Árvízkörkép! Újra a víz az úr Magyarországon!

Megdöbbentő képek: Több mint 1300 kilométeren van árvízvédelmi készültség

A magyarországi folyók fővédvonalain 1381 kilométer hosszon van árvízvédelmi készültség; a belvízzel elöntött területek nagysága 150 ezer hektár - közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs kedden.

2010.06.22 20:28MTI

A jelentés szerint hétfő délután jelentős, helyenként a 100 millimétert is meghaladó mennyiségű csapadék hullott a Kapos, a Koppány-patak, a Mucsi-Hidasi-patak, a Völgységi-patak, a Rák-patak, a Lajvér-patak és a Szekszárdi-Séd vízgyűjtőjére, ennek hatására a vízfolyásokba torkolló mellékágak mentén és a völgyekben elöntések keletkeztek, közutak váltak járhatatlanná.

A legkritikusabb helyzet a Tolna megyei Bátaszéknél alakult ki, a települést a Lajvér-patak és a Kövesdi-víz is fenyegette. A patak árvize a város feletti mezőgazdasági területen ellapult. A Kövesdi-víz lefolyásának segítésére a vízügyi igazgatóság nagy teljesítményű szivattyút állított üzembe, ezzel több utcát védtek meg az elöntéstől.

Edelényben a Bodva ural mindent - Fotó: Kurucz Árpád/Népszabadság

A Dunán a hétvégi csapadék hatására kisebb árhullám indult el, Nagybajcsnál elsőfokú készültség feletti vízszinten éjfélkor tetőzött a folyó, Komáromnál kedden érheti el az első foknak megfelelő szintet. A Tiszán a vízállás Dombrád és Tokaj között enyhén emelkedett, alatta apad. Az Ipoly szlovák vízgyűjtőjét vasárnap nagy mennyiségű csapadék érte, heves, de gyors és utánpótlás nélküli áradás indult el a betorkolló patakokon.

Az árhullám kedd hajnalban tetőzött a Nógrád megyei Ipolytarnóc térségében, lentebb kissé meghaladta az elsőfokú készültségi szintet. A Kapos a hétvégi és a hétfői heves esőzés miatt végig árad, Kurdnál meghaladta a harmadfokú készültség szintjét, tartósan magas vízállások várhatók. A Zagyva árad, Hatvan és Szentlőrinckáta között meghaladta a másodfokot, az alsó szakaszon a vízállások - a Tisza visszaduzzasztó hatása és a felső tározók egyenletes ürítése miatt - meghaladják az első fokot.

A Hortobágy-Berettyón a felső szakaszon harmadfokú, az alsón elsőfokú a készültség. A Hármas-Körös alsó szakaszán a Tisza visszaduzzasztó hatása miatt első- és másodfokú készültségi szint felettiek a vízállások - áll a közleményben. A belvízzel elöntött területek nagysága 150 ezer hektár, ebből 71 ezer hektár vetés-szántó.

Homokzsákokkal védekeznek Ócsanálos lakosai - Fotó: Kurucz Árpád/Népszabadság

Újabb árhullám indult el a Körösökön

A Körösök hegyvidéki vízgyűjtő területein hullott csapadék miatt újabb árhullám indult el a Körösökön - közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság kedden az MTI-vel. A tájékoztatás szerint az áradás hatására a Sebes-Körös alsó szakaszán délelőtt elsőfokú árvízvédelmi készültséget kellett elrendelni.

Szarvasnál továbbra is másodfok mellett védekeznek a Hármas-Körösön a Tisza visszaduzzasztó hatása miatt, de érdemben a Hortobágy-Berettyón sem változott a vízoszlop magassága. A Hármas-Körös alsó szakaszán, valamint a Hortobágy-Berettyón még mindig elsőfokú az árvízvédelmi készültség. Az igazgatóság mind a tíz belvízvédelmi szakaszán készültség van érvényben, hat területen másodfokon, a többiben elsőfokon védekeznek.

A működő 14 szivattyútelep egy nap alatt kétmillió köbméter vizet emelt át a főbefogadó folyókba és csatornákba. Békés megyében a belvízzel elöntött területek nagysága egy nap alatt jelentősen, 2.420 hektárral 9.275 hektárra emelkedett. Az önkormányzatok közöl Szarvas megszüntette a védekezést, ugyanakkor Telekgerendáson és Gyula egyes területein harmadfokú belvízvédelmi készültséget rendeltek el.

Még mindig elsőfok mellett védekezik Kondoros és Körösnagyharsány. A meteorológiai előrejelzések szerint a térségben, illetve a folyók vízgyűjtőin kedden átlagosan 7 milliméter csapadékra lehet számítani.

Kiöntött a Csorsza-patak Zánkán - Fotó: MTI

Szegednél tetőzik a Tisza

Szegednél tetőzik a Tiszán levonuló árhullám, a folyó vízszintje kedden kora délután 810 centiméter volt – közölte az Alsó-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság ügyeletvezető-helyettese az MTI-vel. Mivel a Körösök és a Maros vízgyűjtőjén is területi átlagban 10 millimétert meghaladó csapadék hullott, a mellékfolyókon levonuló kisebb árhullámok gátolják az apadás megindulását, így csak a vízszint lassú csökkenésére lehet számítani – mondta Keller Péter.

A magas vízállás ellenére nem történt olyan árvízi esemény, amely komolyabb beavatkozást igényelt volna, a töltéseken azonban már megjelentek a csurgások, felázások, s kisebb buzgárok is megfigyelhetők. A gátakon folyamatos figyelőszolgálatot tartanak, a töltést keresztező mélyvezetésű műtárgyaknál "vészőrök" teljesítenek szolgálatot. Az árvízi védekezésben több mint ötszázan vesznek részt. Az Alsó-Tiszán a Hármas-Körös torkolata és az Algyői híd között harmad-, a híd és az országhatár között másodfokú készültség mellett védekeznek.

A Tisza visszaduzzasztó hatása miatt a Hármas-Körös torkolati szakaszánál harmad-, a Maros-torkolatnál másodfokú készültség van érvényben. A Tisza alsó szakaszán az eddigi legmagasabb vízállást 2006 áprilisában mérték: Mindszentnél 1062, Szegednél 1009 centimétert. Az igazgatóság területén akadt olyan hely, ahol hétfőn a 70 millimétert is meghaladta a lehullott csapadék mennyisége, ezért a belvízzel elöntött területek nagysága tovább, a becslések szerint 41,900 hektárra nőtt.

Csanádpalotán és Kiszomboron harmad-, Makón és Röszkén másod-, hat településen elsőfokú helyi vízkár-elhárítási készültség van érvényben. A belvízi védekezésben százharminchárman vesznek részt – közölte Keller Péter.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.