Tudásalapú társadalom
Sólyom: Magyarország helyét a tehetségek határozzák meg
Magyarország jövőjét, helyét Európában és a világban a kibontakozott tehetségek mennyisége fogja alapvetően meghatározni - mondta Sólyom László a Magyar Tehetséggondozás I. Országos Konferenciáján, pénteken a fővárosban.
2008.02.22 13:50MTIA köztársasági elnök kiemelte: a tehetséggondozás nem függetleníthető attól a közegtől, ahol a tehetség terem, különösen nem az oktatásügy általános állapotától, az életpályákat illető esélyegyenlőtlenségtől, vagy akár a kistérségek leszakadásától, a kisiskolák ellehetetlenülésétől. Ezek össznemzeti ügyek - fogalmazott az államfő, aki szerint a tehetségek a támogatással jobb társadalmat alkothatnak, a tehetségeket segítő hálózat pedig a teljes Kárpát-medencei magyarságot átfoghatja. Az államfő azt mondta, a tehetségsegítő hálózatban ismeretlen a politikai megosztottság.
Sólyom László kitért arra, hogy Brüsszeltől a legkisebb falu polgármesteréig vagy iskolaigazgatójáig ma már mindenki használja a "tudásalapú társadalom" és az "innováció" jelszavát, majdnem úgy, mint az ökológiát vagy fenntartható fejlődést. A köztársasági elnök előrevetítette, hogy a kulturális katasztrófa éppúgy el fog érni bennünket, ahogy a környezet pusztulása és annak hatásai már fenyegetik életünket.
Sólyom László utalt a legutóbbi PISA-felmérés eredményeire, amely a magyar diákok olvasási-szövegértési teljesítményének romlását állapította meg, és szólt arról is, hogy a felnőtt lakosság nyolcvan százaléka gyengén vagy rosszul olvas. Magyarország változatlanul azon országok közé tartozik, amelyekben a legmagasabbak a szociálökonómiai háttér okozta teljesítmény-különbségek, azaz a diák az otthoni környezetéből adódó hátrányokat az iskola képtelen kompenzálni - szögezte le. Az államfő szerint minden területen és szinten szükség van átlag feletti teljesítményekre.
Mint mondta, óriási jelentősége és haszna van, ha egy-egy iskolában általános tehetségfejlesztés folyik a motivált diákok körében, és óriási szükség lenne tehetséges szakmunkásokra. Ugyanakkor - fejtette ki - ezek a célok semmiképpen sem szoríthatják háttérbe a tehetséges kutatók kiválasztódását. A piramis alapja a megbízható minőségű általános iskola, a jól képzett, megbecsült és megfizetett általános iskolai tanító és tanár. Az államfő méltatta a középiskolákban és az egyetemeken folyó tehetséggondozást. Hangsúlyozta: óriási az egyetemek felelőssége, rajtuk múlik, beérik-e a tehetség.
Kapcsolódó írások:
- Sólyom László új jelöltet keres a Legfelsőbb Bíróság élére
- Sólyom László aláírta az egészség-biztosítási törvényt
- Sólyom véleménye változatlan - ellenvetései vannak a tb-törvénnyel
- Sólyom is megszólal a rendőr tanúk ügyében?
- Sólyom László: "Én elmegyek szavazni"
- Sólyom László március 9-ére tűzte ki a népszavazást
- Sólyom az új főbíróról sem egyeztet