Átláthatóbb, egyszerűbb közigazgatást ígér

Alkotmányügyi bizottság: igen Navracsics kinevezésére

Támogatta Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszterré kinevezését az Országgyűlés alkotmányügyi bizottsága, miután csütörtökön meghallgatta a tárcavezetői poszt várományosát. A politikus az emberek számára átláthatóbb, egyszerűbb közigazgatás megteremtését, új polgári törvénykönyv (Ptk.) megalkotását, valamint az eljárási szabályok egyszerűsítését is az alapvető feladatai között említette.

2010.05.27 12:44MTI

A testület tagjai közül 19-en - a fideszesek, a KDNP-sek és az LMP-s Schiffer András - igennel voksoltak, az öt szocialista nemmel szavazott, a három jobbikos pedig tartózkodott. A tárcavezetői, miniszterelnök-helyettesi poszt várományosa leendő államtitkáraival, Répássy Róberttel és Rétvári Bencével érkezett a meghallgatásra, ahol hangsúlyozta: a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium létrehozatalának alapgondolata egyfajta profiltisztítás volt.

Hozzátette, a minisztérium a nevében foglaltakon túl a kormányzati koordinációval, a minisztériumok tevékenységének összehangolásával, a kormányzati munka mindennapos működésének biztosításával, személyzeti politikával is foglalkozik majd.

Navracsics Tibor kifejtette: a közigazgatás átszervezésénél megyei szinten alapvető kritériumnak kell lennie, hogy a ma átláthatatlan "intézményi dzsungel" a jövőben egyszerűbb legyen. Ahol lehet, a közigazgatási eljárásokat is egyszerűsíteni kell - tette hozzá.

Terveik között szólt a megyei közigazgatási hivatalok visszaállításáról is, kiemelve, hogy így újra lehet törvényességi ellenőrzése az önkormányzatoknak. A középtávú feladataik között beszélt arról, hogy ahol lehet, meg akarják valósítani a dekoncentrált szervek közötti összevonást, és a megyei szintű kormányhivatalok létrehozását.

Navracsics Tibor hosszabb távú célkitűzésüknek nevezte, hogy a közigazgatáson belül "fokozatosan előrelépdelve" válasszák el egymástól az államigazgatási és az önkormányzati feladatokat. Erős igény mutatkozik arra is, hogy az önkormányzati feladatellátást tekintsék át, és nézzék meg, melyek azok a területek, amelyeket az önkormányzatok el tudnak látni, illetve amelyeket nem, és állami feladatként lehet definiálni - jegyezte meg. Az igazságüggyel kapcsolatban a legalapvetőbb feladatok között említette egy új Ptk. megalkotását.

Mint fogalmazott: "rehabilitálni" kell az új Ptk. eredeti változatát kidolgozó, ám az előző kormány által kirúgott szakértői csoportot. A kijelölt miniszter szerint a büntető törvénykönyvet (Btk.) is átfogóan felül kell vizsgálni alapvetően a szigorítás irányába. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, önmagában ugyan a szigorítás nem jelent megoldást, de ennek elmaradása sem fog változást előidézni, "vagyis a szigorítás egy jelzés kíván lenni a jövőben bűncselekményt elkövetni kívánóknak, hogy egy, a feladatát és a büntetőjogi monopóliumát szigorúan vevő állam lesz a magyar állam", amely megvédi a polgárait. Kiemelte az eljárási jogszabályok egyszerűsítésének tervét is.

Navracsics Tibor közölte: intézményi szempontból alapvető változtatásokat nem terveznek, azaz az ügyészség függetlenségét a jövőben is meg akarják őrizni, sőt erősítenék azt.

A leendő minisztert - mások mellett - a szocialista Bárándy Gergely elsősorban az igazságszolgáltatásban várható esetleges intézményi változtatásokról kérdezte, és a jobbikos Gaudi-Nagy Tamás, valamint az LMP-s Schiffer András is az igazságügyet érintő részletekről érdeklődött.

Navracsics Tibor a kérdések megválaszolásakor kifejtette: a bírói igazgatásban csak abban az esetben lehet változtatást végrehajtani, ha az Országos Igazságszolgáltatási Tanács támogatja azt, és ez vonatkozik az eljárási jogszabályok módosítására is.

Lamperth Mónika, az MSZP képviselője egyebek mellett az alkotmány változtatásával kapcsolatban tett fel több kérdést, és a fideszes Szakács Imréhez hasonlóan ő is érdeklődött a köztisztviselői karról. Navracsics Tibor válaszában elmondta: rosszul értelmezett életpályamodell az, amely úgy fogja fel a köztisztviselői státuszt, hogy ha valaki egyszer bekerül a tisztviselői karba, akkor onnan ki már nem kerülhet. Minőségi munkát várnak el a köztisztviselőktől - jelentette ki.

Az új alkotmánnyal kapcsolatos felvetésre kifejtette: azt egy szakértői csapatnak kell előkészítenie, és az Országgyűlésnek is egy olyan előkészítő folyamatnak kell otthont adnia, amely lehetővé teszi, hogy az új alaptörvény az egész magyar társadalom, politika támogatását bírja.

Bárándy Gergely az ülésen azt mondta: személyében felkészültnek tartja Navracsics Tibort, de a programjának egy részét konkrétumok hiányában nem tudja megítélni, ami pedig kiderült, annak sarokköveivel nem tud egyetérteni. Ezért szavazott nemmel. Gaudi-Nagy Tamás pedig azt közölte, hogy több kérdésére nem kapott meggyőző választ.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.