Felébresztik a metálistent

Bizarr, de igaz: a finn metálzenéről nyílik kiállítás a Néprajzi Múzeumban

Amorphis, Nightwish, Children of Bodom - nincs metálrajongó, aki e neveket ne ismerné; péntektől kamara-kiállítás mutatja be a finn metálzenét a fővárosi Néprajzi Múzeumban.

2010.04.01 14:52MTI

A tárlat a (M)ilyenek a finnek? - Finnország magyar szemmel című, tavaly nyáron nyílt kiállításhoz kötődik. "A főkiállítás egyik praktikus szempontja volt, hogy megmutassunk néhány sztereotípiát, ami a finnekről kialakult. A tárlat egyik termének az a címe, hogy A Kalevalától a finn metálzenéig, és azt mutatja be, milyen csatornákon volt megismerhető az elmúlt több mint száz évben Magyarországon a finnek ősi eposza. Ezt egészíti ki a mostani kamaratárlat" - mondta Bata Tímea, a kiállítás rendezője kedden az MTI-nek.

Mint kiemelte, a finn metálzenekarok egy része - az ismertebbek közül az Amorphis, az Ensiferum, a Korpiklaani vagy a Finntroll - tudatosan használ zenéjében nemzeti kulturális elemeket, így a Kalevalát is.

Bata Tímea kitért arra, hogy már a főkiállítás anyaggyűjtésekor finnországi fesztiválokra, koncertekre jártak finn metálpólós fiatalokat fotózni, illetve a Néprajzi Múzeum a kulturális tárca kortárs gyűjtemény-gyarapítási pályázatának segítségével vásárolt is olyan pólókat, táskákat, nyakláncokat és különböző kiegészítőket, amelyek Magyarországon hozzáférhetőek. Ezek egy része már látható volt, másik része pedig a most nyíló kamara-kiállításra került. A finn metálzenéhez köthető többi tárgy, ereklye egy felhívásra érkezett be rajongóktól, gyűjtőktől. "Leginkább dedikált tárgyakat kaptunk, speciális kiadású bakeliteket, posztereket, valamint olyan fényképeket, amelyeken a rajongók és a zenekartagok láthatók együtt. A kamara kiállítás termében öt vitrint alakítottunk ki" - fejtette ki a kiállítás rendezője.

Bata Tímea szerint nem lehet egységes finn metálzenei műfajról beszélni, a zenekarok sokszínűek, sok stílust ötvöznek. Ami közös, hogy kísérletező kedvűek, újszerű dolgokkal állnak elő és sokszor saját népzenei hagyományaikból merítenek, kombinálva azt egy teljesen modern dologgal. A budapesti kiállításon a rock- és metálzenére általában jellemző logóhasználat nagyon sok tárgyon látható és ebben a szubkultúrában nagyon fontos és meghatározó szerepe van a képiségnek is. "Magyarországon rendkívül népszerű ez a műfaj, több finn metálzenekar kifejezetten Közép- és Kelet-Európát célozza meg, amikor turnéállomásait összeállítja. Leginkább a folkmetál, a viking metál és a pagan (pogány) metál stílushoz kapcsolódó együttesek járnak sűrűn Magyarországra. A nemzetközi sztárok közül az Amorphis és a Nightwish, amely évente megfordul nálunk" - tájékoztatott a kiállítás rendezője.

A Nightwishnek - amelynek volt énekesnője, Tarja Turunen az idei miskolci operafesztivál sztárfellépője - több magyarországi tribute zenekara is létezik, a csütörtöki kiállítás-megnyitón közülük a Nightquest fel is lép és három Nightwish-számot ad elő akusztikusan. A finn metálzenéről készült, Promised Land of Heavy Metal című dokumentumfilm magyarországi bemutatója május elején lesz a tárlat helyszínén, a Néprajzi Múzeumban.

A metálzene földjéről című kamara-kiállítás május 9-ig látható.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.