"A helyettesek rosszul vannak fizetve"
Demszky a BKV-bizottság előtt: "A MeH tévedett, volt szerződésük Mesterházy Ernővel"
Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester szerint korábbi, a BKV-t felügyelő helyettese, Hagyó Miklós (MSZP) szeretett a cég irányítójaként megjelenni, ám a konfliktusos ügyek elől többször elmenekült.
2010.02.10 17:58MTIA városvezető erről szerdán a BKV-ügyeit vizsgáló fővárosi eseti bizottság előtt beszélt, arra a kérdésre válaszolva, milyen kifogásokat tett volt helyettese tevékenységével kapcsolatban. Demszky Gábor több levelet és írásos kabinetemlékeztetőt is idézett, melyekben Hagyó Miklós több, BKV-val kapcsolatos feladatellátását sérelmezte.
Közölte: az első ilyen levél 2007 áprilisában született, amikor Hagyó Miklós "téves feladatértelmezését" a koalíciós koordinációs tanács napirendjére javasolta.
Ebben azt sérelmezte, hogy szocialista helyettese a koalíciós szerződésen "túlnyúló" feladatok ellátására is igényt tartott fővárosi közüzemi cégeknél, gazdasági társaságoknál. Példaként említette továbbá, hogy 2008 februárjában levelet írt Hagyó Miklósnak, melyben arra hívta fel a helyettese figyelmét: a "hozzá telepített képviseleti jog tovább nem delegálható".
Demszky Gábor elmondta azt is: 2009 júliusában Hagyónak írt levelében "szerencsétlennek" nevezte, hogy egy tőle (Hagyótól) származó, párton belüli levél nyomán a sajtóban az jelent meg, "megrendült a városvezetés jelentős részének bizalma" Kocsis István BKV-vezérigazgatóban és "vezetőváltás hírét adják közre".
Ekkor helyettesétől azt kérte, hogy a jövőben a hasonló kérdéseket ne a nyilvánosság útján, hanem közvetlenül ossza meg vele és a városvezetés többi tagjával. A főpolgármester úgy fogalmazott: Hagyó Miklóst többször ki kellett oktatnia arról, mi a dolga, ám ezek az ügyek szakmai típusúak voltak.
Demszky Gábor azt hangoztatta, hogy tavaly nyárig a BKV-val összefüggésben csak irányítási hibák, rossz vezetői döntések híre jutott el hozzá, és - mint mondta - Hagyó Miklóst ezekért tartja felelősnek.
Arra a kérdésre, mikor és honnan szerzett tudomást a BKV menedzsmentje által alkalmazott tanácsadói szerződéskötési gyakorlatról, kifejtette: az AAM-szerződés ügyében foglalkoztak ezzel először érdemben, amikor 2008 októberében bevitték a közgyűlés elé a BKV összes, 2007. január 1-je és 2008. március 25-e között kötött tanácsadói szerződését, így elvben azoknak is ezek között kellett lenniük, amelyek most a nyomozás tárgyát képezik.
Akkor azonban senki sem látott törvénysértésre utaló körülményeket. Demszky Gábor jelezte: az ülésre készülve munkatársai felhívták a figyelmét arra, hogy a BKV által akkor szolgáltatott adatok és az azóta nyilvánosságra hozott szerződések listája nem fedi egymást, azaz vannak olyan cégek, amelyek ellen nyár eleje óta feljelentés történt, de 2008-ban nem kaptak róla tájékoztatást a BKV-tól. Mint mondta, összesen 306 olyan tanácsadói, reklám- és kommunikációs szerződés létezett Antal Attila idején, amellyel kapcsolatban elképzelhető, hogy a BKV megtévesztette a felügyelőbizottságot és azon keresztül a közgyűlést, elhallgatva bizonyos szerződéseket.
A vizsgálóbizottság dolga a két lista összevetése - fűzte hozzá
A főpolgármester Dancs Gábor közösségi közlekedési tanácsnok 2008 augusztusi távozásával kapcsolatban elmondta: úgy véli, ha Dancs Gábor azt érezte volna, hogy "érdemi befolyása van a BKV működési struktúrájának átalakítására", akkor maradt volna.
Felidézte: Dancs Gábor 2006-ban "kész koncepcióval érkezett", egy javaslattal arra vonatkozóan, hogy a BKV-tól független megrendelő szervezetet hozzanak létre, de ezt Hagyó nem támogatta. Sőt - mint mondta - Hagyó szóban nehezményezte, hogy Dancs Gábor túl jó kapcsolatot ápol Vitézy Dáviddal (a Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület szóvivőjével, a BKV-fb tagjával), és többször együtt szavaznak az fb-ben.
"A város működésének biztonsága miatt nem indítotamt fegyelmit Hagyó ellen"
Demszky Gábor (SZDSZ) azért nem indított fegyelmit Hagyó Miklós volt főpolgármester-helyettes ellen, mert ez veszélyeztette volna az egyfős közgyűlési többséget és így a város működését.
Steiner Pál szocialista frakcióvezető, a testület tagja azt kérdezte a főpolgármestertől, ha több alkalommal kifogásolta Hagyó Mikós munkáját, miért nem indított ellene eljárást, fegyelmi célzattal.
A Fővárosi Közgyűlésben 2006 októbere óta egyfős koalíciós többség volt a szocialistákkal, és így bármilyen hasonló intézkedés veszélyeztette volna a város működését - jelentette ki a főpolgármester.
Szintén Steiner Pál kérdésére elmondta: adott jutalmat Hagyó Miklósnak. Úgy fogalmazott, a főpolgármester-helyettesek rosszul vannak fizetve, ezért így igyekezett ösztönözni őket.
