Kiöntött patakok, útlezárások országszerte
Tombolt a vihar: megindult a löszfal Dunaszekcsőn, földcsuszamlások Abaújváron (Képek)
Leomlott 100-150 köbméternyi löszfal szerdára virradó éjjel Dunaszekcsőn - értesült az MTI.
2010.06.16 12:46MTIAz omlás ugyanott történt, ahol korábban megindult a partfal.
Az MTI úgy tudja, hogy újabb házak nincsenek veszélyben a Baranya megyei településen.
A dunaszekcsői löszfal 2007 szeptemberében került a figyelem középpontjába, akkorra ugyanis a mintegy 8,6 hektáros Duna-parti löszdombon az esőzések következtében több száz méter hosszú repedés keletkezett, emiatt veszélybe került a helyi vízellátás és négy hétvégi ház. A megrepedt partfal félmillió köbméteres darabja 2008 februárjában leomlott, s egy kisebb szigetet alakított ki a folyóban. A területen található négy, üresen álló hétvégi ház közül egy összedőlt, a többi súlyosan megrongálódott; személyi sérülés nem történt.
A partfal közeléből később biztonságos helyre telepítették át a 2600 lelkes község egyik víztároló tartályát, így az ellátásban nem volt komolyabb fennakadás.
A dunaszekcsői löszfal felső, hozzávetőleg egyméteres talajrétege ez év márciusában a nagy mennyiségű csapadék hatására ismét megmozdult, több köbméternyi föld hullott alá a lakóházak szomszédságában.
Földcsuszamlások Abaújváron
Több helyen földcsuszamlások keletkeztek az elmúlt hetek nagy esőzései miatt a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Abaújváron - mondta a község polgármestere szerdán az MTI-nek.
Csuha Pál (független) közölte: "eléggé kaotikus a helyzet"; a 10 méter hosszúságú, 6-8 méternyi magas földcsuszamlások lakóépületeket veszélyeztetnek, de veszélybe kerülhet az iskola épülete, a község múzeuma és a XIV. századi gótikus műemlék templom is.
Hozzátette, hogy a település segítséget kér és vár, főleg szakemberek véleményére, tanácsára számítanak. Mint kifejtette, a falu dombon helyezkedik el, a Fő utca és a felső út között alakultak ki a süllyedések, kettéválások, csuszamlások. Ez a község felét érinti.
Egyelőre nem tudják, hogyan lehetne megfékezni, megállítani a folyamatot vagy valamilyen megoldást találni a problémára. A polgármester közlése szerint két ház közvetlen veszélyben van, statikusok már megvizsgálták az épületeket, amelyek közül az egyiket biztosan le kell bontani. Kitért arra, hogy az ivóvízellátás is veszélyben van, a vizet fogyasztani jelenleg is már csak forralás után lehet.
Kiöntött a Berek-patak, útlezárás Somogyfajszon
Kiöntött a Berek-patak a szerda reggel lehullott, nagy mennyiségű eső miatt, ezért le kellett zárni a Somogyfajszon átvezető, 6703-as jelű utat - közölte a rendőrség az MTI-vel.
A patakból kiömlő víz a falu központját árasztotta el, egy veszélyeztetett házat a katasztrófavédelem szakemberei homokzsákokkal vettek körül, hogy megóvják, több udvarból pedig az állatokat mentik a tűzoltók közreműködésével - tájékoztatott a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Bíró Gábor elmondta: ha nem lesz újabb eső, akkor a patak várhatóan rövid időn belül visszahúzódik a medrébe.
Vízátfolyás miatt lezárták a vasúti pályát Karád és Kisbárapáti között
A felhőszakadás okozta vízátfolyások miatt szerda reggel le kellett zárni a vasúti pályát Karád és Kisbárapáti között a Siófok-Kaposvár vonalon - közölte a Mávinform az MTI-vel.
A közlemény szerint ezen a szakaszon előreláthatólag szerda éjfélig vonatpótló autóbuszok szállítják az utasokat.
Az átszállások az említett vasútvonalon 5-10 perces késést okoznak a vonatközlekedésben.
Utakat öntött el, hidakat, kerítéseket sodort el a hajnali eső Somogyban
Utakat tett járhatatlanná, pincéket öntött el, hidakat, kerítéseket sodort el a szerda hajnali nagymennyiségű esőzés Somogyban.
A rendőrség közlése szerint a Kaposvár és Balatonlelle közötti 67-es úton a vízátfolyások okozta iszaplerakódás miatt Vadépusztánál, valamint Somogybabod és Gamás között forgalomkorlátozásra kell számítani.
Tengelyig ér a sár a 65-ös úton a tabi elágazásnál, ezért ott teljes szélességében le kellett zárni az utat - közölte Karsay Kornél, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője.
