Soron kívüli előleg az árvízkárok elhárítására
Az ítéletidő után Bajnai érkezik: katasztrofális a helyzet Észak-Magyarországon
Hétfő délelőttig országszerte több mint kétezer embert kellett kitelepíteni, vagy kimenekíteni lakóhelyéről a hétvégi ítéletidő miatt; a Sajó, a Hernád és a Bódva mentén vészhelyzet elrendelését kezdeményezte az árvízi védekezést irányító Országos Műszaki Irányító Törzs; a délutáni órákban Miskolcra érkezik Bajnai Gordon ügyvezető miniszterelnök is.
Borzalmas a helyzet - az ország víz alatt!
Szentes György az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivőjének közlése szerint Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt a legtöbb kitelepítés. Baranyában Sásdon, Fejérben Bakonycsernyén, Hevesben Szajlán és Heréden, Pest megyében Szentendrén, Veszprém megyében Bakonybélen voltak kitelepítések; Budapesten is sok bejelentés volt viharkár és esőzés miatt.
A megáradt és kiöntött Ronyva patak miatt emberek százait telepítették ki a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Sátoraljaújhely víz alatt lévő részeiből. A város polgármestere, a helyi védelmi bizottság elnöke, Szamosvölgyi Péter közölte, kezdeményezi, hogy a várost nyilvánítsák katasztrófa sújtotta területté, hiszen huszonkét utca, a település területének közel egyharmada víz alá került.
A kitelepítetteket iskolákban, kollégiumokban helyezték el, többen rokonaiknál, ismerőseiknél találtak ideiglenes szállást.
Volt, akit csónakkal menekítettek ki otthonából. Katasztrofálisnak minősítette a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei árvízhelyzetet az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője miskolci sajtótájékoztatóján. Rácz Miklós közlése szerint a Sajón, a Bódván és a Hernádon egyszerre alakult ki árhullám, vélhetően minden eddigit meghaladnak majd a vízszintek. Az igazgató tájékoztatása szerint az 1974-es nagy árvíztől is nagyobb lesz a most levonuló víz, jószerivel valamennyi folyón nagyobb áradat jön le, mint eddig bármikor, a legkritikusabb helyzet a Hernád mentén alakulhat ki.
A védekezésben több százan vesznek részt, vízügyi szakemberek, tűzoltók, polgári védelmisek, civilek, és várhatóan a honvédség segítségét is igénybe kell venni.
A délutáni órákban Miskolcra érkezik Bajnai Gordon ügyvezető miniszterelnök is.
Közben a Sajó, a Hernád és a Bódva mentén vészhelyzet elrendelését kezdeményezte az árvízi védekezést irányító Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT) - jelentette be a vízügyi ügyvezető szakállamtitkár hétfőn Budapesten; a Kormányzati Koordinációs Bizottság (KKB) 14 órakor kezdődő ülésen teszi meg az erre vonatkozó javaslatot. Kóthay László véleménye szerint a testület jóvá fogja hagyni az OMIT javaslatát, és elrendeli a rendkívüli készültséget.
Kora délutánra három út egy-egy szakasza vált járhatatlanná vízátfolyás miatt Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, ahol eddig mintegy tucatnyi utat zártak le az esőzés, illetve a megáradt folyók miatt. Vízátfolyás miatt négy település megközelíthetetlen a megyében, a lakosság ellátása azonban megoldott. Nem lehet megközelíteni személyautóval Alsóvadászt, Sajóvelezdet, Tornabarakonyt és Tornaszentandrást. A megyében mintegy kéttucatnyi út egy-egy szakasza vízátfolyás miatt járhatatlan. A közútkezelő társaság megyei ügyeletének tájékoztatása szerint a Sajó áradása miatt lezárták hétfőn kora délután a Sajóecseg-Boldva közötti út egy szakaszát. Ugyancsak járhatatlanná vált a Hernád áradása miatt Bőcs község belterületén a Sajólád és Bőcs közötti út, miként nem lehet közlekedni Szikszó belterületén a Vadász-patak áradása miatt a 3-as út egy másfél kilométeres szakaszán.