"A MeH tévedett, volt szerződésük Mesterházy Ernővel"
Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester szerint tévedett a Miniszterelnöki Hivatal (MeH), amikor a kormányszóvivő útján azt állította, hogy nem volt szerződése Mesterházy Ernővel, a főpolgármester főtanácsadójával, akit BKV-s ügyekben nemrég gyanúsítottként hallgattak ki.
"Ez egy tévedés volt, a Miniszterelnöki Hivatalnak egy kampányidőszakban tett tévedése" - mondta a városvezető a BKV-ügyeit vizsgáló fővárosi bizottság szerdai ülésén, Steiner Pál (MSZP) testületi tag kérdésére válaszolva.
A fővárosi szocialista frakcióvezető azt kérdezte: "hogyan értelmezi" Demszky Gábor azt, hogy a kormányszóvivő azt mondta, a kormánynak nem volt szerződése Mesterházy Ernővel. Demszky Gábor utalt arra, hogy a bizottsági tagoknak átadott - két kötetnyi - anyagban szerepel két, a saját állítását alátámasztó dokumentum.
Mint elmondta, az egyik egy megállapodás, amely azt rögzíti, hogy a főváros és a kormány közötti közös ügyek koordinálásával megbízott személynek milyen feladatai vannak, míg a másik dokumentum azt tartalmazza, hogy ezzel a feladattal Mesterházy Ernőt bízzák meg. Jelezte: mindkét iratot Szilvásy György akkori kancelláriaminiszter és ő írta alá. Hozzátette azt is: a megbízás "ingyenes" volt, tehát Mesterházy nem kapott a munkájáért fizetést. Arra a felvetésre, hogy a főpolgármester és Mesterházy között létrejött politikai tanácsadói szerződés - ahogyan Tiba Zsolt főjegyző fogalmazott - "kuriózum volt", kijelentette: egyetért a főjegyzővel.
Mint fogalmazott, kuriózum volt a MeH-hel kötött szerződés is az ingyenessége miatt és a politikai tanácsadói szerződés is, ugyanezért. György István (Fidesz) bizottsági elnök arra volt kíváncsi: a "politikai csomagolóipar terméke" volt-e az, ahogy Hagyó Miklós lemondott a BKV felügyeletével kapcsolatos jogokról, vagy a főpolgármester kérte erre.
Demszky Gábor "a történészek kedvéért" elmondta: a bejelentés előtti pénteken berendelte magához Hagyó Miklóst, és közölte vele: "vagy lemond, vagy felmenti". Hozzátette: Hagyó Miklós ezután hétfőn elküldte a nyilatkozatot, amiben lemondott a BKV felügyeletével kapcsolatos jogokról.
Ikvai-Szabó Imre: írásban érintkeztem Hagyóval a BKV-s ügyekben
Amikor szakmai mondanivalóm volt Hagyó Miklósnak a BKV-val kapcsolatban, azt írásban közöltem vele - mondta Ikvai-Szabó Imre költségvetésért felelős főpolgármester-helyettes a BKV ügyeit vizsgáló közgyűlési bizottság szerdai ülésén.
A BKV korábban Ikvai-Szabó Imre és Hagyó Miklós, akkor még regnáló főpolgármester-helyettes közös felügyelete alatt állt. Az volt a gyakorlat, hogy Hagyó Miklós irányítási jogát tiszteletben tartva, de valahány helyzetben, amikor nekem szakmai oknál fogva mondanivalóm volt, azt írásban rögzítettem - mondta a főpolgármester-helyettes, megjegyezve, hogy nem tehetett mást.
Arra a kérdésre, tud-e arról, hogy a főpolgármesternek kifogása volt Hagyó Miklós működésével kapcsolatban, elmondta: ezeket a konfliktusokat részben a Főpolgármesteri Kabinetben élte át, részben a sajtóból szerzett azokról tudomást, de támogatta a főpolgármestert ezekben az ügyekben. Megjegyezte: furcsa, hogy akik kezdeményezték a meghallgatását, Steiner Pál és Tüttő Kata, távol maradtak a bizottsági ülés ezen részétől. (A főpolgármester elhúzódó meghallgatása után a képviselők rövid szünetet tartottak, és a szünet után már csak hat taggal - Németh Szilárd, Papcsák Ferenc, Bagdy Gábor, György István, Andó Sándor, Szabadai Viktor részvételével - folytatódott a munka.)
Németh Szilárd arról kérdezte a főpolgármester-helyettest, tartott-e kapcsolatot Horváth Évával BKV-s ügyekben, erre Ikvai-Szabó Imre nemmel válaszolt. Horváth Éva, Hagyó Miklós egykori szóvivője a nyomozók szerint 2008. február 1. és 2009. szeptember 18. között úgy vett fel a BKV-tól összesen 24 millió forint munkabért, prémiumot és jutalmat, hogy azért ténylegesen nem végzett munkát.
Kapcsolódó írások:
- Itt a hét BKV-s feljelentése: Kocsis István egy HÉV-beruházással kapcsolatban fordul a rendőrséghez
- Felment a vérnyomása: a tököli rabkórházba szállították Mesterházy Ernőt
- BKV-bizottság - Demszkyt, Ikvai-Szabót és Székelyt hallgatják ma meg
- Fidesz: a BKV-ügy az MSZP és az SZDSZ pártügye
- Fidesz: az MSZP és az SZDSZ kasszájában landoltak a BKV-s pénzek
- Az RRI "Sólyom" bevetési alosztálya szerdán csapott le a bújkáló férfira