Hatalmas károkat okoz a nyár!
Ítéletidő Somogyban és Zalában! Lakhatatlan házak Szabolcsban
A hétfői után szerdára virradóra újabb viharzóna vonult át Magyarország felett, és elsősorban Zalában és Somogyban okozott károkat. Az elmúlt napok viharai miatt több településen nincs áram vagy víz.
2010.06.16 17:38MTIA szerda hajnali felhőszakadás miatt le kellett zárni a vasúti pályát a Siófok-Kaposvár vonalon Karád és Felsőmocsolád között, a MÁV tájékoztatása szerint a vonatok helyett várhatóan szerda éjfélig autóbuszok közlekednek. Az átszállások 10-15 perc késést okoznak a vonatközlekedésben. Somogyban utakat tett járhatatlanná, pincéket öntött el, hidakat, kerítéseket sodort el a nagy mennyiségű csapadék.
Kaposvár és Balatonlelle közötti 67-es úton a vízátfolyások okozta iszaplerakódás miatt Vadépusztánál, valamint Somogybabod és Gamás között forgalomkorlátozásra kell számítani. Tengelyig ér a sár a 65-ös úton a tabi elágazásnál. A lakók vízbetörésekhez, elárasztott udvarokhoz, pincékhez, vízátfolyásokhoz kérnek segítséget a katasztrófavédelemtől.
Zala megyében több településen pincéket öntött el, néhol utakat tett járhatatlanná a szerdai felhőszakadás.
A Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyelete arról tájékoztatta az MTI-t, hogy Borsfán, Zalakomárban és Vonyarcvashegyen több ház pincéjébe tört be a víz; a tűzoltók szivattyúzták ki. Gutorföldén dél körül egy utat csaknem ötszáz méter hosszan borított be a sár. A mintegy húsz centiméter vastagságú hordalékot ugyancsak a tűzoltók segítségével próbálják eltakarítani - közölte a zalai ügyelet. Az MTI tudósítója úgy tapasztalta: a megye több településén - például Zalaszentbalázson - a dombokról lezúduló sártömeg hosszabb-rövidebb útszakaszokat borított el.
Ezeket az utakat a helyben lakók igyekeztek kézi erővel vagy munkagépekkel megtisztítani. Az ország több pontján még a hétfői viharkárokat mérik fel. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság tájékoztatása szerint több településen továbbra sincs áram és fogyasztható vezetékes ivóvíz a hétfői vihar miatt, a tűzoltóságok 974 esetben végeztek kárelhárítási feladatokat. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a hétfői viharban súlyosan megrongálódott hétszáz ház közül 53 lakhatatlan, 237 embernek kellett ideiglenesen elhagynia otthonát. Szerda reggel még 16 településen nem volt áram, öt településen pedig csak részlegesen működött a szolgáltatás. Balkány, Szakoly, Biri településeken a Nyírségvíz Zrt. egy-egy 500 literes, ivóvíz szállítására alkalmas utánfutóval biztosítja a lakosság ellátását.
Hajdú-Bihar megyében Hajdúböszörmény térségében, Hajdúhadház, Téglás és Hortobágy településeken az eddigi felmérések alapján 1580 lakóépületben, 66 önkormányzati lakásban és 40 önkormányzati intézményben keletkeztek károk. A megyében tizenegy ház vált lakhatatlanná.

700 súlyosan sérült házból 53 lakhatatlan Szabolcsban
A hétfői vihar által súlyosan megrongált hétszáz ház közül 53 lakhatatlan Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, s 237 embernek kellett ideiglenesen elhagynia otthonát - közölte Pernyák Sándor, a térségi katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője szerdán Nyíregyházán. A véglegesnek tekinthető adatok szerint a vihar 72 szabolcsi településen okozott kárt, ahol 165 ezer ember él. Ötvennégy településen 3.872 lakóház sérült meg, továbbá 141 önkormányzati és 26 egyházi épület - mondta a tűzoltó ezredes a megyei védelmi bizottság ülését követő sajtótájékoztatón
Hozzátette: 700 otthon súlyosan megrongálódott, az épületek tetejét teljesen levitte a tornádószerű szél, s 53 lakás lakhatatlan. Összesen 237 embert kellett kiköltöztetni. A nyírségi katasztrófavédelmi szervezet igazgatójának tájékoztatása szerint a súlyosan sérült házakat statikusok vizsgálják meg, s ahová lehet, a helyreállításig visszaköltözhetnek a lakók, akiket az önkormányzatok és a rokonok, ismerősök fogadtak be ideiglenesen.
Az ezredes arról is szólt, hogy a vihar által megrongált elektromos vezetékek miatt még szerdán délután is nyolc nyírségi település, Biri, Balkány, Bököny, Geszteréd, Szakoly, Nyírgelse, Nyírvasvári és Nyírcsászári volt áram nélkül, illetve részleges, utcákat érintő áramszünet is volt még több településen. Az áram nélküli helyekre 25 nagy teljesítményű aggregátort vittek a fővárosi polgári védelemtől és a vízügyi igazgatóságtól, így az alapvető ivóvízellátást és szennyvízkezelést szerdán már mindenütt biztosítani tudták. Megjegyezte: a településeken belüli elektromos hálózatoknál a tűzoltók is segítették a helyreállítást, összesen 1.300 esetben. A vihar sújtotta településeken a szabolcsi tűzoltók mellett Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén megyei egységek dolgoztak szerdán, a 150 tűzoltó segítette a sérült tetejű házak fóliázását is. Pernyák Sándor megerősítette: az épületkár mintegy 2,4 milliárd forint, a mezőgazdasági károkat pedig a hét végéig mérik fel a szakigazgatási szervezet falugazdászai.
Seszták Oszkár, a szabolcsi védelmi bizottság vezetője, a megyei közgyűlés fideszes elnöke elmondta: határozatot hoztak arról, hogy a veszélyes anyagnak minősülő, összetört tetőpalák biztonságos összegyűjtésére minden településen külön lerakatot jelölnek ki. A költséges elszállításhoz pedig kormányzati segítséget kérnek. Megemlítette, hogy a vihar okozta károkról a Belügyminisztériumot tájékoztatták, ahonnan ígéretet kaptak a kárenyhítésre. A mezőgazdasági károk enyhítése - tette hozzá - "külön elem lesz".
A megrongálódott 3.872 lakás közül a jelenlegi adatok szerint 1.200-nak nem volt biztosítása. Seszták Oszkár bejelentette: a bajba került családok megsegítésére a megyei önkormányzatnál számlát nyitottak az adományok fogadására, a 11744003-15402549-06530000 számú számlán fogadják az önzetlenül segíteni akarók felajánlásait.

Kapcsolódó írások:
- Tombolt a vihar: megindult a löszfal Dunaszekcsőn, földcsuszamlások Abaújváron (Képek)
- Vihar - Több száz épület károsodott Hajdú-Biharban
- Mintegy 2400 épületet tiport össze a vihar Szabolcsban
- Vihar - Három szabolcsi határállomás még nem fogad utasokat
- Képek: orkánnal köszönt el a kánikula - hatalmas károk országszerte