"Hadd szóljon a rock and roll"
Izraeli gépek - az ellenzék szerint törvénysértő módon járt el a kabinet
Magyarország biztonságát nem veszélyeztette az izraeli gépek berepülése, a honvédség tudott a gépek érkezéséről - mondta Szekeres Imre honvédelmi miniszter kedden Budapesten a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának rendkívüli ülésén. A bizottság fideszes tagjai szerint a magyar kormány törvénysértő módon, az ország érdekeinek figyelembevételét mellőzve járt el.
2010.03.23 17:07MTIA honvédelmi miniszter a bizottság előtt megalapozatlannak nevezett minden olyan kijelentést, hogy a honvédség nem tudott a repülőkről vagy nem ellenőrizte volna a légteret. A magyar honvédség maradéktalanul ellátta feladatát, tudott az izraeli gépek érkezéséről, folyamatosan ellenőrizték a légteret - hangoztatta.
A repülőgépek a megadott időben és útvonalon repültek. A repülést a NATO és az Eurocontrol, az Európai Szervezet a Légiközlekedés Biztonságáért is figyelemmel kísérte - tette hozzá Szekeres Imre. A honvédelmi miniszter kijelentette azt is: Magyarország biztonságát nem veszélyeztette az izraeli gépek berepülése.
Megjegyezte, az útvonal Törökországot, Bulgáriát, Romániát és Magyarországot érintette, ilyen repülés rendszeresen történik. Kitért arra is, hogy Magyarország légterét 2009-ben 20.439 alkalommal használták állami vagy katonai célokra, ebből 19.717 NATO- vagy uniós állam manővere volt, 722 pedig más államoké. Ha bármilyen eltérés történt volna az engedélyben rögzítettektől, a készenléti erők megtették volna a szükséges lépéseket - mutatott rá.
A Katonai Biztonsági Hivatal és a Katonai Felderítő Hivatal hozzájárulását most nem kérték ki - tette hozzá.
Hónig Péter közlekedési miniszter elismerte, hogy nem tartották be az érvényes jogszabályokat az izraeli gépek magyarországi berepülésével kapcsolatban.
Közölte: a Nemzeti Közlekedési Hatóság vizsgálatot indított. Azt is mondta, nem gondatlanságból és nem rossz szándékból követtek el hibát az illetékesek, s időt kért a vizsgálat lefolytatására. Vágó József, a Nemzeti Közlekedési Hatóság légiközlekedési igazgatóságának vezetője ellenzéki kérdésre azt mondta, hogy a jogszabály a honvédelmi miniszter tájékoztatását nem írja elő. A magyar honvédség illetékes szerveit tájékoztatták.
Mint közölte, a gépek a tervek szerint "touch and go", azaz megközelítési és átrepülési manővert szerettek volna végrehajtani Ferihegyen. Ezt az információt megosztották a Budapest Airport igazgatóságával is. Az engedélyt március 1-jén kérte az izraeli nagykövetség, amelyet a Külügyminisztériumon keresztül juttattak el a hatósághoz. Már aznap meg is adták az engedélyt, és azt továbbították a külügyi tárcán keresztül a nagykövetséghez - tette hozzá.
Szabó Vilmos külügyi államtitkár kiemelte: az úgynevezett mediterrán együttműködés keretében tartották a gyakorlatot. Kérdésre válaszolva közölte, nem láttak és nem látnak okot az izraeli nagykövet behívására, a kérelem szabályszerű volt, s azt hajtották végre a gépek, ami abban szerepelt.
Tömböl László vezérkari főnök azt mondta, hogy minden szempontból megfelelt a repülési terveknek a két izraeli gép mozgása, a magyar állampolgárok nem voltak veszélyben. Katonai és repüléstechnikai szempontból a repülési terveknek megfelelően, a diplomáciai engedélyek birtokában repültek - hangsúlyozta. A gépek nagytávolságú navigációs gyakorlórepülést hajtottak végre. Két repülőtéren is gyakorolták a "bejöveteli eljárást", Ferihegy mellett a bulgáriai Várnánál is. Ezzel az eljárással sem polgári, sem katonai gép nem tud információszerzést végezni - közölte.
Lázár János, a bizottság fideszes elnöke kiemelte: ha nem szövetséges ország katonai gépeiről van szó, akkor az igenis nemzetbiztonsági kockázatot jelent. A bizottsági elnök többször is szóvá tette, hogy az izraeli gépek belépéséhez hiányzott a titkosszolgálatok hozzájárulása, ezért a törvényeket megszegve hajtottak végre "a mai napig ismeretlen célú berepülést" az országba.
Kontrát Károly szerint a magyar kormány az ország érdekeit mellőzve járt el, és várják, ki viseli mindezért a felelősséget. Mindenki tudott az izraeli gépek érkezéséről, csak a legkompetensebb személyek nem - mondta a fideszes képviselő. Összegzése szerint nem kaptak választ arra, mit is kerestek itt ezek az izraeli gépek.
Morvai Krisztina, a Jobbik európai parlamenti (EP) képviselője közölte: feljelentést tesz hazaárulás és hűtlenség miatt ismeretlen tettes ellen az izraeli gépek ügyében. Az EP-képviselő kiemelte: az érintett politikusoknak is felelősséget kell vállalniuk a történtekért, és le kell mondaniuk.
Tóth Károly szocialista képviselő felszólalásában hangsúlyozta: a kormánynak már döntéseket kellett volna hoznia ebben a kérdésben, mivel szabályszegés történt. Keleti György, a bizottság szocialista alelnöke kiemelte: ha az ország légterébe egy nem szövetséges tagország ilyen gépe érkezik, az biztonsági kockázatot jelent, és a "Honvédelmi Minisztérium illetékes szerveit értesíteni kellett volna".
Demeter Ervin fideszes képviselő kiemelte: fontos lenne, hogy csak azon államok gépei gyakorolhassanak Magyarországon, amelyek tagjai a NATO-nak, ebből a szempontból nem kell különbséget tenni például Izrael és Oroszország között. Nyitray András fideszes képviselő szerint a kormányzat nem vette komolyan ezt a kérdést, mint mondta, "jöttek, majd elmennek, hadd szóljon a rock and roll".