Nem adod? Úgyis elvesszük tőled!
Nem film: Zsarolnak, védelmi pénzeket szednek a tizenévesek
Bezzeg a mi időnkben... Akkor is voltak jófiúk és rosszfiúk. Akkor is tudtuk, hogy ki az, aki eleszi előlünk a szünetekben a vajaskenyeret, vagy töri el a vonalzónkat. Modernebb világunkban azonban pénzt zsarolnak ki a gyengébbektől, vagy védelmi sarcot szednek- vajon kitől tanulhatták az "új" gyerekek ezt a viselkedést?
2010.02.16 13:54ma.huTérfigyelő kamerák segítségével bukott le Nyíregyházán egy 15 és egy 13 éves testvérpár. A 15 éves ellen eljárás indult, míg a 13 éves nem büntethető, azonban a rendőrség értesíti a gyámhatóságot. Hogy mit követtek el ezek a gyerekek? Egy harmadik fiútól vették el értékeit, mint utólag kiderült: zsarolták áldozatukat, mobiltelefonját és pénztárcáját rakták zsebre. A sértett visszakapta értékeit, a testvérpárt zsarolás megalapozott gyanúja miatt hallgatták ki.
Másik történet: védelmi pénzt szedett egy diák kollégiumi társaitól Baktalórántházán- védelmi pénz címen. A mindössze 17 éves tanuló azóta a rendőrség vendégszeretetét élvezi. A fiatal zsaroló 28 társát zaklatta, elsősorban a gólyákat. A tarifa havonta 1000 forint volt, de kedvezményesen 2000 forintért is megválthatták a nyugalmat fél évre. Ellenkező esetben kiadós verést ígért nekik. A rendőrség kezdeményezi a bíróságnál a zsarolás bűntettével gyanúsított fiatalkorú előzetes letartóztatását.
A fiatalkorú bűnözésként emlegetett társadalmi jelenség -sajnos- szerves részévé vált a társadalomban jelen lévő bűnözésnek. Jellemző módon csoportosan követik el, és nem hiányzik sok esetben az erőszak, a brutalitás a módszerek közül.
Szociológiai tanulmányok ezrei kimutatták: szoros összefüggés van az otthonról „hozott” nevelés, a családi környezet, az iskolai végzettség és az erőszakos cselekmények gyakorisága között. Kimutatták: sok esetben a fiatalkorú elkövetők többsége csupán nyolc osztállyal rendelkezik. A leggyakoribb bűncselekmény, amit elkövetnek ezek a fiatalok, az a vagyon elleni bűncselekmény és nem sokban tér el a felnőtt korban tapasztalható bűnözéstől.
Úgy tűnik, ez egy olyan mókuskerék, amiből nincs visszaút. Aki fiatalkorban elkezdi a „sorozatot”, nagyon nehéz leállnia a későbbiekben. A könnyen jövő pénz, az, hogy ezért nem kell megdolgozni, sok szegény családból származó gyereknek kapóra jön.
A törvény kimondja, hogy aki mást erőszakkal vagy fenyegetéssel bármire kényszerít, az öt évig terjedő börtönbüntetéssel is sújtható. Ha mindezt bűnszövetségben (bandában) követik el, akkor nyolc év is lehet a kiszabható maximum. Ha a zsaroló fiatalkorú, egészen más a helyzet.
Hogyan lehetne visszaterelni ezeket az eltévedt fiatalokat a helyes útra?
A család mellett az iskolának is részt kell vállalnia a nevelésben. Fontos, hogy a gyermek személyiségéhez igazodjon a beszélgetés; nem árt a szülőket is bevonni, az ő segítségüket kérni a közös megbeszélésben. Fontos felszámolni azt a baráti társaságot, ahonnan erednek az efféle „ötletek” és megértetni a gyermekkel: mindez az ő érdekében történik. Legsúlyosabb büntetés az iskolából való eltanácsolás lehet, ezáltal is megakadályozva, hogy rossz példát mutasson a többi gyereknek. Ez is kétélű kard: sok esetben bebizonyosodott, hogy azok a tanulók, akik nem kaptak második esélyt, még inkább tovább süllyedtek a mocsárban.
A hátrányos családi háttérrel rendelkező fiatalok jobban kötődnek egy-egy bandához, mert ott úgy érzik, hogy számítanak, figyelnek rájuk, ellentétben a saját családjaikkal. Jobban elfogadják a haverok utasításait, mint a család vagy az iskola iránymutatását. A gyermek személyisége átalakul, torzul- ilyenkor már szakember bevonására is szükség lehet. Szomorú, de igaz: a családok sok helyen szétbomlottak, hiába élnek egy háztartásban. A fiatalok emiatt onnan tanulnak mintákat és azt követik, ami éppen eléri őket: baráti társaságból, televízióból. A fiatalkorú bűnözés megfékezésére nincs általános recept. A gyermekeket úgy kell nevelni, úgy kell egyengetni útjukat, hogy esélyt sem kapjon a bűnözés csírája.