Back to the USSR
Vasfüggöny fenyegeti a magyar médiát
Vasfüggöny fenyegeti a magyar médiát címmel ismertette pénteken a médiacsomag javaslatait a Libération.
2010.07.02 07:17MTIA baloldali francia újság szerint Olaszország után Magyarország került a sajtószabadság védelmezőinek a célkeresztjébe, miután a konzervatív jobboldal összerakott egy médiatörvényt, amelynek egy részét már júliusban megszavazhatják, és amely heves tiltakozást vált ki.
A szerző megemlíti, hogy a törvény egy új médiatanácsot hoz létre, amelynek elnökét a miniszterelnök nevezi ki, s amennyiben az ellenzéki helyekről az érintettek nem tudnának megegyezni, a szervezet üres székekkel is működhet. Vagyis az elnök és a kormánypárti tagok fognak mindenről dönteni: a szabályozásról, a frekvenciák és az engedélyek odaítéléséről, a médiatartalmak ellenőrzéséről - hangsúlyozza a lap. Kitér arra is, hogy a közszolgálati médiumokat is egyetlen kuratórium alá vonja össze az új törvény, amelynek elnökét szintén a kormányfő nevezi ki. A szerző szerint ezen javaslat mellett szól, hogy egyszerűsíti a dolgokat, miután a köztévének két éve azért nincs elnöke, mert jelenleg annyira összetett a kinevezési folyamat. A médiacsomagnak azonban van egy második része is, amelynek szavazása ősszel várható, s az arra kötelezi a médiumokat, hogy "a mindenható médiatanács" ellenőrzése mellett "korrekt" információkat közöljenek.
Az újságoknak, a rádióknak és a tévéknek regisztrálniuk kell majd magukat ezen hatóságnál ahhoz, hogy egyáltalán létezni tudjanak. "Mindez nagyon hasonlít az Oroszországban működő médiahatóságra. Magyarul, Back to the USSR!" - fogalmaz a Libération.
A lap idézi Haraszti Miklóst, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) korábbi sajtószabadság-képviselőjét, aki szerint 21 évvel ezelőtt Magyarországon óriási esemény volt, hogy a sajtóorgánumoknak nem kellett többet engedélyt kérniük a publikáláshoz vagy a sugárzáshoz, csak egyszerűen be kellett jelenteniük a létezésüket.
"A kommunizmus bukásának ez volt a legszimbolikusabb pillanata" - tette hozzá. "Egykori ellenzékiként Haraszti a szólásszabadságért és a pluralizmusért harcolt. Azon értékekért, amelyekért 1989-ben a fiatal Orbán Viktor is küzdött. Ma a ő miniszterelnök. És szükségképpen már nem ugyanaz az álláspontja" - zárta írását a Libération.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06