Trianon emléknap
Az MSZP "felelősen gyógyítana", pedig még "nem vagyunk túl rajta"
Sólyom László köztársasági elnök aláírta a június 4-ét, a trianoni békeszerződés aláírásának napját a nemzeti összetartozás napjává nyilvánító törvényt, így az pénteken, a szerződés kilencvenedik évfordulóján hatályba léphet.
2010.06.03 20:19MTIA törvény sürgős kihirdetését az Országgyűlés kérte. Az aláírást követően Schmitt Pál, az országgyűlés elnöke összehívta a parlamenti emlékülést. Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár Trianon jelentőségének és szerepének megismertetését kérte az oktatási intézmények vezetőitől.
A parlamenti emlékülésen - amelyet délután fél ötkor, a békeszerződés kilencven évvel ezelőtti aláírásának pontos időpontjában tartanak - felszólal az államfő mellett Schmitt Pál házelnök és Német László nagybecskereki püspök.
Trianon jelentőségének és szerepének megismertetését kérte az oktatási intézmények vezetőitől a szaktárca honlapján csütörtökön közzétett felhívásban Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium oktatási államtitkárságának felhívásában a kormánypárti politikus azt írta, hogy a magyar történeti közgondolkodás egészen napjainkig nem alakított ki egységes viszonyulást a trianoni döntéshez, amely "Magyarország szétbomlásához, a történeti sorsközösség évezredes hagyományainak elvesztéséhez, Magyarország területi és lelki megcsonkításához vezetett".
"Kilencven év telt el azóta. Nemzeti közösségünk számára mindig is lelkiismereti kérdés volt, hogyan gyógyítsuk be a sebet, amit a nemzet testén ez a diktátum okozott" - olvasható a dokumentumban, amely részletesen ismerteti a 2010. június 4-én történtek következményeit, a lakosság és a területi veszteséget.
"A magyar szív és a magyar szó léte, öröme mindannyiunk szabad hitvallása, amit nem köthetnek gúzsba sem hatalmak, sem határok" - írta Hoffmann Rózsa, aki zárszóként arra hívott fel: "emeljük fel fejünket, egyenesítsük ki derekunkat, s emlékezzünk szabad lélekkel minden év június 4. napján erre a nemzetünket egyben tartó erőre, hitre, amely rendre velünk volt Rákóczi katonáiként, 1848 honvédjeiként, s 1956 szabadságharcosaiként!"
Az MSZP közölte, hogy külön tart trianoni megemlékezést. Lendvai Ildikó pártelnök az MTI-nek elmondta: a szocialisták szerint is meg kell emlékezni Trianonról, de olyan módon, ami a sebeket "felelősen gyógyítja".
A nemzeti összetartozás napja alkalmából a Jobbik a parlamenti emlékülés részvevőinek a történelmi Magyarország címerét ajándékozza aranyozott kitűző formájában, hogy az a nemzeti összetartozás jelképe legyen - közölte az MTI-vel csütörtökön Novák Előd, a Jobbik alelnöke. Az ellenzéki politikus közleménye szerint ennek viselésére kéri a Jobbik azokat is, akik június 4-én a Szent István-bazilikától a Sas utcán keresztül a Szabadság térre vonulnak közösen, hogy az ereklyés országzászló visszaállítását követeljék.
Csütörtökön jobbikos politikusok néhány percre - egy fekete lepellel - jelképesen "eltűntették" Károlyi Mihály szobrát a Parlament melletti téren; mint mondták: végső céljuk a szobor végleges száműzése a közterületről. Czeglédi János, a Jobbik budapesti elnöke a szobor letakarása előtt újságíróknak elmondta: a Parlament tőszomszédságában nem lehet helye egy olyan ember szobrának, aki nagy szerepet játszott a trianoni területcsonkításban és "a nagyhatalmak terrordiktátumának" sikerében. Az MSZP tiltakozott ez ellen.
Lendvai Ildikó a történteket különösen nagy hibának tartja, mint fogalmazott: amit a Jobbik tett, az módszerében szerinte "a könyvégetőket idézi", tartalmában pedig a magyar progresszió besározása. Az MSZP európai parlamenti delegációja csütörtöki közleményében azt írta: Trianon máig ható nemzeti tragédia minden magyar számára, Magyarország és néhány szomszédja együttes uniós tagságával azonban reális esély nyílt Trianon meghaladására.
Az MTI-hez eljuttatott dokumentumban a szocialisták úgy fogalmaznak, hogy ebben az új helyzetben már elkezdődhetett a magyarság határmódosítás nélküli újraegyesítésének a folyamata, ezért "a trianoni évforduló mindinkább a reális értékelés, a nemzeti felelősségérzet, a külhoni magyar közösségek iránti szolidaritás napjává kell váljon".
Romsics Ignác történész egy budapesti konferencián azt mondta, hogy a Horthy-korban a trianoni békeszerződéssel kapcsolatos téveszmék alaptalan revíziós reményeket ébresztettek, a Kádár-rendszer pedig a sorsukra hagyta a határon túli magyar közösségeket.
A professzor szerint ez is hozzájárult, hogy a társadalom nagy része nem tudta feldolgozni a békeszerződés következményeit. Romsics Ignác arról beszélt, hogy Trianon eltérő módon, de az elmúlt 90 évben mindvégig jelen volt a magyar politikai gondolkodásában.
Elmondta, hogy a Horthy-rendszer súlyos igazságtalanságként fogta fel és totálisan elutasította a békeszerződést. Az irredenta jelszavak hangoztatása mellett a kor történészei kidolgozták a magyarok kárpát-medencei elsőbbségének elméletét, amely szerint a honfoglaláskor idegenek nem vagy csak elhanyagolható számban éltek itt - folytatta.
Ablonczy Balázs történész az MTI-nek azt mondta, a trianoni szerződéssel a nemzetet ért traumát mindmáig nem dolgozták fel a magyarok,
"még nem vagyunk túl a gyászmunkán".
A szakember rámutatott arra is: a revízión túllépett a történelem, a XXI. századi egységesülő Európában a politika elsődleges feladata, hogy civilizált módon, pozitív célok szolgálatába állítsa mindazokat a hatalmas emberi energiákat, amelyeket a nemzeti érzés ébreszt az emberekben.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06