86 tanár - szélnek eresztve?

PDSZ: szakmaiatlan a pedagógusok elbocsátásának terve

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) budapesti ügyvivője szerint szakmailag megalapozatlan a fővárosi önkormányzat oktatási bizottságának előterjesztése, amely újabb 86 pedagógus-álláshely megszüntetéséről szól.

2010.04.22 18:48MTI

Kertész Ágnes az MTI-nek csütörtökön nyilatkozva azt mondta: a tervezet a főváros által fenntartott intézményekre, összesen 22 szakképző iskolára vonatkozik, amelyek közül néhányhoz gimnázium is tartozik; e középfokú oktatási intézmények mindegyikében 2-9 álláshely szűnik majd meg, ha jövő csütörtökön megszavazza a Fővárosi Közgyűlés a bizottság előterjesztését.

A dolgozóknak - az előterjesztés szerint - június 1-jével, illetve szeptember 1-jével mondanak fel, ám a tanulólétszám véglegessé válásával ez a szám némileg módosulhat
- vélekedett.

Az indokok között érvként a költséghatékonyság szerepel, azt a gyakorlatot folytatva, ami a 2007-ben megkezdett iskola-összevonásokkal kezdődött.

Akkor a PDSZ, a Pedagógusok Szakszervezete, valamint a Magyar Közalkalmazotti és Szakképzési Szakszervezet együttesen tiltakozott a 19 ezer diákot és 20 intézményt érintő iskolabezárások ellen - emlékeztetett. Kertész Ágnes utalt arra: 2007-ben a főváros vezetése mintegy ezer pedagógus elbocsátásával számolt, s "úgy tűnik, hogy állják a szavukat, mert minden évben százával bocsátják el a pedagógusokat".

A PDSZ hiába kérte, nem készült tanulmány arról, mennyire váltották be a reményeket az iskola-összevonások, amelyeknek "nem lehetett látni a szakmai koncepcióját". Az akkori döntés nyomán a tantermek túlzsúfolttá váltak, van, ahol "három műszakban" oktatnak magas osztálylétszámok mellett - hívta fel a figyelmet.

A PDSZ budapesti ügyvivője rámutatott: az elküldött tanárokból felállíthattak volna egy mentorhálózatot, amely az iskolai agresszió kezelésére, megelőzésére lehetett volna hivatott, de ez nem történt meg. Megfogalmazása szerint "lehet hivatkozni a kormányzati megszorító intézkedésekre, amelyek következtében kevesebb pénzből finanszírozzák a közoktatást, ugyanakkor megdöbbenve tapasztaljuk, hogy a fővárosi önkormányzat csak a közoktatásban törekedett a költséghatékonyságra", miközben szintén fővárosi pénzből finanszírozzák azokat az őrző-védő cégeket, amelyek az üresen hagyott iskolákra vigyáznak.

A PDSZ kifogásolja azt is, hogy miközben a főváros pályázni kíván központi forrásra az elbocsátott közalkalmazottak végkielégítésének finanszírozására, ennek fejében viszont öt évig nem állíthatók vissza a megszüntetett álláshelyek, tekintet nélkül a diákok létszámára.

Az elbocsátott pedagógusoknak a főváros deklaráltan nem kíván más intézményeiben munkahelyet biztosítani, és ezt már szeptember 1-jéig prognosztizálni tudja - hangsúlyozta Kertész Ágnes.

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.