Összedőlt családi ház, járhatatlan utak, sárlavina

Ítéletidő! Halálos áldozatot követelt az esőzés

Halálos áldozatot követelt az esőzés Miskolcon, amikor löszfal omlott egy családi házra. A viharos szél és az esőzés a Dunántúlon és Észak-Nagyarországon okozta a legnagyobb gondot; több patak is kilépett a medréből.

2010.05.16 13:14MTI

Dobi Tamás, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei rendőr-főkapitányság sajtóreferense az MTI-vel közölte: az elsődleges információk szerint löszfal omlott Miskolc Pacsirta utcai egyik családi házára, két gyermeket és édesapjukat kimentették, ám az apa utóbb belehalt sérüléseibe.

Vasárnap délelőtt vészhelyzetet rendelt el Káli Sándor, Miskolc szocialista polgármestere, miután a Szinva kilépett a medréből és a Hejő-patak vízszintje is igen magas. Mindenki, aki mozgósítható a területeken, a helyszíneken dolgozik. Kérik a lakosságot, kapcsolódjanak be a védekezésbe - mondta el a politikus vasárnap délelőtt az MTI-nek.

Az éjszakai viharos idő okozta károk miatt vasárnap hajnalig országszerte csaknem 350-szer kellett kivonulniuk a tűzoltóknak és a polgári védelmi szervezeteknek. A tűzoltóságok a viharkárokkal kapcsolatban összesen 337 esetben avatkoztak be. A legtöbb vonulás Budapesten (73), Somogy megyében (54), Veszprém megyében (51) és Komárom-Esztergom megyében (46) történt.

A tűzoltóknak legtöbb esetben a csapadék okozta károk felszámolására kellett beavatkozniuk. A sok eső miatt áradnak az észak-magyarországi folyók; vasárnap délelőtt a Tarna, a Sajó, a Bódva és a Bodrog vízgyűjtőin intenzíven esett az eső, a rendelkezésre álló adatok szerint hazai területen szombaton 20-30 milliméter körüli csapadék hullott, de a Mátra és a Bükk térségében a 40-60 millimétert is elérte a lehullott eső mennyisége. Csont Csaba, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügy Igazgatóság (Ékövizig) árvízvédelmi osztályának vezetője az MTI-nek vasárnap azt mondta: elsőfokú árvízvédelmi készültség van a Hernádon, a Bodrogon és a Tarna mentén, harmadfokú a riasztás a Sajón, ezzel összesen csaknem 350 kilométernyi folyószakaszon van készültség az Ékövizig működési területén.

A részletek kapcsán kifejtette: a Sajón vasárnapra virradóra hullott csapadék hatására a folyó szlovákiai szakaszán és a mellékvizeken ismét áradás kezdődött, Sajópüspökinél reggel 6 órakor 304 centiméteres áradó vízállást észleltek.

Több helyen a megáradt, kiöntött patakok okoztak gondot. A Fejér megyei Bakonycsernyénél reggelre kilépett medréből, s több házat is veszélyeztet a Gaja-patak. A miskolci Szinva-patak a diósgyőri városrészt veszélyezteti. Kazincbarcikán vészhelyzet alakult ki a Tardona áradása miatt. Veszprém megyében a Gerence-patak lépett ki medréből, és elárasztotta Bakonybél alsó részét. Szentendrén a megáradt Bükkös-patak hordaléka megakadt a híd korlátján, emiatt a patak kilépett a medréből, és a víz beömlött a környező épületek kertjeibe.

Pilisszentkereszten egy fahidat vitt el a Dera-patak; Kismaroson keresztülfolyó Morgó-patak árad. Baranyában Magyaregregyen, Kárászon, Bükkösdön és Szászváron öntöttek ki a megemelkedett vízszintű patakok. A viharos erejű szél akadályozza a vasúti forgalmat is, a Balaton déli partján jelentősen késnek a vonatok. Az Országos Meteorológiai Szolgálat szerint délutánig érvényben marad a piros riasztás a Közép-Dunántúlon, mert viharos szél várható.

Fotó: MTI

Összedőlt egy családi ház Sárkeresztúron

Összedőlt egy családi ház vasárnap a Fejér megyei Sárkeresztúron, személyi sérülés nem történt, a lakókat átmeneti szállásra költözeti az önkormányzat - tájékoztatták a sárbogárdi tűzoltóság és a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyeletesei az MTI-t vasárnap. A helyszínről érkezett bejelentés szerint a Rákóczi utcában lévő lakóház dőlt össze - közölte a sárbogárdi tűzoltóság híradóügyeletese.

A lakók kimenekültek az épületből, a sárbogárdi tűzoltók pedig még egy propán-bután gázpalackot is kihoztak az épületből - tette hozzá az ügyeletes. A mentési műveleteket nehezítette, hogy a viharos szél megtépázott egy villanyvezetéket, amely a földre lógott; ezért az áramszolgáltató szakemberei is a helyszínen dolgoztak a kárfelszámolásban.

A lakhatatlanná vált épületbe visszatérni nem tudó három embert az önkormányzat egy szükséglakásban helyezi el - mondta el Koltai Zsolt tűzoltó őrnagy, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság ügyeletes tisztje. Közlése szerint a sárkeresztúri eseten kívül a Fejér megyei Kislángon kidőlt egy lakóház egyik fala, de ott az épületet alá tudták dúcolni.

[1/2]next
  1. 1. oldal
  2. Kitelepítettek egy családot Vértesacsán, kiöntött a Gaja-patak Bakonycsernyénél

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.