Homokzsákokkal magasítják a töltést a Bódva és a Sajó mentén, a Borsod megyei Edelényben szádfallal erősítették meg a töltést, amelyen már átcsurog a víz, Szendrő fölött szinte fátyolvízesésként bukik át a folyó a töltésen. Edelénynél, a település belterületén már csak néhány tíz centi hiányzik ahhoz, hogy a folyó vízszintje súrolja a híd belső peremét. A töltésen szinte végig homokzsákokkal védekeznek, próbálják megerősíteni és stabilizálni az egyébként is átázott gátakat.
Sajóecseden hasonlóképp védekeznek. Rabi József, a település polgármestere az MTI-nek azt mondta: 1974-ben háromszáz házat veszélyeztetett a Sajón akkor mért legnagyobb áradat. Jelenleg próbálják menteni, ami menthető, öt ház közvetlenül érintett, a többi nincs közvetlen veszélyben. Egész éjjel védekeztek a Bódva és a Sajó menti falvakban, városokban. Budapestről negyvenöt tűzoltó indul segíteni Borsod-Abaúj-Zemplénbe; a csapat egyik fele Miskolcon, a másik a Sajó menti településeken segédkezik majd az árvíz elleni védekezésben és az ingatlanokat ért károk elhárításában. Hevesben jelenleg mintegy ötven településen zajlanak védekezési munkálatok.
Szajlán éjszaka három család nyolc tagját kellett kitelepíteni, de ők hétfőn már visszaköltözhettek otthonukba. Heréden több mint húsz házba jutott be a víz, ott egy család rokonokhoz költözött. A településen jelenleg is szivattyúznak, hatezer homokzsákot vittek már Herédre, ahol a víz a dombokról folyik le a faluba. Vámosgyörkön tizenöt lakost kellett kitelepíteni, őket a tornateremben helyezték el.
Éjjel még 15 lakóházat veszélyeztetett a víz, ez a szám hétfőre hétre csökkent. Detken a Bene patak lépett ki a medréből, Tarnazsadányban pedig a Tarnóca patak, utóbbi vízszintje jelenleg is emelkedik.
Bajnai Gordon: veszélyhelyzetet hirdetett a kormány Borsod árvíz sújtotta térségeire
Veszélyhelyzetet hirdetett ki a kormány Borsod-Abaúj-Zemplén megye mindazon térségére, amelyet árvíz sújt - jelentette ki Bajnai Gordon Miskolcon hétfőn.
A miniszterelnök úgy fogalmazott: ilyen esetben gyorsabban jutnak anyagi segítséghez a védekezők.
A megyében jelenleg több mint hatvan településen védekeznek az ár ellen.
"Most ne a számlákra várjunk"
A jelenlegi árvíz Borsod-Abaúj-Zemplénben mindennél nagyobb, ezért az érintett települések önkormányzatai a vis maior alap terhére előleget kérhetnek utólagos elszámolás mellett - közölte Bajnai Gordon ügyvezető miniszterelnök, a Borsod megyei Boldván hétfőn, ahol a Bódva és az Ördög-patak áradása miatt mintegy másfélszáz embert kellett kiköltöztetni.
Azt kérte az ügyvezető önkormányzati minisztertől, hogy a vis maior alap terhére az önkormányzatoknak utólagos elszámolás mellett előleget biztosítson, "most ne a számlákra várjunk, hanem legyen pénz, mindenki tudjon védekezni" - mondta.
Úgy fogalmazott: Borsod megye minden térségében, amelyet érintett az árvíz vagy a csapadék, 100 százalékban igényelhetik vissza a védekezés költségeit az önkormányzatok.
Bajnai Gordon boldvai látogatása során beszélt a kiköltöztetett lakókkal, akiket a helyi művelődési házban szállásoltak el, illetve kilátogatott a házakhoz, amelyek vízben állnak.
Beindították a Nemzeti Segélyvonalat az árvízkárosultak megsegítésére
Azonnali társadalmi gyűjtést hirdetett az árvíz károsultjainak megsegítésére a Nemzeti Segélyvonal Alapítvány - jelentette be Lehel László, a szervezet kuratóriumának soros elnöke, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet elnöke hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón.
