Ellenvetését fejezte ki az LMP

Tiltakozik az LMP az ajánlószelvények-gyűjtésének csökkentése ellen

Az LMP azt szeretné, ha a kormánypártok visszavonnák azt a javaslatot, amely a jelenlegi 35 napról kilencre csökkentené az ajánlószelvények-gyűjtésének idejét az önkormányzati választások előtt - mondta a párt frakcióvezető-helyettese.

2010.06.10 13:52MTI

Karácsony Gergely az LMP által indított, "9 nap a demokráciáért!" kampány első napján azt mondta, hogy a Fidesz és a KDNP a helyi önkormányzatokról szóló törvény megváltoztatásával a korábbinál egy jóval aránytalanabb és igazságtalanabb választási rendszert hozott létre. 

Szavai szerint a kormánytöbbség az ajánlószelvény-gyűjtés 35-ről kilenc napra csökkentésével is megpróbálja kiszorítani a lehetséges politikai ellenfeleit a önkormányzatokból és általában a politikából. 

Eltörölnék az ajánlószelvény rendszerét A politikai cinizmus tipikus példájának nevezte, hogy miután a Ház lezárta a vitát arról, hány ajánlószelvényt kell összegyűjteni az induláshoz, a Fidesz módosító javaslatot nyújtott be, hogy "ezt a körülbelül négyszer annyi ajánlószelvényt körülbelül negyedannyi idő alatt kell majd összegyűjteni". Véleménye szerint az ajánlószelvények rendszerét el kellene törölni, mert semmi nem indokolja, hogy "a pártok szervezeti ereje vagy éppen a kétes forrású adatbázisai döntsék el azt, hogy ki indulhat a választáson". 

Kijelentette, a gyűjtés időtartamának csökkentése semmiféle észérvvel nem indokolható, egyetlen érv van mellette, "hogy a Fidesznek ez kedvez". Úgy fogalmazott, hogy a Fidesz-KDNP által az elmúlt napokban a parlamentben képviselt politika "nem a forradalom, hanem az ellenforradalom politikája. 

Ahelyett, hogy megerősítenék a demokráciát, főleg a helyi demokráciát, a többség olyan javaslatokkal áll elő, amelyek éppen hogy a demokrácia normáit és intézményeit próbálják gyengíteni" - vélekedett. Kijelentette, hogy ezt nem engedik, ezért indítják el a "9 nap a demokráciáért!" elnevezésű kampányukat. Ezzel azt akarják elérni, hogy a javaslattevők vonják vissza a törvényt. 

"Vonják vissza a törvényt" Szavai szerint a kilenc nap folyamán minden nap egy olyan értékre hívják fel a figyelmet, "amelyet a fideszes gőzhenger megpróbál letarolni", pedig ezek mindenki közös értékei kellenek, hogy legyenek. A sajtótájékoztató végén Karácsony Gergely narancsszínű, átlátszó ragasztószalaggal leragasztotta a téren felállított, kilenc feliratot tartalmazó táblájuk legalsó sorát, ahová a "helyi véleménynyilvánítást" írták. 

A táblán egymás alatt, fentről lefelé a demokrácia; a közbizalom; a civil kontroll; a fékek, ellensúlyok; az állampolgári részvétel; az átlátható helyi döntéshozatal; az egymás meghallgatása; a sportszerűség a közéletben; a helyi véleménynyilvánítás feliratok szerepelnek. 

Az Országgyűlés kedden fogadta el a helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek választásáról szóló törvényt, amely alapján ősztől kisebb létszámúak lesznek az önkormányzati képviselő-testületek, illetve egyes esetekben szigorúbbak a követelmények a jelölt- és a listaállításhoz.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.