Támad a "genovai ciklon"

Továbbra sem apad a Hármas-Körös

Gyakorlatilag nem változott a Hármas-Körös vízszintje a Tisza visszaduzzasztó hatása miatt; a folyón Szarvasnál vasárnapra egy centiméterrel csökkent, lejjebb Gyomaendrődnél viszont nem változott a vízoszlop magassága - közölte a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság az MTI-vel vasárnap.

2010.06.20 13:14MTI

A tájékoztatás szerint a folyón Szarvasnál 759 centiméternél másodfokú, Gyomaendrődnél elsőfokú az árvízvédelmi készültség.

Szintén a legalacsonyabb szinten védekeznek a Hortobágy-Berettyón Árvízkapunál, ahol a vízállás magassága minimálisan, egy centiméterrel emelkedett, és elérte a 661 centimétert.

Az igazgatóság 340 kilométer hosszúságú védvonalaiból még mindig 22 kilométeren másodfokú, 98 kilométeren pedig elsőfokú a riasztás. Az oxigénhiányos víz miatt továbbra is a legmagasabb, vagyis harmadfokú a vízminőség-védelmi készültség a Hármas-Körösön és a Hortobágy-Berettyón.

Békés megyében a belvízzel elöntött területek nagysága minimálisan, 50 hektárral 6.600 hektárra csökkent, amelyből 2.955 hektár a vetés.

Az önkormányzatok közül elsőfokú belvízvédelmi készültség mellett Kondoros, Körösladány, Szarvas és Körösnagyharsány küzd az elöntések ellen.

Csongrádnál már apad a Tisza

Csongrádnál bár nagyon lassan, de megindult a Tisza apadása, a folyó vízszintje három-négy centimétert csökkent a korábbi napok 867 centiméteres maximumához képest, Szegednél azonban még a tetőzést várják – közölte az Alsó-Tisza vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (ATIKÖVIZIG) ügyeletvezetője vasárnap az MTI-vel.

Mindszentnél a Tisza vízszintje 880, Szegednél 800 centiméter körül volt vasárnap délelőtt, a csongrádi megyeszékhelyen azonban néhány centimétert még emelkedhet a víz – mondta Priváczkyné Hajdu Zsuzsa.

A tetőzés Szegednél vasárnap estére várható, s nagyon lassú apadásra lehet számítani, amit akár meg is akaszthat a Maros vízhozam-emelkedése, ami az utóbbi napok csapadékos időjárása miatt alakulhat ki – tudatta a szakember.

A magas vízállás ellenére nem történt olyan árvízi esemény, amely komolyabb beavatkozást igényelt volna, a töltéseken azonban már megjelentek a csurgások, felázások. A gátakon 24 órás figyelőszolgálat van, az árvízi védekezésben 145 fő vesz részt.

Az Alsó-Tiszán a Hármas-Körös torkolata és az Algyői híd között harmad-, a híd és az országhatár között másodfokú készültség mellett védekeznek. A Tisza visszaduzzasztó hatása miatt a Hármas-Körös torkolati szakaszánál harmad-, a Maros-torkolatnál másodfokú készültség van érvényben. Az Alsó-Tiszán az eddigi legmagasabb vízállást 2006 áprilisában mérték: Mindszentnél 1062, Szegednél 1009 centimétert.

Az elmúlt napok kedvezőtlen időjárása miatt a belvízzel elöntött területek nagysága néhány ezer hektárral nőtt, jelenleg a becslések szerint mintegy 39,5 ezer hektár van víz alatt.

Az igazgatóság illetékességi területén három településen másod-, hat helyen pedig elsőfokú helyi vízkár-elhárítási készültség van érvényben. A belvízi védekezésben 166 fő vesz részt – közölte az ügyeletvezető.

A "genovai ciklon" határozza meg a védekezők jövő heti munkáját a Közép-Tisza vidékén

A jövő hét második feléig egy, a Genovai-öböltől a Fekete-tengerig vonuló mediterrán ciklon alakítja az Alföld középső, keleti és déli részének időjárását; hatására sokfelé ismétlődő esőre, záporra, zivatarra kell számítani, ami kisebb vízszintemelkedést indíthat el a Maros, a Körös és Szamos vízgyűjtőin - közölte a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Kötikövizig) védelemvezető-helyettese vasárnapi szolnoki sajtótájékoztatóján.

Nagyobb mennyiségű csapadék vasárnap és hétfőn a déli és keleti tájakon hull, keddtől, szerdától a ciklon a Fekete-tenger felett örvénylik majd, de továbbra is többfelé valószínű csapadék, a nagyobb mennyiség keleten várható - tette hozzá Csibrán Zoltán. Tájékoztatás szerint szombaton a Tisza felső vízgyűjtőin szinte mindenhol hullott csapadék, területi átlagban a legtöbb, 15 milliméter a Zagyva-Tarna vízgyűjtőn esett.

A Tisza jelenleg Mindszent térségében tetőzik, a folyó középső szakaszán végig apad. Szolnoknál a vízállás 921 centiméter volt, ami még 121 centiméterrel haladja meg a harmadfokhoz rendelt értéket. A szombati csapadék következtében a Körösök rendszerében néhány deciméterrel nőtt a vízszint.

A Kötikövizig 630 kilométer hosszú árvízvédelmi szakaszán végig készültséget tart fenn, ebből harmadfok 443 kilométer hosszon van érvényben a Tisza, a Hortobágy-Berettyó és a Zagyva mentén a meghatározott szakaszokon.

Az árvíz elleni védekezési munkákban résztvevő 1657 ember közül a gátaknál dolgozók apadó vízállásnál is figyelik az árvízi kísérőjelenségeket a Tisza és a Zagyva mentén. Ahol szükséges, megerősítik a bordás megtámasztásokat, elvezetik a vizet a területről. A vízminőség védelméért a Tisza-tóból kommunális hulladékot távolítanak el.

A viharos, szeles időjárás következtében több helyen meg kellett erősíteni a hullámverés ellen kiépített védműveket. A Hortobágy-Berettyó a vízminőség javítása érdekében továbbra is frissítővizet kap az öntözőcsatornákból, a folyóban az elmúlt napokban tömeges halpusztulás volt oxigénhiány miatt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.