Maximálisan ügyelnek az objektivitásra
MSZH: a tisztességtelen forgalmazói magatartás felszámolása a cél
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MSZH) partneri viszonyra törekszik minden érintett féllel a tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról törvény végrehajtása érdekében, maximálisan ügyelve az objektivitásra - hangsúlyozza a hivatal az MTI-hez kedden eljuttatott közleményében, amelyben arra reagál, hogy az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ az Alkotmánybírósághoz fordul az MSZH-nak a jogszabállyal kapcsolatban kiadott állásfoglalása miatt.
2010.02.16 15:44MTIAz OKSZ a múlt héten jelentette be, hogy kifogásolja az MSZH-nak a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek vonatkozásában a beszállítókkal szemben alkalmazott tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló (2009. évi XCV. számú) törvény kapcsán kiadott szakmai állásfoglalását, mivel abban szerinte olyan előírások szerepelnek, amelyek ellentmondanak a korábbi megállapodásoknak.
Az OKSZ azt is állította, hogy a kereskedőknek és a beszállítóknak sem idejük, sem lehetőségük nem volt az MSZH állásfoglalásában leírtakat figyelembe venni, mint ahogyan elmaradt az előzetes egyeztetés is az érintettekkel.
Az MSZH közleményében emlékeztet: a törvény elfogadása után a piaci szereplők egybehangzó kérésének megfelelően tette közzé állásfoglalását a jogszabály alkalmazásának elősegítése érdekében. A szakmai munkaanyag közzététele előtt egyeztetéseket tartottak, az utolsóra január 15-én került sor az egyik érintett érdekképviselet szervezésében. A közlemény rámutat: az OKSZ a tavaly december 18-i egyeztetés után nem kezdeményezett újabb megbeszélést, ami az esetlegesen fennmaradó félreértéseket tisztázhatta volna.
Az MSZH hangsúlyozza: a hivatalnak a jogalkotó szándékának megfelelően kell eljárnia, ez pedig a tisztességtelen forgalmazói magatartás elleni hatékony és konzekvens fellépés.
Hozzáteszi: a törvény végrehajtásával, a végrehajtás eljárásrendjével, az egyes ténymegállapításokkal vagy szankcionálási gyakorlattal kapcsolatban kizárólag egy-egy konkrét esetben hozott határozat vagy végzés kapcsán merülhet fel jogorvoslati igény.