A katasztrófavédelem ügyeletén hajnali négy óra óta folyamatosan cseng a telefon. Vízbetörésekhez, elárasztott udvarokhoz, pincékhez, vízátfolyásokhoz kérnek segítséget - tájékoztatta Pintér Sándor ügyeletes az MTI-t.
Andocs térségében hidakat, kerítéseket sodort el a víz, de Somogyfajsz, Somogyvár Felsőmocsolád és Mernye környékén is gondot okozott a jelentős mennyiségű eső. Kaposvárra a kora reggeli órákban dörgéssel, villámlással érkeztek a viharfelhők.
Hét óra előtt rövid ideig felhőszakadásszerű eső zúdult a városra.
Több településen továbbra sincs áram és ivóvíz
Több településen továbbra sincs áram és fogyasztható vezetékes ivóvíz a hétfői vihar miatt, a területileg érintett tűzoltóságok összesen 974 esetben végeztek kárelhárítási feladatokat - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szerdán az MTI-vel.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az orkánszerű szél 74 településen okozott károkat. A legfrissebb adatok szerint szerda reggelig 3872 magántulajdonú, 141 önkormányzati és 26 egyházi tulajdonú ingatlanban keletkezett kárról tettek bejelentést. A súlyosan károsodott lakóépületekből 229 embert kellett kiköltöztetni, ideiglenes elhelyezésüket alapvetően a polgármesterek szervezték. A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság tájékoztatása szerint szerda reggel még 16 településen nem volt áramellátás, 5 településen pedig csak részlegesen működött a szolgáltatás.
A közbiztonság érdekében a rendőrség megerősített járőrszolgálatot tartott fenn. A települések ivóvízellátásának részleges biztosításában a vízügyi igazgatóság is segít, 7 nagy teljesítményű aggregátorral. Balkány, Szakoly, Biri településeken a Nyírségvíz Zrt. egy-egy 500 literes, ivóvíz szállítására alkalmas utánfutóval biztosítja a lakosság ellátását.
A kárelhárítás megerősítésére Borsod és Hajdú-Bihar megyéből átvezényeltek ide tűzoltókat, mintegy 150 ember 30 gépjárművel végezte a kidőlt fák, a leszakadt faágak eltávolítását. Emellett segítettek a súlyosan károsodott épületek fóliával történő lefedésében is. Hajdú-Bihar megyében Hajdúböszörmény térségében, Hajdúhadház, Téglás és Hortobágy településeken az eddigi felmérések alapján 1580 lakóépületben, 66 önkormányzati lakásban és 40 önkormányzati intézményben keletkeztek károk. Szerda hajnalban a Somogy megye középső részén, Tab térségében kialakult özönvízszerű esőzés miatt több települést öntött el a környező dombokról lefolyó víz által lemosott sárfolyam. Vadépuszta, Andocs és Nágocs településen helyenként kerítéseket, hidakat mosott el az ár.
Nágocson a katasztrófavédelem munkatársai 800 homokzsákkal igyekeznek megvédeni egy 35-40 ember elhelyezését biztosító otthon lakóit attól, hogy az épületbe betörjön a sár és a víz.
A térség több útszakaszán sár- és vízátfolyások alakultak ki. Andocs és Nagytoldipuszta között a vasúti töltést alámosta a víz, ezért ott a közlekedő vonatok sebességét 10 km/h-ra korlátozták.
Somogybabod környékén a mezőgazdasági területekről a víz lemosta a földet az útra, ezért a rendőrség forgalomkorlátozást rendelt el Somogybabod, Gamás és Vadépuszta környékén is.
A Tisza szolnoki tetőzése után lassú apadásra kell számítani
A Tisza árhulláma 24 órán keresztül tetőzött Szolnoknál 954 centiméteres vízálláson, a tetőzés jelenleg Martfű térségében folytatódik - közölte Horváth Béla, a Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság védelemvezető-helyettese szerdai sajtótájékoztatóján Szolnokon
. A következő napokra jelzett, jelentős mennyiségű csapadék lehullása esetén a jelenleginél is lassabb apadásra számíthatnak a védekezők a folyó középső szakaszán - tette hozzá. Tájékoztatása szerint a Tisza mellékfolyói közül a Hármas-Körös végig árad, a vízállása például Szarvasnál 742 centiméter volt, magasabb, mint a másodfokú védekezéshez rendelt érték.
Az igazgatóság 630 kilométer hosszú árvízvédelmi szakaszából rendkívüli készültséget 230 kilométeren tartanak fenn: a Zagyva mindkét partján Újszász és Jászberény között, a Tisza-tó körül Poroszló, Kisköre és Tiszafüred között, illetve a Tisza mindkét partján Kisköre és Szórópuszta, valamint Pusztataskony és Fegyvernek között.
