"Keresni kell a megoldást"

Martonyiék jövő héten nekimennek Ficóéknak

Martonyi János leendő külügyminiszter szerint semmiféle biztonságpolitikai kockázatot nem jelent az, hogy Magyarország egyéni kérelmek alapján lehetővé teszi a szomszédos országokban élő magyaroknak a magyar állampolgárság megszerzését.

2010.05.26 16:05MTI

Martonyi János erről szerdán a Sándor-palota előtt újságíróknak beszélt, miután fogadta őt Sólyom László köztársasági elnök. A külügyi tárca leendő vezetője szerint hátrányos megkülönböztetést jelentene, ha a szlovák parlament automatikusan megfosztaná a szlovák állampolgárságuktól azokat, akik egy másik állam állampolgárságát kérik. Közölte, az "ilyen típusú megtorlás", amelyre most a pozsonyi parlament készül, semmivel nem igazolható, és szerinte az nyilvánvalóan a magyarok ellen irányul.

Ezzel kapcsolatban arra mutatott rá, hogy Szlovákiában ma is sok kettős állampolgár él. Martonyi János szerint "ez a fajta automatikus megfosztás" beleütközik a vonatkozó nemzetközi jogba, normákba, továbbá diszkriminatív.

Közölte, meg fogják tenni a szükséges lépéseket, amelyek azt eredményezhetik, hogy a szlovák kormány és a szlovák parlament újragondolja a döntését. Arra kérdésre, mit tartana megfelelő lépésnek, egyelőre nem kívánt nyilatkozni.

Utalt arra, hogy a magyar kormány szombat délután alakul meg, és várhatóan a következő héten dönt a válaszlépésekről. Az EBESZ kisebbségi biztosának a két ország párbeszédét sürgető felhívására utaló újságírói kérdésre azt mondta: ahogy megalakul az új szlovák kormány, a párbeszédet különböző szinteken meg kell kezdeni. Úgy fogalmazott: "Mi készek vagyunk erre a párbeszédre, keresni kell majd a megoldást".

Jelezte ugyanakkor, hogy Pozsonnyal szemben "egyértelmű, világos, határozott álláspontokat" közölnek majd, ahogy eddig is tették.

Martonyi János, aki több mint egy órát töltött a Sándor-palotában, elmondta azt is, az államfőt tájékoztatta a szomszédos országokban tett körútja eredményeiről. Mint mondta, Szlovákia kivételével valamennyi ország, magyar belügynek tekinti a kérdést, és nem emel kifogást az egyéni eljárás keretében biztosítandó állampolgárság megadásának lehetőségével szemben.

Elmondta, tudomása szerint Sólyom László köztársasági elnök "mindig is híve volt annak, hogy ezt az adósságot a szomszédos országok magyarjaival szemben törlesszük". Szavai szerint az államfő nagyra értékeli az ezen a területen kifejtett tevékenységét, így például a kulturális nemzet fogalmának elfogadtatását.

Martonyi János fontosnak nevezte, hogy "a magyar parlament, a jövendőbéli kormány és a köztársasági elnök teljes egyetértésben cselekedett" a kettős állampolgárság ügyében.

Az államfő és a leendő külügyminiszter közötti találkozót követően a Köztársasági Elnöki Hivatal azt közölte, hogy Martonyi János az állampolgársági törvény tervezett módosításával összefüggő diplomáciai lépésekről tájékoztatta Sólyom Lászlót. Az Országgyűlés szerdán délelőtt fogadta el a magyar állampolgárságról szóló törvényt módosító javaslatot, amely biztosítja a határon túli magyarok számára, hogy egyszerűbben és kedvezményesen szerezhessék meg a magyar állampolgárságot.

A jogszabály az augusztus 20-i nemzeti ünnepen lép hatályba, de csak 2011. január 1-jétől kell alkalmazni. A magyar állampolgárságról szóló törvény módosítása értelmében, az új szabályok már nem követelik a magyarországi megélhetést és lakást, az alkotmányos alapismeretek vizsgát, és azt sem, hogy magyar nemzetiségűnek vallja magát a honosítást kérő.

Új elemként került bele a jogszabályba, hogy a kérelmezőnek - ha esetleg nem tudná igazolni, hogy a felmenője magyar állampolgár volt - elég valószínűsítenie magyarországi származását. A törvény lerövidíti az eljárási határidőket is. A magyar parlament döntése után Pozsonyban azonnal összehívták a szlovák kormányt, amely megvitatja a szlovák állampolgársági törvény módosítását. A nyilvánosságra került javaslat szerint arról van szó, hogyha ezentúl egy szlovák állampolgár önkéntesen felveszi egy másik ország állampolgárságát, elveszíti a szlovákot.

Emellett nem tölthet be bizonyos munkaköröket sem, amelyek kapcsolatban vannak a nemzetbiztonsággal - például a rendőrség vagy a biztonsági szolgálatok. A kormány döntése után a javaslatot a parlament elé terjesztik, amely a délelőtti órákban folytatja rendkívüli ülését. Ezen az ülésen a honatyák gyorsított eljárásban megvitatják a szlovák állampolgársági törvény módosításának tervezetét, amelyet a kormány terjeszt a testület elé.

Amennyiben a parlament igent mond a javaslatokra, azok már június elsején életbe lépnek. A Fidesz a szlovákiai választási kampány részének értékelte a pozsonyi kritikákat és jelezte, "nem ül fel" a szlovák kormány, illetve kormányzó pártok provokációjának.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.