Orbán Viktor kormányfő berlini látogatása előtt

Magyarország a figyelem középpontjában: Orbán-Merkel találkozó

A magyar kormány és a Nemzetközi Valutaalap közötti tárgyalások felfüggesztése kapcsán különösen a német sajtóban rendkívüli érdeklődés előzi meg Orbán Viktor miniszterelnök szerdai berlini vizitjét.

2010.07.20 15:20MTI

Az új magyar kormányfő Angela Merkel kancellár meghívására egynapos, bemutatkozó látogatást tesz a német fővárosban.

A bemutatkozó jelleget húzza alá, hogy Magyarország miniszterelnökét vendéglátója ünnepélyesen, katonai tiszteletadás mellett fogadja a kancellári hivatal előtt, ami az Európai Unió diplomáciai szabályai szerint egy tagország miniszterelnökének egy másik tagállamban tett első hivatalos látogatásakor jár ki.

Ennél nagyobb súllyal esik latba azonban a tárgyalások tartalma, amellyel kapcsolatban az MTI úgy értesült: Angela Merkel és Orbán Viktor mindenekelőtt a nemzetközi gazdasági és pénzügyi válság leküzdését célzó erőfeszítésekről és az ezzel összefüggésben az Európai Unió előtt álló feladatokról folytat megbeszéléseket.

Kiszivárgott értesülések szerint a magyar miniszterelnök tájékoztatni kívánja a kancellárt a gazdaság, illetve a költségvetés stabilizálását célzó kormányzati lépésekről, Magyarország szomszédsági politikájáról és nem utolsósorban a jövő év első felében esedékes magyar uniós elnökség legfőbb célkitűzéseiről.

A német kormány egyik magas rangú képviselője a küszöbön álló látogatás kapcsán arra emlékeztetett, hogy Angela Merkel és Orbán Viktor között a múltban szoros és jó kapcsolatok alakultak ki, különös tekintettel arra, hogy mind a kancellár vezette Német Kereszténydemokrata Unió (CDU), mind a magyar miniszterelnök pártja, a Fidesz tagja az európai konzervatív, illetve keresztény pártok családjának, és ennek keretében többször találkoztak egymással.

Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy Németországban nagy az érdeklődés a magyar kormány reformtörekvései iránt, és hangsúlyozta azt is, hogy Berlin alapvetően érdekelt a magyar uniós elnökség sikerében. A német külügyminiszter, Guido Westerwelle a napokban az MTI-nek Magyarország európai elkötelezettségét méltatta azon a sajtóértekezleten, amelyet Berlinben tartott magyar kollégájával, Martonyi Jánossal, aki a többi között a szerdai miniszterelnöki látogatást készítette elő.

Westerwelle kiemelte azt is, hogy sok a közös vonás a két ország által választott gazdaságpolitikában, és ennek kapcsán arra utalt, hogy mindkét kormány egyidejűleg kíván erőfeszítéseket tenni a költségvetés szanálására, illetve egy növekedésorientált gazdaságpolitikára. Westerwelle közös vonásként említette azt is, hogy mind a német, mind a magyar kormány bankadó bevezetését tervezi.

Úgy ítélte meg, hogy a pénzpiaci szereplőknek is részt kell vállalniuk a gazdasági és pénzügyi válság okozta problémák megoldásában. A német kormány a június első hetében kidolgozott mintegy 85 milliárd eurós takarékossági csomagban határozta el a banki adó bevezetését. A kancellár elképzelése szerint a tervezett adót legkésőbb 2012-től vezetnék be, és ennek megfelelően a bankok, illetve a pénzintézetek évente kétmilliárd eurót fizetnének be az államkasszába.

Merkel azt hangoztatta, hogy lehetőség szerint közös uniós lépésre lenne szükség, de Németország kész egyedül is bevezetni a szóban forgó adót, amihez azonban szükség van a parlament jóváhagyására.

Az elmúlt napok magyarországi fejleményeinek fényében még nagyobb érdeklődésre tart számot Orbán Viktor miniszterelnök berlini látogatásának második fontos programpontja, a politikával szoros kapcsolatban álló, de független, elemző és kutató intézetben, a Német Külpolitikai Társaságban (DGAP) tartandó előadása a magyar gazdaságban, illetve társadalomban tervezett reformokról.

Az MTI a szervezőktől úgy értesült, hogy a nemzetközi és a német sajtó képviselői rendkívül nagy számban kíváncsiak arra, hogy - mint azt az előadás címében is hirdeti - merre tart Magyarország.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.