Törvénytelenül rúgott ki a posta 29 dolgozót
Jogellenes volt a kézbesítők sztrájkja
A másodfokon eljáró Fővárosi Bíróság jogerősen helyben hagyta az első fokon hozott végzést, amely szerint a Kézbesítők Szakszervezetének decemberi sztrájkja jogellenes volt - erősítette meg az MTI értesülését Tomecskó Tamás, a Magyar Posta szóvivője és Tusz Ferenc, a Kézbesítők Szakszervezetének elnöke kedden.
2010.03.23 19:08MTIA Kézbesítők Szakszervezete 2009. december 22-23-án sztrájkolt, követelve, hogy a posta székházának eladásából származó bevételből személyenként 100 ezer forint juttatást kapjanak a dolgozók. Tusz Ferenc az MTI-nek elmondta: csodálkoznak az ítéleten, továbbra is jogszerűnek tartják a munkabeszüntetésüket.
Az ügyet tovább viszik jogi úton, először Magyarországon, és ha kell az Európai Bírósághoz fordulnak az igazukért.
Tomecskó Tamás a másodfokon eljáró Fővárosi Bíróság jogerős végzéséből idézve elmondta: az első fokon eljáró bíróság helyesen állapította meg a tényállásokat, megfelelő következtetéseket vont le, és érdemben helytálló döntést hozott.
A Magyar Posta a sztrájk megkezdésének első napján fordult a Fővárosi Munkaügyi Bírósághoz, kérve, hogy állapítsa meg a kézbesítők sztrájkjának jogellenességét. A munkaügyi bíróság a 2009. december 28-án hozott első fokú ítéletében kimondta, hogy a sztrájk jogellenes, ezt az ítéletet a Kézbesítők Szakszervezete megfellebbezte a másodfokon eljáró Fővárosi Bíróságon. Tomecskó Tamás rámutatott arra, hogy a másodfokon született jogerős végzés azt is tartalmazza, a sztrájkjog nem sérthet más alkotmányos jogot, így a tulajdonhoz valót sem.
A munkavállalók nem jogosultak arra, hogy a bevételek felhasználásáról rendelkezzenek. A Magyar Posta az első fokon született végzés után 2010. január 7-én rendkívüli felmondással 29 sztrájkot szervező dolgot elküldött, és további 120 munkavállalót írásbeli figyelmeztetésben részesítette.
Tusz Ferenc szerint a bírósági ítéletektől függetlenül a posta vezetése törvénytelenül rúgott ki 29 dolgozót, szakszervezeti tevékenységért egy európai demokráciában senkit sem érhet joghátrány. Megjegyezte, hogy a bíróság a Magyar Postát többször is elmarasztalta különböző ügyekben, akkor nem siettek a nyilvánosság előtt magyarázatot adni a sorozatos törvénytelen lépésekre.
Hozzátette: jogállamban megengedhetetlen, hogy a sztrájkban való részvételért tisztségviselőket elbocsássanak, Európában ez példa nélküli cselekedet - mondta Tusz Ferenc.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:55 Meteorológia: immár több mint egy évtizede hóínség jellemzi Budapest éghajlatát
- 20:53 Agrometeorológia: kiadós csapadék segíti a friss vetést
- 16:31 Megakadályozták egy ortodox püspök húsvéti zarándoklatát Moldovában
- 14:27 Betiltották Virginia állam zászlaját a római istennő fedetlen melle miatt
- 12:22 Elismerné a Krím félszigetet Oroszország részeként az USA - Bloomberg
- 10:49 Elkészült a TAL vezeték bővítése, Csehországnak nincs szüksége orosz kőolajra
- 8:37 Szívműtéten esett át Nyilasi Tibor
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06