Nem hosszabítják a testület mandátumát
Semmit sem intézett a BKV-bizottság - nem fogadták el a jelentéstervezetet
Vizsgálati jelentés nélkül fejezte be munkáját a Fővárosi Közgyűlés BKV-ügyeket vizsgáló bizottsága, miután a testület csütörtöki ülésén szavazategyenlőség alakult ki abban a kérdésben: elfogadják-e a György István (Fidesz) elnök által beterjesztett jelentéstervezetet.
2010.03.25 13:55MTIA szavazásra feltett javaslat úgy hangzott, hogy a bizottság elfogadja az elnök által készített és a testület szerdai ülésén kiosztott jelentéstervezetet, amelyhez - ha érkeznek - a kisebbségi véleményeket is csatolják.
A javaslatot a fideszes és MDF-es képviselők támogatták, három képviselő tartózkodott és ketten ellene szavaztak. A közlekedési céget érintő szabálytalanságok munkajogi, polgári jogi és esetleges büntetőjogi vonatkozásainak kivizsgálására november 26-án alakított eseti bizottságot a Fővárosi Közgyűlés, a testületnek 120 napig, azaz péntekig volt mandátuma arra, hogy jelentést készítsen.
A tíztagú bizottság paritásos alapon állt fel. Az, hogy bizottság csütörtöki ülésén patthelyzet alakult ki a jelentéstervezet elfogadásával kapcsolatban, azt jelenti, a bizottság érdemi eredmény nélkül fejezi be munkáját.
Nem kérik a testület mandátumának meghosszabbítását
Nem kéri mandátumának meghosszabbítását a Fővárosi Közgyűlés BKV-ügyeket vizsgáló bizottsága, a testület csütörtöki ülésén ugyanis szavazategyenlőség alakult ki ebben a kérdésben. A javaslatot a szocialista és a szabad demokrata képviselők támogatták, a Fidesz és az MDF képviselői nem.
A szavazásra feltett javaslat - amelyet Steiner Pál (MSZP) fogalmazott meg - úgy hangzott: a bizottság kéri a közgyűlést, hogy a vizsgálati jelentés benyújtásának határidejét 45 nappal hosszabbítsa meg. A szavazategyenlőség azt jelenti, hogy a javaslat nem kapta meg a szükséges támogatást.
A döntést hosszas, élénk vita előzte meg, amely arról szólt, hogy a vizsgálati jelentést még a nap folyamán tárgyalják meg és fogadják el, vagy a bizottság mandátumának meghosszabbítását kérjék a közgyűléstől és a következő hetekben folytassák a munkát. A vita hátterében az állt: nincs garancia arra, hogy a bizottság mandátumát a közgyűlés meghosszabbítja.
A bizottsági ülés kezdetén Steiner Pál felvetette, hogy a szerdai ülésen György István (Fidesz) elnök - jogszabálysértően - nem tette fel szavazásra azt az ügyrendi kérdést: a bizottság csütörtöki ülése maradjon el, hogy a képviselők tanulmányozni tudják a kiosztott, 120 oldalas jelentéstervezetet. Mint mondta, számos tartalmi, technikai és "egyéb kifogásuk" van a György István által készített és a sajtóhoz szerdán eljutott jelentéstervezettel kapcsolatban.
Hozzátette, hogy "technikailag lehetetlen" ennyi anyagot átolvasni, számos kérdéshez speciális szakértelem lenne szükséges, és a meghallgatások anyagai nem kerültek bele az anyagba, például Ikvai-Szabó Imre (SZDSZ) főpolgármester-helyettes folytatólagos meghallgatására a jelentéstervezet kiosztását követően kerül sor. Steiner Pál kiemelte: nem lehet elfogadni egy olyan jelentéstervezetet, ami "olyan tényeket tartalmaz, amelyek az ülésen el sem hangzottak, sajtószemléből tette bele" György István. (Ezzel arra utalt, hogy három korábbi BKV-vezető sem jelent meg a testület előtt, e helyett a sajtónak nyilatkoztak és ezeket a nyilatkozatokat beépítette a jelentéstervezetbe az elnök).
Kifogásolta továbbá, hogy a tervezet úgy került ki a sajtóhoz, mintha az a bizottság elfogadott jelentése lenne, és ezzel megtévesztették az embereket. (A kiszivárgott tervezetben a főpolgármester és helyettesei politikai felelősségét állapítják meg.) György István hangsúlyozta: ő senkinek nem adta ki a jelentéstervezetet, de két anyag valóban "eltűnt" a teremből az egyik szünet alatt.
Visszautasította, hogy elfogult lenne a jelentés. Megjegyezte: szerdán arra a felismerésre jutott, hogy a bizottság a szakmai munkában eljutott oda, ameddig eljuthatott. Nyilvánvalóvá vált: a jelentéstervezet összefoglaló része, amely a hibákkal és a felelősség megállapításával foglalkozik, annyira politikai töltetű, hogy lehetetlen szakmai mederben tartani az arról szóló vitát - foglalta össze véleményét.
A volt BKV-vezetők sajtónyilatkozataival kapcsolatban pedig közölte: "nem lehet szó nélkül elmenni" amellett, amit mondtak. Hock Zoltán (MDF) szerint nincs garancia arra, hogy a közgyűlés meghosszabbítja a testület mandátumát. Arra hívta fel a figyelmet, hogy ha most berekesztik az ülést és a közgyűlés nem hosszabbítja meg a mandátumot, akkor a vizsgálati jelentés "a kukába fog kerülni", és azt senki nem tárgyalja meg.
Az ügyrendi javaslat során személyeskedő vita alakul ki Németh Szilárd (Fidesz) és Steiner Pál között. A bizottságban végül nem kapott többségi támogatást az a javaslat, hogy kérjék a mandátum meghosszabbítását.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06