155 milliárd forint. A kormány már tárgyalta az összesen mintegy 477 milliárd forint értékű projektforrás visszavonására, illetve tartalmi felülvizsgálatára vonatkozó javaslatot, ennek eredményeként 41 milliárd forint uniós támogatást szabadítanak fel.

A források felszabadításával lehetőség nyílik új - a kormány fejlesztés- és gazdaságpolitikai céljaihoz szervesen illeszkedő - projektjavaslatok megvalósítására és új támogatási konstrukciókra.

Az Új Széchenyi Terv nyitott arra, hogy befogadja és beépítse a vállalkozók, az önkormányzatok és a különböző kistérségek programjait, projektjeit, javaslatait. Egy olyan platform, amelyhez ötlettel, javaslattal, pályázattal és fejlesztéssel kapcsolódhatnak a különböző gazdasági szervezetek, a vállalkozások és az önkormányzatok - mondta a miniszter.

Az Új Széchenyi Terv az elképzelések szerint 2011. január 15-én indul, az üzleti élet szereplőitől 2010. szeptember 15-ig várják a javaslatokat a szechenyiterv@ngm.gov.hu e-mail címre. A program olvasható a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium honlapján, a következő címen: http://www.nfm.gov.hu/uj_szechenyi.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.