Nincs hitelességi deficit

Az emberek többsége elégedett Orbán munkájával

Orbán Viktor miniszterelnöki munkájával a megkérdezettek 64 százaléka elégedett, derül ki a Nézőpont Intézet legfrissebb, a Heti Válasz számára készült közvélemény-kutatásából.

2010.07.28 13:55Nézőpont intézet

A kormányfő ezzel az eredménnyel továbbra is kétharmad közeli támogatottságot élvez. 

A kabinet tevékenységét az embereknek több mint fele (54 százalék) pozitívan ítéli meg, azaz mintegy hatvan nappal a kormány megalakulása után sem figyelhető meg úgynevezett hitelességi deficit, sőt; a kormány megítélése jelentősen javult az egy hónappal ezelőtti értékhez képest (akkor 46 százalék volt elégedett a kormány teljesítményével). 

A Fidesz-KDNP támogatottsága az aktív szavazók körében továbbra is rendkívül magas; 62 százalék választaná egy most vasárnapi választáson. A választási részvételüket biztosra ígérő, aktív szavazók 10 százaléka támogatja a Jobbikot, 7 százaléka az MSZP-t és 4 százaléka az LMP-t.
 
A leginkább elutasított párt az MSZP; az emberek 41 százaléka nyilatkozott úgy, hogy soha nem szavazna a szocialista pártra. A Jobbikot a választók negyede, a Fideszt és az LMP-t pedig 9-9 százaléka nem választaná semmi esetre sem.

Pártszimpátia

Nagyjából száz nappal a választás, nyolcvan nappal az Országgyűlés és hatvan nappal a kormánymegalakulása után a Fidesz népszerűsége töretlen. Az összes megkérdezett 54 százaléka választa-ná a Fidesz–KDNP-t egy most vasárnapi országgyűlési választáson.
 
Egyik ellenzéki párt sem lép-né át a már-már lélektaninak számító tízszázalékos határt; a Jobbikot a választókorúak8 százaléka, a szocialista pártot 6, az LMP-t 5 százalék támogatná az urnáknál. 

A választási részvé-telüket biztosra ígérők körében a Fidesz 62 százalékos támogatottságot élvez, a Jobbik pedigminden tizedik aktív szavazó számára jelenti az ideális választást.

3 Pártok elutasítottsága

Júliusban a Nézőpont Intézet rákérdezett a parlamenti pártok elutasítottságára is. Azonos az ará-nyuk azoknak (9-9 százalék), akik a Fideszre és az LMP-re semmi esetre sem szavaznának egymostani választáson. A két leginkább elutasított párt a Jobbik (25 százalék) és az MSZP (41 száza-lék). 

A Fidesz- és a Jobbik-szimpatizánsok több mint fele (56, illetve 57 százalék) sohasem sza-vazna a szocialista pártra. Az MSZP- és az LMP-tábor hasonló arányban (53, illetve 57 százalék)utasítja el a szélsőséges Jobbikot. 

A fideszes és a szocialista bázisnak mindössze a tizede nyilatko-zott úgy, hogy sohasem támogatná az LMP-t egy valamikori országgyűlési választáson. Ám mind-ez azzal függhet össze, hogy az új párt még nem döntötte el, kit tekint legfőbb ellenfelének

Kétharmados többség

Az áprilisi országgyűlési választásokat megelőző kutatásunkban a megkérdezettek mintegy fele (47százalék) az ország szempontjából inkább jónak ítélte az esélyes pártok esetleges kétharmadosgyőzelmét. 

Az eredményekszerintezabázis(azösszesmegkérdezett54 százaléka) kitart az álláspontja mellett, és jónak találja, ahogy a kormány az ország érdekébenfelhasználja kétharmados többségét. Különösen igaz ez – értelemszerűen – a Fidesz-szimpatizánsokra (76 százalék), de a Jobbik-tábor közel felére (43 százalék) is. 

Lényegesen keve-sebb MSZP-támogató osztja e nézetet, de ha figyelembe vesszük, hogy az új kormány és a két-harmad kifejezések közvetlen szövegkörnyezetben szerepeltek kérdésünkben, akkor a 15 százalé-kos pozitív megítélés nem elhanyagolható.
 
Érdekesség, hogy a szocialista szimpatizánsok közöttis akadnak olyanok, akiknek tetszik az aktív kormányzás.

A miniszterelnök munkájának megítélése

 Az összes megkérdezett 64 százaléka elégedett OrbánViktor miniszterelnök munkájával. A kétharmad közeli elégedettség a kormányfő töretlennépszerűségéből is adódik.
 
A rendkívüli népszerűség, illetve az a tény, hogy Orbán méltó politikai ellenfél nélkül maradt, egyaránt szükséges a kétharmados „forradalom” működtetéséhez.

A kormány munkájának megítélése

Előző kutatásunkban élesen elvált egymástól a kormány és a kormányfő munkájának megítélése.

Mintegy hatvan nappal a miniszterelnök beiktatása után az első, látványosabb intézkedések isme-retében a szavazók egyértelműen állást tudtak foglalni a kormány munkájáról. Közel 10 százalék-kal emelkedett azok aránya (54 százalék), akik egyetértenek a polgári kabinet tevékenységével.

Mindez azt jelenti, hogy a kormány tevékenysége (jogalkotás, személyi döntések, elszámoltatás)egyre látványosabb, s ezt alapvetően pozitívan ítélik meg. 

Az eredmények ismeretében tehát há-rom hónappal a választások s két hónappal az új kormány megalakulása után nem figyelhető megúgynevezett hitelességi deficit. 

Azaz a kormány iránti bizalom nem mutat csökkenő tendenciát; sőt még növekszik is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.