A hosszan tartó magas vízállás miatti árvízi jelenségek és a töltések felpuhulása egyre több helyen ad munkát a gátakon dolgozóknak. A gátak bordás megtámasztásának továbbépítése zajlik egyebek mellett Tiszasüly, Tiszakécske, Nagykörű és Zagyvarékas térségében.
A hétfői viharos szél hatására a Tisza-tó és a tiszaroffi tározó töltéseihez kisodródott hulladék és uszadék eltávolítása megtörtént, a hullámverés elleni védelem kialakítását több szakaszon tovább végzik. A tiszasülyi kompnál 60 méteren nagy méretű zsákokkal (bigbag) védekeznek a hullámzás okozta úgynevezett elhabolás ellen.
A tiszaroffi tározó területéről a Tiszagyendai Vadásztársaság vadőrei a vízirendőrök közreműködésével motorcsónakkal folyamatosan mentik a vadakat, elsősorban őzeket.
A Hortobágy-Berettyó több napja sötét és rossz szagú vizében tömeges halpusztulás történt, a vízminőség-védelmi vizsgálatokat és a kár elhárítását a gyulai társigazgatósággal együtt megkezdték.

Félreérthető időjárási előrejelzés okozott riadalmat Szabolcsban
Riadalmat keltett egyes biztosítótársaságok félreérthető időjárási előrejelzése szerdán Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, ahol a hétfői vihar mintegy négyezer ingatlanban okozott károkat - közölte a térség katasztrófavédelmi igazgatóságának vezetője az MTI-vel.
Egyes biztosítótársaságok biztosítási érdekből mobilszolgáltatókon keresztül időjárási előrejelzést küldenek az ügyfeleknek a várható rendkívüli időjárási jelenségekről - mondta Pernyák Sándor tűzoltó ezredes.
Hozzátette: ezek az információk nem az Országos Meteorológiai Szolgálat mérési adatain és előrejelzésein alapulnak, és sok esetben alkalmasak a pánikkeltésre. A szabolcsi katasztrófavédelmi igazgatóság arra kéri a lakosságot, hogy a meteorológiai szolgálat honlapjának előrejelzéséből tájékozódjon.
Pernyák Sándor fontosnak tartotta elmondani, hogy a meteorológiai szolgálat tájékoztatása alapján szerdán Szabolcs megye területén kiterjedt csapadékos mező vonul át, de viharos erejű szél nem várható, intenzív csapadék viszont előfordulhat, és kis valószínűsége van kisebb jégesőnek.
Késő délutánra a csapadék megszűnik, helyenként megélénkül az északkeleti szél, de nem veszélyezteti sem a lakosságot, sem pedig a hétfői vihar okozta károk helyreállításában részt vevőket - mondta az igazgató.
Tizenegy ház vált lakhatatlanná Hajdú-Biharban
Hajdúhadházon nyolc, Tégláson három ház vált lakhatatlanná a hétfői vihar következtében, az érintett családokat rokonoknál szállásolták el - közölte a térségi katasztrófavédelem igazgatója szerdán az MTI-vel.
Mándi László mérnök ezredes elmondta: minden tűzoltó a kármentésen dolgozik, elsősorban a házakra dőlt fák okoznak gondot. A megyében a vihar a legnagyobb pusztítást Hajdúböszörményben, Hajdúhadházon, Tégláson és Hortobágyon végezte.
Arról még nem tudott tájékoztatást adni, hogy a szerdai, rövidebb ideig tartó és enyhébb vihar okozott-e újabb károkat a térségben.

Lezárták a vasúti pályát a Siófok-Kaposvár vonalon
Felhőszakadás miatt lezárták a vasúti pályát a Siófok-Kaposvár vonalon Karád és Felsőmocsolád között - tájékoztatta a MÁV szerdán az MTI-t.
A kommunikációs igazgatóság közlése szerint a vonatok helyett várhatóan szerda éjfélig autóbuszok közlekednek.
Az átszállások 10-15 perc késést okoznak a vonatközlekedésben.
Kapcsolódó írások:
- Többen meghaltak és eltűntek a franciaországi áradásokban
- Vihar - Több száz épület károsodott Hajdú-Biharban
- Képek: orkánnal köszönt el a kánikula - hatalmas károk országszerte
- 2,7 milliárd forintnyi kárt ír a MÁV az ítéletidő számlájára
- Húsz házat fenyeget a megcsúszott löszfal
- Megállították a fonyódi löszfal csúszását
- Lezuhant egy férfi a dunaszekcsői löszfalról