Orbán pontosan ráérzett az emberek vágyaira
Tölgyessy: Orbán megduplázta a tétet
A hétvégén befejeződött a hatalomváltás döntő szakasza, már az Orbán-kabinet felelős az országért. Még az államtitkári kinevezések vannak hátra, és teljes lesz a végrehajtó hatalom vezetése.
2010.05.31 09:52MR1- KossuthA „megnyugvás kormánya”
Az új miniszterelnök pontosan ráérzett az emberek vágyaira. Az ország a hetvenes évek közepe, a nagy olajválság óta egyik válságból a másikba bukdácsol, és semmire nem vágyik jobban, mint a zavartalan építkezés éveire. Az immár harmincöt éve kényszerhelyzetben cselekvő kormányok folyamatos megszorításokkal remélték visszafogni a költségvetési hiányt, újabb és újabb piaci reformokkal akarták megoldani gondjainkat.
Ám az utolsó nyolc esztendő kudarcai után csak kevesen hihetnek ebben a reformértelmiségi gyógymódban. Orbán Viktor most viszont egy teljesen új rendszer felépítéséről beszél, és a baloldali reformértelmiség nyelvezete helyett szabályos nyelvi forradalommal kísérletezve nyilatkozik tervei nagyságáról. Nem csupán új alkotmányos berendezkedést javasol, hanem - szakítva a költségvetési egyensúly megtartására koncentráló látásmóddal -, új, növekedésközpontú közgazdasági doktrínát is ígér.
Döntően a korrupciómentes, jó kormányzás által, az állampolgároktól kért nagyobb áldozatok nélkül indítványoz látványos fordulatot. Úgy tagadja a pártok közötti civódást jelentő, folyamatos megszorításokat hozó, általánosan elutasított múlttat, hogy közben megnyugvást kínál az országnak, márpedig a magyarok ezt szeretnék leginkább.
A remény ereje
Közvéleményünk alighanem minden korábbinál nagyobb reménységgel tekint Orbán Viktor újabb kormányzására. Két választási vereség után óriási elégtétel számára kétharmados győzelme. A közvélemény-kutatások jóval hatvan százalék fölött mérik a Fidesz támogatottságát. A kormányfő alkalmasságának különböző mutatói pedig általában meghaladják a nyolcvan százalékot. Az új miniszterelnök hosszú politikai pályája alatt ilyen kevéssé még sose osztotta meg a választókat, a személyét hevesen elutasítók aránya húsz százalék alatt van.
Ebben bizonyára benne van a választások utáni „győzteshez húzás” jelensége is, de valószínűleg többről van szó: Orbán Viktor ismét biztosan érzi, mit kívánnak tőle hallani az emberek, így aztán nemcsak a jobboldal régi hívei érzik úgy, hogy visszatért a világ normális rendje, a remény ereje messze túlnyúlni látszik a hagyományos jobboldali választóközönségen.
Mindehhez persze hozzájárul az is, hogy egyelőre az ellenzék egyik pártja sem látszik alkalmasnak parlamenti oppozíció hathatós képviseletére. Eddig igazán erélyesen csak az önkormányzati választási törvény ügyében szólaltak meg.
Kisebb parlament
A Fidesz az alkotmány szintjén gyorsan teljesítette az emberek régi vágyát a kisebb parlamentre. Az eredetileg bizony sokban demagóg követelést mára olyan fontosnak tartja a közvélemény, és annyira sokat remél tőle, hogy mindenképpen meg kell valósítani. A következő év végén véglegesíteni javasolt választási rendszer a Fidesz szerint jobbára kicsinyített mása lenne a jelenleginek.
Matematikai okokból megszűnnének a megyei listák, a koalícióképtelen ra¬dikális pártoknak kedvezően pedig nem lenne második forduló. A kétharmados többség ezzel azt hangsúlyozza, hogy nem akar visszaélni helyzetével. Nem biztos ugyanakkor, hogy kétszáz képviselő mellett okos megtartani a 386 főre kitalált rendszert, lehet, hogy a kormányozhatóság és az arányosság egymásnak ellentmondó szempontjait a vegyes rendszer megőrzése, de egyúttal bátrabb újragondolása jobban szolgálná. További érdekes részletek az MR1 oldalán!