Elmondta, hogy a déli órákban beindították a novemberben életre hívott 1752-es számú segélyvonalat, amelynek hívásával mindenki hozzájárulhat tárcsázásonként bruttó 250 forinttal a bajbajutottak megsegítéséhez. A számot vezetékes telefonról és a 30-as mobilszolgáltatóról lehet hívni Magyarországról. Mintegy 400 sajtóorgánumot keresett meg az alapítvány kuratóriuma a gyűjtés hírével. A gyűjtés éppen aktuális állását számlálón lehet nyomon követni a www.nsv.hu honlapon.
Több más hasonló kezdeményezéstől eltérően nem kell várni egy hónapot a pénz átutalására, hanem az OTP-vel kötött szerződés alapján a hívások után néhány napon belül pénzhez jut a Nemzeti Segélyvonal Alapítvány - hangoztatta Lehel László. Az öt legnagyobb magyarországi karitatív szervezet vesz részt az akcióban. A befolyt összeget öt egyenlő arányban osztják szét, ennek megfelelően osztoznak a segélyezési munkálatokban is. A Magyar Ökumenikus Segélyszervezet Sátoraljaújhelyen rendezte be fő bázisát, és higiéniai felszereléseket, élelmiszert, illetve ruhákat osztanak. Habsburg György, az akcióban részt vevő Magyar Vöröskereszt elnöke elmondta: Miskolcon kiépített logisztikai központjukban már most is fogadják a tárgyi támogatásokat. Saját számlaszámukra is (K&H Bank 10405004-00026547-00000000) várják a felajánlásokat. Segítenek a lakosságnak az árvízvédelemben több százezer homokzsák kiszállításával is, majd pedig ha az árvíz levonult, a segélyezésre helyezik a hangsúlyt - tette hozzá.
Écsy Gábor, a Katolikus Karitász igazgatója az MTI-vel közölte: az egyházmegyei karitászcsoportok már most is segítenek a bajbajutottaknak; hétfőn 15 millió forint gyorssegélyt különítettek el erre a célra katasztrófaalapjukból, a pénzt pedig a felmerülő igények szerint osztják szét.
A Máltai Szeretetszolgálat Pécsett és Sátoraljaújhelyen nyitotta meg segítő intézményeiket, ahol önkénteseik többek között pszichológiai tanácsokat adnak. Adányi László programvezető kitért arra, hogy "a nehéz gazdasági helyzetben nehéz adományokat gyűjteni, de bíznak a sikerben". A Nemzeti Segélyvonal kezdeményezésében ötödik karitatív szervezetként a Magyar Baptista Szeretetszolgálat is részt vesz.
Megjelent a kormányrendelet a veszélyhelyzetről
Hatályba lépett a veszélyhelyzet kihirdetéséről és az ennek során teendő intézkedésekről szóló kormányrendelet, miután a Magyar Közlönyben hétfő délután megjelent a szövege.
A rendelet szövege értelmében a kormány a veszélyhelyzetnek megfelelően rendkívüli készültséget rendel el a Sajó Sajópüspöki-Ónod közötti, a Bódva Hídvégardó-Boldva közötti és a Hernád Hidasnémeti-Sajóhídvég közötti szakaszára. A rendelet rögzíti azt is, hogy az árvízi védekezéssel összefüggő, május 15-e után felmerült és indokolt költségeket a kormány a költségvetés általános tartalékának terhére vagy más módon biztosítja a védekezésben résztvevők részére.
A veszélyhelyzet elhárításába a Magyar Honvédség és a rendvédelmi szervek bevonhatók - olvasható a rendeletben, amely azt is rögzíti, hogy a környezetvédelmi és vízügyi miniszter a rendkívüli árvízvédekezéssel összefüggő feladatait a rá vonatkozó jogszabályok szerint látja el, továbbá a védekezési munkabizottság a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumban működik.
A kormányrendeletben szerepel az is, hogy a veszélyhelyzet elhárításával kapcsolatos kormányzati kommunikációt a környezetvédelmi és vízügyi miniszter hangolja össze.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06